Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Czesc wszystkim wczoraj o godzinie 14 mialem operacje odcinka ledzwiowego dzis rano wstalem juz z luzka z pomaca pielegniarki na maly spacer. Plecy bola strasznie ale juz sam powoli wstaje I chodze do toalety. Stope mam nadal zdretwiala ale to dopiero pierwszy dzien po operacji. Jutro mam wypis do domu boje sie nawrotow bolu ale mam wielka nadzieje ze bedzie wszystko dobrz.














Marcin 2013-07-06, 21:11

Marcin życzę szybkiego pozbycia się bólu, informuj nas jak tam sytuacja z Twoim samopoczuciem z biegiem czasu:)
Na co cierpiałe¶ przed operacj±?

Saska23 2013-07-07, 00:26

Jakie wy macie operacje,ze po dwoch dniach wypis do domu? Marcin, moze napiszesz. Boze, jak Ty mozesz pisac zaraz po operacji...niesamowite. Ja po wstawieniu dwoch implantow wylam z bolu...koszmar to byl.Mialam w zyciu chyba z 8 roznych operacji, zawsze w szpitalu bylo sie miniumim 4 dni. Te opercaje, po ktorych zaraz do domu,ile trwaja? Interesuje mnie to, gdyz nie uwierze,ze po operacji , ktora trwa 3-5 godzin zaraz do domu. Toz to morfine pakuja trzy dni co najmniej. Coz, sa pewnie takie dysfunkcje kregoslupa, ktore mozan usunac szybko i szybko do domu. Ale, na to nikt nie ma wplywu. Teraz dopiero dociera do mnie,ze chyba bylam trudnym przypadkiem, skoro na stole operacyjnym 5,5 godzin bylam. Pozdrawiam.
Pisze po to, by wszystkim uzmyslowic, ze kazda operacja inna. Najszybciej wracaja do formy ci, ktorym niczego nie wstawiono, tylko cos wycieto.

gosia 2013-07-07, 12:36

Gosia masz racje ja miałam 5 godz. operacje - każda jest inna - ja 8 ¶rubek - przepukliny itd.
3 dni pompa infuzyjna z morfin±, antybiotykiem + co kilka godzin kroplówka z ketonalem.
Dopiero po trzech dniach wstałam przy balkoniku z pomoc± rehabilitantów i chodzenie w miejscu.

piratka 2013-07-07, 13:35

Przy *prostym* zabiegu czyli tylko usunięciu kawałka wylanego dysku pobyt w szpitalu jest przewidziany na 3 dni ł±cznie z operacj±. Ja miałam operację w poniedziałek i w ¶rodę wyszłam do domu, zreszt± nie tylko ja, było nas operowanych 6 osób i wszyscy wyszli w drugiej dobie po operacji a pionizowanie 24h po operacji. Sama operacja trwała u mnie jak i u dziewczyny z mojej sali ok 1,5h. Przed operacj± byłam informowana, że tak to wła¶nie będzie wygl±dało i wszystko tak się potem odbyło.

Anja 2013-07-08, 21:02

Anja czy samemu ma się jakikolwiek wpływ na wybór metody operowania, czy decyduje o tym wył±cznie neurochirurg? Jak to było u Ciebie? Chciałabym także zdecydować się na wycięcie wylanego kawałka dysku, a nie całkowite usuwanie.

Saska23 2013-07-08, 21:45

U nas dziewczyna też miała tylko jedn± przepuklinę i mogła wyj¶c już na drug± dobę.Ja na 3 dobę.A na 8dobę wyszłam do domu musiałam jeszcze brac sporo leków tych co brałam w szpitalu.Tylko u mnie było odbarczenie nerwów i 2 przepukliny. Juz drugi miesi±c po operacji i jeszcze nie doszłam do siebie.Czekam na wyniki z tomografu,wizyta u ortopedy musi sprawdzic wyniki z mojego USG bioder , miednicy i znowu powrót do neurochirurga.Dalej bol± mnie strasznie biodra szczegolnie to lewe, które boli od operacji.Czy to możliwe , że w trakcie operacji cos moglo mi się w tobiodro stac?

