Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Do Anja
Cze¶ć przepraszam że nie odpisywalam na Twoje pytania - tak jestem po rehabilitacjach - ale żadnych rozci±ganiach czy ćwiczeniach - na poprawę w procesie odnowy nerwu dostaje się z reguły - pole manetyczne, pr±dy w moim przypadku to Tensy, solux - nagrzewanie lamp±, laser i ultra dĽwięki nic wiecej nie miałam poniewaz nie mogę jeszcze nadwyrężać odcinka lędzwiowego - po za tym lekarz powinien powiedzieć Tobie czego unikać a co możesz troszkę ciężko się do tego przyzwyczaić ale jako¶ idzie :) Pozdrawiam serdecznie wrazie jakich kolwiek pytań zostawiam nr gg 8287658 i służę pomoc±

Iza Warszawa 2013-02-21, 23:33

Do RYszarda, w Polsce poziom neurochirurgi jest porownywalny do poziomu europejskiego. Nie ma juz wielkich roznic. To bajka, to mit. Wiele osob, np. z Angli woli byc w Polsce operowana niz tam. BO poziom sluzby zdrowia w Angli nie jest wysoki. Znam ludzi, ktorzy raz do roku, i nie o kase tu chodzi, przyjezdza do Polski, by sie zbadac i leczyc, bo lepsza opieka tu. Mimo tych kolejek z NFZ juz niemal wszedzie rocznych. Tak nie mozna podchodzic, ja operacje na oczy trzy razy mialam w dawnym szpitalu radzieckim...i to w jakich spartanskich warunkacha, ale poziom okulistyki mieli na wysokim poziomie. POzdrawiam tych wyleczonych i tych czekajacych na wyleczenie...ba, na zaleczenie.

gosia 2013-02-22, 02:44

Gosia...ja mieszkałam w Walii 4 lata i próbowałam się tam leczyć lecz się przeliczyłam!!!!Tak jak oni mnie leczyli to ja sama mogłam się leczyć:/ Zrobili mi 3 zabiegi rehabilitacyjne, ktore nie pomogly i stwierdzili ze nie wiedz± juz jak mi pomóc i rozłozyli ręcę hahaha. Wróciłam do Pl, bo po pobycie w UK doceniłam POLSKICH lekarzy!!!!!:)

Kasia 2013-02-22, 09:37

Witam, jestem po operacji kregosłupa , przepuklina dysku L4-5 prawostronna,od operacji mineło 4 miesiace i nie czuje za bardzo zadnych zmian boli dalej (sciska w łydce i kłuje w okolicach biodra). Przed operacja chodziłem rok czasu z tym bulem, czy ktos moze wypowiedziec sie na ten temat ? czy ktos to przerabiał ? pozdrawiam

miki 2013-02-22, 17:48

Miki , a może trzeba zrobić rezonans kontrolny? Też jestem po takiej operacji i jak było w trzy miesi±ce po operacji gorzej to miałam rezonans kontrolny. A co z rehabilitacj±? To też jest ważne może to trzeba wyćwiczyć? W moim przypadku niestety okazało się , ze mam przepuklinę nawrotow±, ale to nie znaczy że Twoim przypadku tak musi być. Pozdrawiam

ewa 2013-02-22, 20:22

Te informacje o przepuklinie nawrotowej mnie przerazaja. Dlaczego to tak szybko po operacji wraca? Ja, na razie, nie mam powodow do zmartwien, gdyz moja rwa kulszowa sprzed operacji minela. Nic mnie nie boli, tylko miejsca wstawienia implantow ograniczaja jeszcze troche schylanie, np. przy odkurzaniu czuje malenki dyskomfort. A tak, robie wszystko, co kazdy zdrowy czlowiek. Naprawde, czy jest ktos, kto da odpowiedz, czemu te przepukliny u niektorych tak szybko po operacji wracaja? To jest dosc ciekawe zagadnienie....Pozdrawiam.

gosia 2013-02-22, 20:46

Ewa, lekarz nie zalecił mi zadnych dodatkowych badań poza pobraniem krwi aby stwierdzic czy sie dobrze goi ale nie powiedział dokładnie co czy rana, czy dysk . Czy ciebie po operacji tez bolało ? jezeli tak, to jak długo? Pozdrawiam.

