Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Do Ann- miałam okazje poznać Andrychowskiego, leż±c na Bielanach operowł moja współlokatorke z sali. Wcze¶niej poskładał jej ręke , teraz kręgosłup. Chwala go i owszem, ale bardziej w praskim i w okolicach Mławy gdzie ma prywatny gabinet. Po za tym je¶li nikt z nas nie był przez niego operowany to cięzko sie wypowiadać. Ja po 6 m-cach zwolnienia wróciłam do pracy, jestem pod stałym nadzorem lekarskim , czuje sie swietnie, jeżdżę na rowerze , motorze, biega, i skaczę . Wcale się nie oszczędzam














Marzena z W-wy 2012-06-12, 21:49

Marzena - dzięki za odpowiedĽ. Mnie zastanawia co oni zechc± mi zrobić na miejsce tego dysku, bo nie było o tym rozmowy żadnej :-/

Ann 2012-06-13, 10:01

Ann- nie wiem czy nadal aktualny jest projekt prowadzony przez dr. Głowackiego. Podczas operacji pobieraj± wycinek uszkodzonego dysku, hoduj± , a po 5 tyg. wszczepiaj± go w dysk aby go odbudować. Ja poddałam się temu projektowi , jaki będzie efekt końcowy -sie okaże.Na razie jest super.

Marzena z W-wy 2012-06-13, 20:31

Witam wszyskich .
Jak wcze¶niej oplsywałem 23.05 2012r. miałem usuwan± dyskopatie na odcinku l5-s1m,więc jestem trzy tygodnie po zabiegu który był przeprowadzony we Wrocławiu na ul.Waigla przez pana doktora Patrzyka .
Po operacji przez siedem dni było super ,lecz na dziewi±t± dobe zaczeło ci±gn±ć co nogi .Obecnie chodzę na fizykoterapie i oczywi¶cie jeszcze ćwiczenia w domku,mimo to wydaje mi się że ból się nasila nikt nie jest wstanie powiedzieć czy jest to normalne czy nie , jeden lekarz twierdzi -norma a inny oj co¶ nie tak. Zdania s± podzielone ile lekarzy tyle opini każdy ma swoj± teorie .
Czy kto¶ z Was jest po podobnym zabiegu i może opisać jak się czuł po zabiegu czy wyszedł z tego i jak się czuje np. po czterch miesi±cach , czego mogę się spodziewać i co jeszcze zrobić aby to * rozchu¶tać*.Mam 38 lat a moja lewa noga 99 więc wiecie jak się czuje.
Serdecznie pozdrawiam.

Mariusz z Wrocka 2012-06-13, 22:00

Do Ann- ja byłam operowana przez dr.Andrychowskiego w szpitalu Praskim. Od operacji mięły prawie 3 miesi±ce. Lekarz naprawdę dobry i ma podej¶cie do pacjenta z jakim do tej pory nigdy się nie spotkałam. Moja przepuklina była bardzo duża na poziomieL4/L5,kanał kręgowy zwężony do 12 mm. Miałam rwę kulszow± i niedowład lewej stopy, do tego mam jeszcze duż± skoliozę. Ja męczyłam się przez dwadzie¶cia lat i w końcu zdecydowałam się na operację. Bałam się potwornie, operowana byłam w poniedziałek , a w ¶rodę wieczorem byłam w domu. Już na drugi dzień po operacji w lewej stopie była widoczna poprawa. Nie będę ukrywała , że nie bolało i było super. Oczywi¶cie , że miło nie było. Ale to w końcu poważna operacja. Je¶li masz jakie¶ pytania , to chętnie odpowiem...

ewa 2012-06-13, 22:08

12mm to już duża dyskopatia? To ja się przestaje dziwić panu Andrychowskiemu, że jak zobaczył moje wyniki to był szczerze zainteresowany jak ja do niego przyszłam i że w ogóle chodzę. W jednym miejscu mam zawężenie do 8 a w drugim - do 6mm. A ja nie do¶ć że chodzę, to też uprawiam tak± łagodn± dyscyplinę sportow± w dużej mierze opieraj±c± się na zręczno¶ci, stawaniu na jednej nodze, podrzucaniu obręcz± itp. No nie ważne - jak byłam u niego miałam rwę kulszow± i ci±gnęłam za sob± praw± nogę. Po 2 dniach od wizyty mi przeszło i by¶ nie poznała, że mam jak±¶ dyskopatię dopóki bym się gwałtownie nie schyliła.

