Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Krzysiek nie słuchaj Gosi , bo ona miała inn± operację niż ty . Mi lekarz przez 1-wszy m-c kazał 1-godz.leżeć i 10 min. chodzić . jestem 7 tyg.po operacji i jak nie ćwiczę to nic nie boli , ale mnie korci i trochę poćwiczę to na drugi dzień czuję lekki ból i ¶widrowanie w pachwinie i po¶ladku.Teraz dwa razy dziennie chodzę szybko około 5 km.














zorro 2013-01-14, 15:59

Ja nie wiem, co innym trzeba, gdyz wiekszosc miala opercaje z tylu i im tylko cos wycieli a sa bez implantow. Jednak, na sali lezaly osoby, ktore mialy discektomie i fenestracje i zalecenia jak u mnie. Cwiczenia wszyscy mieli te same. Wiec, nie bardzo rozumiem wpis, zeby mnie nie sluchac. Kazdy dostal kartke z cwiczeniami podpisanymi przez terapeute. Cwiczenia w pozycji lezacej sa dla kzdego, po kazdej opercaji. Zreszta, niech kazdy robi, jak chce. Ja robilam swoej i jak na razie jest OK. Teraz wszystkie czynnosci wykonuje, nie oszczedzam sie, tyle,ze jeszcze ponad 5 kg trudno mi dzwigac. Ruch nikomu nie zaszkodzi, jesli jest umiarkowany. To szkodzi tylko lezenie, ktore prowadzi do zaniku miesni. Zalecenie mego naurochirurga bylo takie,ze jak cos zrobic moge, to mam robic. Moze u mnie inna szkole lekarze reprezentuja. By ruszac sie i jeszcze raz ruszac sie. Opisuje tylko swoja sytuacje, jeszcze raz powtarzam. Nie jestem specjalista i nikomu nic nie sugeruje.

Gosia 2013-01-14, 19:07

Miałem operację od tyłu. Zalecenie lekarza ruszać się, ale tylko chodzić oraz jedno ćwiczenie (podci±ganie na leż±co kolan do brzucha). Przez 2 miesi±ce po operacji żadnych innych ćwiczeń ani rechabilitacji. Inne osoby operowane razem ze mn± miały podobne zalecenia.

zibi_p 2013-01-14, 20:10

Witam, racja trzeba uważać z rehabilitacj±. Ja jestem po operacji L5-S1 przeprowadzon± przez znakomitego neurochirurga w dniu 5grudnia 2012. Zalecenia do operacji były z powodu lekkiego niedowładu prawej nogi ze spadkiem siły mię¶niowej i silnym bólem. W ci±gu dwóch tygodni wszelkie bóle ust±piły, po czterech czułem tylko lekki dyskomfort przy siedzeniu a poza tym czułem się ¶wietnie i byłem nastawiony bardzo optymistycznie.
Na pocz±tku stycznia w miesi±c po zabiegu zgodnie z zaleceniem udałem się na rehabilitację. Dostalem kilka różnych ćwiczeń(np.ukłon japoński, który wydał mi się do¶ć obci±żaj±cy) zacz±łem również ćwiczyć na steperze. W niedzielę dostałem bólów w nodze, w poniedziałek poszedłem wykonać rezonans. Mam już wynik: nawrotowa przepuklina w operowanym miejscu ! Jestem kompletnie załamany, zastanawiam sie czy przedobrzylem z ćwiczeniami? Byłem już u rehabilitanta, zrobił nietęg± minę, przekl±l pod nosem i stwierdził, że odstawiamy ćwiczenia, robimy masaż i zalecił lekki p.bólowe i p.zapalne. Czekam na konsultację u mojego neurochirurga :(

Karol 33 2013-01-16, 11:56

Po miesi±cu wykonałe¶ rezonans i masz nawrotow± ? w±tpię ,że co¶ widać po tak krótkim czasie , chyba ,że zrobiłe¶ z kontrastem i to nie na 100 % widać . tk może pokazać cokolwiek w miesi±c po operacji . Mój neurochirurg -A.Wilk kazał mi trzy m-ce nie rehabilitować się tylko chodzić i odpoczywać i uważam ,że ma rację .