Miki 2013-02-22, 21:13

Miki, ja od pierwszych tak naprawdę może miesi±c po operacji czułam ulgę , bo nie miałam rwy kulszowej, a potem już było coraz gorzej. I w końcu po kolejnej rehabilitacji , która nie pomagała miałam rezonans i niestety wyszło, że mam nawrót na tym samym poziomie. Ja chodziłam z t± przepuklin± 20lat i dopiero kiedy już miałam niedowład lewej nogi miałam operację. Wydaje mi się że usuwanie kawałka dysku z przepuklin± to s± pół¶rodki , no i wiadomo mniej inwazyjna operacja i mniejsze koszty... W moim przypadku to duża skolioza i co za tym idzie przesunięta miednica i noga krótsza o 1,5 cm , to s± główne przyczyny tak szybkiego nawrotu przepukliny. Wiem , że lekarze niechętnie w tak krótkim czasie daj± skierowanie na rezonans bo tak naprawdę samo gojenie trwa do pół roku. Mój neurochirurg był bardzo zaskoczony , ze w tak krótkim czasie na rezonansie jest dokładnie widoczna przepuklina nawrotowa z drugiej strony, mało tego jest też wyrażnie widać że miałam usunięty kawałek dysku L4-L5. Dlatego w moim przypadku nie ma w±tpliwo¶ci , że jest nawrót. Teraz jestem już 11miesięcy po operacji i na razie zaprzestałam rehabilitacji. Ból powrócił , ale cóż na razie jako¶ wytrzymuję . Mam zalecone ćwiczenia i codziennie w domu ćwiczę , bo tylko to tak naprawdę pomaga. Nic tak nie pomaga jak dobrze dobrane systematyczne ćwiczenia. Koniecznie spróbuj rehabilitacji i nie jest prawd± , ze nam nie wolno ćwiczyć po takiej operacji. Dobry rehabilitant i zestaw ćwiczeń potrafi± naprawdę pomóc i odci±żyć kręgosłup. I nie mam na my¶li wyczerpuj±cych ćwiczeń, czasem wystarczyć odpowiednio napinać mię¶nie i wykonywać lekkie ćwiczenia i to pomaga.

ewa 2013-02-22, 21:57

Widze3,ze watek nawrotowych przepuklin sie rozwija. Wyobrazam soebie, jak ciepricie z tego powodu. Poddajac sie operacji liczyliscie, jak wszyscy, na koniec dolegliwosci bolowych. A tu nic z tych rzeczy.TYlko nadal nie wiem, skada ta nawrotowa przepuklina sie bierze? Aha, po opercaji nie musi byc od razu ulga, bo wszystkie miesnie i tksnki byly ruszone. Pierwszy miesiac ma prawo bolec jeszcze bardziej. Ja to przerabuilam, kiedy przez miesiac wszystko bylo wysilkiem, wstac, polozyc sie, obrocic w lozku. Zrobic herbate i trzymav kubek w reku. TEraz jak u zdrowej. Cwiczyc zaczelam miesiac po, i to, jak pisalam rowererk, stepper, bieznia. I to mnie bardzo szybko postawilo na nogi. Spotkalam sie z Wasza dezaprobata,a le moj lekarz byl sa, zeby zaczynac robic to, co wczesniej. Bardzo trudno jest rozruszac miesnie,k iedy np. trzy miesiace sie nic nie robilo. Ja dalej stawiam na szybki powrot do cwiczen, konkretnych. Wiem, ze wy bez imp0lantow macie troche gorzej, bo macie po prostu dziuty w miejscu usuniecia dyskow. Moze dlatego musiscie bardziej uwazac. Moze czesciej u Was sa dlatego te nawrotowe przepukliny. BO tak mysle,ze jak sie wstawi sztuczny dysk, to on chcac nie chca musi zastepowac ten naturelny, ktory wycieto. Takie me gdybania...
Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Aha, co do rehabilitracjii. Po szpitalu zazwyczaj nie ma zadnej rehabilitacji. ROla szpitala konczy sie wraz z opercaja, daja do domu zestaw cwiczen i tyle. A do poradni rehabilitacyjnej czeka sie pol roku. Nie jest to zorganizowane, po operacji nic sie z pacjentem nie robi. Tyle, ze za kilka miesiecy mozna liczyc na sanatorium.