Anula 2013-07-09, 08:10

Anula, podczas opercaji mozna naruszyc co nieco, ale nie biodro. Biodro jest za daleko i raczej zwiazku z kregoslupem bezposredniego nie ma. Moglas miec z biodrem cos juz wczesniej, gdyz objawy od biodra sa calkiem podobne do tych, ktore daje kregoslup. ja tez mialam po operacji robione rtg biodra, by wykluczyc,ze z biodrem cos nie tak. I okazalo sie,ze z biodrem OK, a mam naruszone inne kregi jako skutek operacji. Dochodze do wniosku,ze te proste operacje, ze cos wycinaja sa mniej ryzykowne od tych, kiedy wycinaja dyski a wstawiaja sztuczne czy jakies sruby. To musi sie bowiem zaaklimatyzowac, zarosnac, coponoc moze i dwa lata trwac. Kaza chodzic zawsze po dobie. Mialam dwa implanty i tez mnie spionizowali juz nastepnej doby. Ale, bol byl taki, ze pozwolono mi potem samej uznac, kiedy moge chodzic, wstawac sama. Bo przez pierwsze dni pakowano we mnie tylko co kilka godzin morfine.

gosia 2013-07-09, 19:52

Anula jezeli po badaniach okaze sie ze masz chore biodro to jezeli lekarze beda chcieli operowac to zgodzs sie poniewaz bedzie codzien to gozej biodro sie nieuleczy ja musialem wymienic dwa a teraz dopiero bedzie kregoslup operacia biodra jest niebezpieczna zewzgledu na zakrzepice lecz jak bedziesz brac zastrzyki to bedzie dobrze niemartwsie bedzie lepiej

marek 2013-07-10, 08:25

Saska, co do metody operacji to niestety w czasie gdy byłam w trakcie kierowania na operację to nie wiedziałam, że s± różne metody :( i niestety mimo tego, że miała kontakt z bardzo dobrymi lekarzami jako¶ żaden z nich nie poinformował mnie innych możliwo¶ciach tak jakby z góry było założenie, że operacja będzie klasyczna :( teraz gdy wiem już trochę więcej z pewno¶ci± zapytałabym się kiedy robi się operacje klasyczn± a kiedy laparoskopowo i od czego to zależy, że robi się tak± lub tak± no i jaka jest różnica dla organizmu bo w sumie to nadal tego nie wiem :( tak czy inaczej ja miałam operację klasyczn±. Naciskaj swojego lekarza o wszelkie informację, o to co dla Ciebie byłoby lepsze.
Co do tego natomiast czy usun± cały dysk czy tylko jego czę¶ć to z tego co się orientuję to my jako pacjenci nie mamy możliwo¶ci zadecydowania o tym tylko decyzję podejmuje lekarz po ocenie stanu tego uszkodzonego dysku.

Anja 2013-07-10, 09:11

Tak czytam, pisze, analizuje. Bo tak, biodro nie ulega uszkodzeniu w czasie operacji kregoslupa. Ono moglo byc chore, niezaleznie od operacji kregoslupa. Czy metoda klasyczna, czy inna? Chyba kilku dyskow na raz wymienic metoda laparoskowa nie mozna. Wiec, chyba tym, ktorzy maja wstawione implanty zamiast swych, zuzytych dyskow, zostaje operacja klasyczna. Dalej...jak podsumuje pobyt w szpitalu i to, co widze na poczekalni u neurochirurga, mam juz wniosek. Ze po operacji lepiej jest ludziom, ktorzy sa mlodzi. Tak, ci operowani w wieku do 35 lat, to jakos wracaja czesciej do wzglednego zdrowia niz ci, ktorzy poddawani sa operacji w wieku 45-55 lat. CZy macie podobne spostrzezenia?