Ciekawi mnie jak długo czekała¶ na operację - ja byłam z wizyt± w marcu i p.Andrychowski poprosil żebym jeszcze zrobiła MR głowy i przesłała mu wyniki (jestem spoza Warszawy), co na NFZ udało mi się zrobić dopiero teraz. Niestety pani w sekretariacie (ta co odbiera telefony) powiedziała, że mogę słać, ale ona nie wiem kiedy pan doktor to w ogóle przeczyta, bo jest teraz bardzo zajęty.

Mam też podobno przed operacj± i¶ć na konsultację do anestezjologa i tak się zastanawiam czy suma sumarum nie wyl±duje w szpitalu póĽn± jesieni± :-/

Jak długo trwała operacja ?
Czy mogła¶ od razu i¶ć do pracy po ¶rodzie, czy musiała¶ mieć rekonwalescencję ?
Pan doktor mówił mi, żebym nie oczekiwała, że przestanie mnie boleć po operacji więc zastanawia mnie - jak duża jest to róznica ? Czy np. teraz możesz się schylić przed siebie, a nie kucać bokiem i nie boli ?
Czy p. doktor mówił co¶ o tym jak taki operowany kręgosłup będzie wygl±dał za 10,20,30 lat ? Czy nie jest np. tak, że po usunięciu kręgu będzie się deformował przez następne lata ?
Czy usunęli tylko to co *wylało się* do kanału kręgowego a resztę zostawili czy usunęli wszystko? A je¶li wszystko - to co wstawili w zamian ?
Każdy tu pisze że po operacji czuł rwanie w nodze- czy i tu było tak samo ?
Rozumiem, że to był zabieg endoskopowy ?
Czy po operacji pojawiły się jakie¶ skutki uboczne typu niedowład, nietrzymanie moczu itp ?
Nie wiem czy to jeszcze ten wiek, więc czy co¶ mówili na ten temat, ale zastanawia mnie jak zajdę w ci±żę, to czy będę musiała j± przeleżeć ze względu na kręgosłup, czy co¶ o tym mówili ?

Ten projekt dr Głowackiego jest robiony tylko u niego czy jest ogólnopolski ?

Ann 2012-06-14, 08:05

Witam wszystkich miałam operację odcinkaL5 S1(przepuklina) lewostronna 19 maja czyli niebawem będzie miesi±c. Mój problem polega na tym że nie wiem dlaczego,ale od wstania po operacji strasznie mnie bol± nogi obydwie i mrowienie w stopach góra 3 lub 4 godz na nich mogę wystać i muszę się kła¶ć bo nie wyrabiam, czuję się jak bym na nich już stała z 24 godz,a przed operacj± nie miałam żadnych dolegliwo¶ci zwi±zanych z nogami. Moje pytanie czy kto¶ z was tak miał jak ja i czy to jest normalne, czy może to s± jakie¶ powikłania po operacji???