zorro 2013-01-16, 14:04

Też uważam ,że po miesi±cu od operacji to za wcze¶nie na kontrolny rezonans. Trzeba czasu , żeby wszytko się wygoiło , żeby opuchlizna zeszła itp... Ja miałam robiony kontrolny rezonans po 3miesi±cach po operacji. Też mi wyszło , że mam nawrotow± przepuklinę i to jest niestety już potwierdzone przez neurochirurga. Po miesi±cu absolutnie nie sugeruj sie wynikiem rezonansu kontrolnego, tak mi powiedział neurochirurg. B±dż dobrej my¶li , bo to wcale nie musi być nawrót przepukliny. Pozdrawiam

ewa 2013-01-16, 17:17

Ewa , a u ciebie dlaczego jest nawrotowa przepuklina , napisz ,może inni nie popełni± twoich błędów ?

zorro 2013-01-16, 17:24

Kontrolny rezonans wykonałem dokładnie po 41 dniach od operacji dlatego że wyst±piły objawy rwy kulszowej. Dzi¶ jeszcze silniejsze od po¶ladka do kostki. Obraz jest czytelny i wręcz identyczny jak ten sprzed operacji, opis również. Obawiam się, że do tej pory to ja byłem zbyt dobrej my¶li i wierzyłem za bardzo w możliwo¶ci regeneracyjne mojego organizmu. Gnicie w domu przed kompem i telewizorem było nie do zniesienia więc od 3tygodnia po operacj zacz±łem sporo chodzić. Nieszczęsna miniona sobota(5 tydzień) wygl±dała tak : 0,5h steper potem ćwiczenia od rehabilitanta, potem kilka godzin spaceru, potem 2h siedzenia w knajpie potem znowu spacer po mie¶cie. Żadnego gwałtownego bólu nie poczułem więc zastanawiam się czy suma tych wszystkich przeci±żeń jednego dnia mogła spowodować powtórne wypadnięcie dysku?Czy to moja wina ?

Karol 33 2013-01-16, 19:48

Witam!
Ewka i Gosia dziękuję za informacje odno¶nie Palucha narazie niestety do niego nie dojadę...szczytem moich możliwo¶ci jest doj¶cie do łazienki i zrobienie sobie herbaty:) ...znowu zastrzyki a jak nie przejdzie , lekarz chce mnie położyć w szpitalu i tym razem pewnie już się nie wymigam od operacji, była o niej mowa już w 2007 r.Tylko jak tak Was czytam to nie wiem czy nie zwieje z tego szpitala jak tylko dam rady oczywi¶cie...;)Gosia jak zdrowie? jest dalsza poprawa? kiedy wybierasz się do tego sanatorium?
ps.dużo tu Agnieszek , będę się podpisywać Anes...pozdrawiam Wszystkich cieplutko

Anes 2013-01-16, 21:58

Zorro , pytasz dlaczego u mnie jest nawrotowa przepuklina? Otóż nie mam pojęcia, bo ja nie zrobiłam nic wbrew zaleceniom lekarza i rehabilitanta. Przez miesi±c od operacji nie siadałam , chodziłam tylko w pasie , który zaraz po operacji zakupiłam w szpitalu na oddziale , bo tak mi zalecił lekarz i rehabilitantka. Jak już wcze¶niej pisałam mam nawrót przepukliny na tym samym poziomie ale nie w tym samym miejscu. Na rezonansie dokładnie widać puste miejsce po usunięciu kawałka kr±żka, a przepuklina teraz jest z drugiej strony, ale jest jeszcze większa niz poprzednia. Lekarze tak naprawdę sami nie wiedz± dlaczego. Mi tłumacz± , że przy tak dużej skoliozie nawroty s± bardzo częste. Z tego co pisze Karol to może faktycznie się przeforsował , bo na bardzo wiele sobie pozwolił. Ja też miałam najpierw objawy rwy kulszowej , a potem było coraz gorzej niestety. ZUS wysłał mnie do sanatorium, ale to niestety na niewiele się zdało. Na razie robię wszystko , żeby unikn±ć ponownej operacji.
Karol napisz co powie lekarz na wizycie , pozdrawiam
Anes, wiem jak się czujesz . Dokładnie w takim stanie byłam jak mnie zawieżli pierwszy raz do Palucha. Leżałam i wyłam z bólu. Wiem , ze każdy ma różne możliwo¶ci i czasem trudno jest jechać kilkaset kilometrów do lekarza . Trzymaj się i pozdrawiam