gosia 2013-07-10, 10:45

Dla osob takich jak ja co maja 54 lata jak zauwazylas takie operacie
to dla innych chorob sa jak dpalacze w silnikach wlawinowym tempie sypia sie inne choroby i nagle zdajemy sobie sprawe ze jestesmy wrakiem i bez pomocy innych niedamy sobie rady i to jest najgorsze

marek 2013-07-10, 22:20

Co do wieku operacji. U mnie na wydziale oprócz mnie operacje miała osoba 60-letnia. Do pracy wrócił po roku. Żałuje decyzji o operacji bo ani się nie polepszyło ani nie pogorszyło, a ma jeszcze zalecan± operację kolana, ale raczej się na ni± nie zdecyduje.

O tym co ma być robione w czasie operacji lekarze decyduj± z reguły przed operacj±, ale często już w trakcie zabiegu zmieniaj± decyzję. Np. ja miałem mieć wszczepiony implant typu DIAM, ale w trakcie zabiegu zmienili decyzję i usunęli mi tylko fragmenty dysków oraz odbarczyli korzenie nerwowe na dwóch poziomach. Byłem pionizowany 15 godzin po operacji bez problemów. w Pierwszej dobie po operacji odstawiłem wszystkie leki przeciwbólowe, w drugiej dobie po operacji mogłem już leżeć na plecach bez bólu w ranie pooperacyjnej (wg lekarzy i rechabilitantów mam podwyższony próg bólu) . Do domu wyszłem w 4 dobie.
O sposobie operacji (klasyczna, laparoskopowa, endoskopowa) decyduje stan pacjenta oraz to czy dany szpital wykonuje zabiegi danego typu.

zibi_p 2013-07-10, 22:38

Metoda endoskopowa i laparoskopia nie wstawi sie normalnych, duzych imlantow. Wiec, na Boga, ludzie, nie szukajcie szukajcietakiegowysjcia z sytucji. jak stopien zwyrodnienia jest wielki to tylko meto da klasyczna. A Wy tu, gdzie sie operuje endoskopwo?Nie zawsze to mozliwe ze wzgledu na stan kregoslupa. takimi maloinwazyjnymi metodami tylko male dysfunkcjie da sie operowac. Wiec to nie zawsze zalezy od szpitala i lekarza.

gosia 2013-07-11, 20:55

Do Gosi.Wczoraj nareszcie dowiedziałam sie, że 18 lipca będę miala wizyte u pani orzeznik w Zus.A mi ¶wiadczeń reh zostalo tylko 3 miesiace licz±c od dnia 1 czerwca. Pisalam , że Zus odrzucil moje zwolnienie pooperacuyjne ze szpitala. Dalej jestem wrakiem boli mie wszystko nie wspomne o tym cholernym biodrze . Teraz sobi przypominam jak na komisji Zus stara baba niby lekarz przy badaniu tak szarpnela mna , ze ledwie wstalam placzac z tego lozka. Ta trzecia co byla w komisji tylko opserwowala mnie czy wogole wstane. O jakiejkolwiek pomocy z jej strony nie bylo mowy.Biorac garscie lekow przeciwbolowych to i one dzialaly na moje to biodro. I paradoks najwiekszy wizyta w ZUS 18 a ja musze pod koniec lipca zlozyc nastepny wniosek o rente. Pani w ZUS powiedziala mi , ze musze teraz kompletowac nastepne dokumenty. O zgrozo tak sie zalamalam , ze w domu wzielam na raz 6 tabletek clonazepamum i spalam do rana dwa dni.JUz brakuje mi sil wysiadlam psychicznie juz nie mam sil aby walczyc.Termini koszmarne jeszcze nie mam wyniku z tomogragiii , ktore zlecil mi neurochirurg z gdzie wizyta w poradni ortopedycznej aby obejrzal te moje bidr miednice i znowu do neurochirurga.Wyladuje szybciej na oddziale psychiatrycznym.

Anula 2013-07-12, 06:41

Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99  100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 |