Ania 2012-06-14, 10:24

Do Ann- widzę, że masz bardzo mał± wiedzę na temat tego , co Cię czeka po operacji. Trochę się boję , że Cię wystraszę... ,ale napiszę po kolei jak to wygl±dało w moim przypadku. Moja pierwsza wizyta była w styczniu i dostałam skierowanie na dodatkowe badania , więc na pocz±tku lutego miałam drug± wizytę , na której zapadła decyzja o operacji. Dostałam skierowanie do anestezjologa. Po wizycie u anestezjologa ,który dokładnie mi wytłumaczył w jaki sposób będę usypiana ,miałam wyznaczony termin operacji na koniec marca. Przed zabiegiem dr.Andrychowski przyszedł do mnie na salę i dokładnie wytłumaczył mi co będzie robił. O godz.15.15 zostałam przewieziona na salę operacyjn± ,a o godz.18.20 byłam na sali pooperacyjnej. Pamiętam bo to było moje pierwsze pytanie: która jest godzina. Ja miałam cięcie polegaj±ce na poszerzeniu otworu międzykręgowego i usunięcie fragmentu kr±żka międzykręgowego uciskaj±cego na korzeń nerwowy. Po operacji czułam duży ból promieniuj±cy przez cał± nogę, ale po 2 tygodniach przeszedł.Przy wypisie dostałam dokładne instrukcje jak mam dalej postępować, i tu będziesz zaskoczona...Przez pierwszy miesi±c nie możesz siedzieć (oczywi¶cie do jedzenia itp.siadasz , ale ogólnie leżysz) chodzisz tylko w specjalnym pasie usztywniaj±cym.Ja nie miałam problemu ze zwieraczami, a na drugi dzień przy badaniu okazało się , że niedowład nogi już zacz±ł ustępować. Nie ma mowy o schylaniu, trzeba naprawdę bardzo na siebie uważać. Rehabilitacja w moim przypadku zaczęła się 6 tygodni po operacji i trwa do tej pory. Ogólnie nie czuję się rewelacyjnie. Ja osobi¶cie odczuwam ogromne napięcie mię¶ni w okolicach blizny pooperacyjnej, która ku mojemu zdziwieniu ma aż 8 cm(spodziewałam się , że to cięcie będzie mniejsze). Zabieg miałam robiony endoskopem. Tak naprawdę każdy organizm jest inny i wszystko może być o wiele lepiej niż w moim przypadku. Ja mam jeszcze 3 przepukliny i pewnie za jaki¶ czas znowu mnie czeka operacja. Mi lekarz powiedział , że moja przepuklina to bardzo przedawniona sprawa. Może gdybym wcze¶niej się zdecydowała , to teraz szybciej wróciłabym do formy...Ja miałam 18 lat kiedy miałam pierwszy atak rwy kulszowej. Teraz mam 38 lat i przez ostatnie lata zapomniałam jak to jest, kiedy nie boli. Nie mogłam spać , kulałam na jedn± nogę , potworny ból nie pozwalał mi normalnie żyć. Teraz zrobię wszystko ,żeby wrócić bo zdrowia. Mam nadzieję , że trochę rozja¶niłam Ci sytuację...

ewa 2012-06-14, 18:10

Mnie też powiedział że to przedawniona sprawa, pierwszy atak miałam maj±c 14 lat, teraz mam 24. Oprócz przepukliny do operacji mam jeszcze dwie, ale dr powiedział, że nimi mogę się nie przejmować, że to sprawa do rehabilitacji i ćwiczeń, nie do operacji. Nie kuleję, chyba że bardzo długo siedzę (np. w poci±gu a i to nie zawsze) albo mam atak rwy. Nie mam żadnych dolegliwo¶ci poza bólem przy schylaniu się czy siedzeniu oraz to co powiedziałam - blokuje mi nogę przy rwie lub długim siedzeniu, czasem też po długim marszu.
Je¶li usłyszę, że mój stan po operacji się pogorszy, że czekaj± mnie tygodnie jak nie miesi±ce rehabilitacji, potworny ból w nodze, duża blizna, niemożno¶ć pracy i oszczędzanie się przez 2-3 miesi±ce, to nie wiem czy nie zrezygnuję, bo to samo może mnie czekać za następnych 10 lat, je¶li dam sobie spokój z operacj± a przynajmniej na 10 będę mogła jeszcze spokojnie chodzić, ćwiczyć, pracować i mieć tylko okazjonalne napady.
Na to mi wygl±da.
Póki co doktor tylko mówił o tym, że metoda jest bezpieczna i że szybko wyjdę ze szpitala oraz że trzeba się skonsultować z anestezjologiem. To było w marcu, teraz wysyłałam potrzebne wyniki badań i mam ponoć długo czekać, bo pan doktor jest zajęty.

Coraz bardziej jestem NIE przekonana do operacji... Co to zmieni, skoro mi wychodzi, że tylko pogorszy sprawę ?

Ann 2012-06-15, 18:43

Ann- wyszukam te papiery i dam ci znać, ale dr. andrychowski powinien wiedzieć co nie o , bo z Głowacki razem w Bielańskim pracuj± - tam mnie operowano. tez jestem z poza Warszawy ,a na operację od momentu 1 bólu ja czekałam 1,5 m-ca , ale to tylko dlatego ,że moja przepuklina pękła.