ewa 2013-01-17, 11:24

Ewa, a to nie wina tego pasa? Moze wlasnie za bardzo sie oszczedzalas? Pas bardzo oslabia miesnie. Stad wielu lekarzy go nie poleca, gdyz wlasne miesnie powinny sie same wzmacniac. Im wiecej Was czytam, tym widze, jak wiele jest roznych przypadkow, zarowno przed jak i po operacji. Pozdrawiam obolalych.

Gosia 2013-01-17, 12:04

Do Ewy-Dziękuję Ewka za słowa pociechy:) trzymam się ile dam rady, widzę ,że obie walczymy ,żeby uchronić się przed operacj±...Mnie też pomagały do tej pory plastry czyli tapping po nich czułam się najlepiej i terapia manualna. W sierpniu w tamtym roku jak już mdlałam z bólu lekarz dał mi depo-medrol( zastrzyk sterydowy), po tym sytuacja w miarę się uspokoiła ale nie chcę znowu tego brać strasznie rozwala organizm, więc narazie diclofenak i mydocalm w zastrzykach,a potem zobaczymy....Strasznie mi przykro ,że u Ciebie jest nawrotowa przepuklina ale my¶lę ,że obie damy rady:) jak kto¶ powiedział - trzeba żyć i cieszyć się chwil± ... t± bez bólu.Trzymaj się pozdrawiam:)

Anes 2013-01-17, 12:59

Nie wydaje mi się , że to wina pasa. I to nie jest tak , ze oszczędzałam się za bardzo. Jestem w takiej sytuacji , ze dzień w dzień muszę zajmować się osob± chor± na alzheimera. Osoba jest chodz±ca , ale wymaga cały czas nadzoru i trzeba mieć na ni± oko. Bez pasa , nie dałabym rady dlużej postać np.w kuchni przygotowuj±c obiad. Ja mam tak duż± skoliozę , że miednica jest przesunięta i to daje efekt krótszej nogi o 1,5cm. A po operacji tak mnie wykrzywiło , że stoj±c prosto musiałam mieć prawa piętę w powietrzu , aby zachować poziom jako taki. Trudno jest to opisać . Wydaje mi się , ze w moim przypadku błędem było usunięcia kawałka kr±żka. Ale ja nie jestem lekarzem i nie chcę nikogo oskarżac. Ale tak sobie my¶lę , ze lepiej było usun±ć kr±żek i wtedy nie było by tego nawrotu... A co do pasa to moja rehabilitantka twierdzi że nawet teraz powinnam czasem się nim wspomagać ,żeby odci±żyć kręgosłup, bo w moim przypadku długie stanie jest bardzo niewskazane... Trudno tak naprawdę stwierdzić dlaczego tak częste s± nawroty przepukliny..

ewa 2013-01-17, 12:59

Narazie byłem na rechabilitacji. Została już tylko terapia manułalna.
Mój fachowiec stwierdził,że wina leży po obu stronach. Napewno ciche zezwolenie na stepper było dużym błędem i niektóre ćwiczenia zalecone przez jego młodszego kolegę były niewła¶ciwe w stanie pooperacyjnym :( Ja pewnie wykonywałem wszystko za długo i za mocno więc dysk znowu pu¶cił:( Dodam że to bardzo renomowana przychodnia i słono kosztuje.

Karol 33 2013-01-17, 18:34

Karol , a jakich ćwiczeń twoim zdaniem nie powinno się robić w pocz±tkowym okresie ?
Jestem 8 tyg.po fenestracji i zamierzam pomału ćwiczyć . Lekarz mówi żebym się tak nie spieszył i zacz±ł za dwa tyg.

zorro 2013-01-18, 11:00

Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41  42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 |