gosia 2013-02-23, 06:25

Witam wszystkich,
przeczytałam praktycznie wszystkie wpisy na tym forum-co przypadek to inny. Ja zmagam się z przepuklin± od kilku miesięcy-to znaczy z objawami-bo nie wiem od kiedy to faktycznie trwa. Człowiek my¶li,że jak kręgosłup czasem boli to norma:/ niestety kilka tygodni temu ponowił mi się atak tak dotkliwie,że jak to piszecie-gryzłam ¶cianę!!! mój rezonans wskazał na obniżenie kr±żkamiędzykręg. na poz. L 3/4/5+dehydratacja, zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonow kręgów,guzki Schmorla. do tego już od 2 kręgu do 5tego wypukliny-największe na L 3,4i5.ucisk worka oponowego,ucisk korzeni obustronny. stenoza 8 mm z obrzękiem lewego nerwu. Wypuklina L 5/S 1,zwężenie kanałów obustronnie.
po 3 seriach zastrzyków, kroplówkach przeciwbólowych i stosie tabletek trochę się poprawiło. Boję się operacji jak ognia. Gosiu, Ty piszesz,że szybko wracasz dz zdrowia-ale jeste¶ osob± szczuplutk±. ja niestety ważę 85kg i boję się rekonwalescencji. czy kto¶ może był w podobnej sytuacji? jak to wygl±da w przypadku osób otyłych? jak sobie radzili¶cie z higien± i toalet± po zabiegu? takie niby przyziemne rzeczy , ale dla mnie ważne!

kass 36 2013-02-23, 09:24

Ewa, dziekuje Ci za wypowiedz, wiem juz chyba na czym stoje ;(

Miki 2013-02-23, 10:19

Dodam jeszcze, że neurochirurg zaleca operację a neurolog radzi abym jeszcze próbowała rehabilitacji i próbowała odwlec w czasie cięcie . ja wolę t± drug± opcję-wiadomo-to jednak kręgosłup. czuję się póki co lepiej-nie wiem tylko jak długo tak będzie. mam nadzieję,że rehabilitacja pomoże! nie wyobrażam sobie kolejnego ataku-ten ostatni to był kres moich sił!

kass36 2013-02-23, 10:26

Do Kass36...to prawda,ze po operacji, przez pierwszy miesiac, gdybym byla puszysta, nie dalabym rady. Jako szczupla, od pierwszego dnia wchodzilam do wanny. W lozku jako szczupla moglam wspinajac sie na rekach zmieniac pozycje ciala, bo normalnie przewracac sie nie szlo. Gdybym wazyla duzo, rece by mnie nie udzwigly, nie podniosly.I chyba szybciej zaczelam wracac do sprawnosci, bo szybko zaczelam daleko chodzic, cwiczyc...Jak sobie o tym pomysle, ze najczesciej Wy mieliscie kogos do p0omocy, jak robilam sama wszystko i nikogo o nic nie prosilam, bo tego nie cierpie. Jako samotna matka nauczylam radzic sobie zawsze sama. Zakupy tez od razu robilam, takie do dwoch kilo, bo duze zapasy to zgromadzilam przed pojsciem do szpitala. A teraz to robie totalnie wszystko. Bez wielkiego dzwigania jedynie. POzdrawiam. Ale, fakt, kazdy przypadek inny. Inaczej boli, inaczej po operacji...

gosia 2013-02-23, 11:11

A czy kto¶ ma lub miał podobne problemyco ja i mógłby podzielić się ze mn± swoimi do¶wiadczeniami?

kass36 2013-02-23, 15:33

Do ewa-czy rezonans kontrolny miała¶ robiony z kontrastem?

go¶ć. 2013-02-23, 17:52

Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56  57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 |