Marzena z W-wy 2012-06-15, 20:35

To ja mam pytanie - jakie korzy¶ci przyniosła operacja ? Piszecie, że powłóczyły¶cie nog± i już nie włóczycie. Ale ja nie włóczę ni± wcale, za to nie mam takich dolegliwo¶ci pooperacyjnych o jakich piszecie. I teraz pytanie - czy mi bardziej ta operacja nie zaszkodzi jak pomoże ? :-/
Mnie by zależało na możliwo¶ci schylania się bez bólu, wyginania do tyłu też bez bólu, możliwo¶ci podniesienia się z łózka inaczej jak bokiem - takie rzeczy. Po prostu nie skupianiu się na wyważaniu ruchu, zabezpieczaniu pleców napiętymi mię¶niami brzucha - na większej spontaniczno¶ci w nim. Bo je¶li to pomaga tylko na powłóczenie, to przy takim *napadowym włóczeniu* jak ja mam to nie wiem po co i¶ć...

Ann 2012-06-16, 00:08

Je¶li chodzi o mnie to ja wła¶nie powłóczyłam nog±, teraz chodzę normalnie. Niestety kto¶ kto ma lub miał przepukline juz zawsze musi uważać. Po operacj przez jaki¶ czas trzeba sie pilnować, ja w zwi±zku z wszczepianiem komórek miałam powiedziane, że większo¶c pacjentów zabiera się za sporty extremalne. Nie wiem czy sie do końca zabiore , ale jedno jest pewne nie każdy 1,5 m-ca po operacji i 4 dni po wszczepieniu komórek odważyłby sie pój¶ć zim± nad Morskie Oko. Ja byłam, czułam się dobrze i nie mam zamiaru odpuszczać takich wypraw.
Projekt regeneracji kr±żka prowadzi dr. Mariusz Głowacki ;
Pozdrawiam

Marzena z W-wy 2012-06-16, 17:19

Mam 17 lat i od 6lat jestem rehabilitowana. Jestem po 2 operacjach kręgosłupa. Jestem już pól roku po operacjach i żałuje. Boli mnie bardziej i w innych miejscach. Na dzień dzisiejszy zastanowiła bym się 1000razy zanim bym pozwoliła na operacje. Dalej się rehabilituje więc nadal moje życie to koszmar. A gdy się już kto¶ zdecyduje to absolutnie pod żadnym pozorem nie słuchajcie lekarza i nie stawajcie po 24h. Ja posłuchałam i zerwałam się przy wstawaniu i dlatego miałam drug± operacje. Kłucie się z lekarzem bo to wasze zdrowie! Niektórzy dobrze wstan± a niektórzy nie. Ja przy drugiej operacji stałam przy sobie i dopiero po 3 dniach wstałam tylko 4razy do łazienki. Nie słuchajcie lekarzy. Ja miałam wstawać po 24h i spacerować po korytarzu!
Ale pom¶cie dobrze przed operacja. IdĽcie to 5lekarzy i sprawdĽcie ich opinie. Ja wybrałam Ľle i moim zdaniem zostałam skrzywdzona bo jestem prawie kalek±. Żałuje tej głupiej decyzji ale ból zrobił swoje i się zgodziłam. I teraz czeka mnie może 3 operacja i nie wiem jakie życie póĽniej.

Sandra 2012-06-17, 02:11

Sandra bardzo Ci współczuję, zważywszy na twój młody wiek, ale nie można z góry zakładać , że będzie Ľle. Ja też poddałam się operacji z powodu bólu, płaczu i zgrzytania zębów. Powiedziałam trudno, nawet jak zostanę kulawa to niech tylko nie boli. Masz racę , konsultacje z kilkoma lekarzami s± jak najbardziej wskazane, jesli nie ma pospiechu do operacji. Moja znajoma od 5 lat chodzi na rehabilitację , zbiegi , masaże. Poprawa na krótko i znów boli. Ja nie nażekam , pracuję , korzystam z zycia ile wlezie. Ja jestem zadowolona, byc może trafiła¶ po prostu na partaczy , a nie lekarzy.

Marzena z W-wy 2012-06-18, 10:04

Widzę że się tu nie doczekam odpowiedzi na moje pytanie szkoda:(

Ania 2012-06-18, 12:40

Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15  16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 |