Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Witam. Jestem po dwóch operacjach kręgosłupa. Stan po obustronnej fenestracji L5/S1, dyscektomii L5/S1, foraminotomii L5/S1, z implantacją Backfuse L5/S1. W 2015r. Obecnie nadal mam bóle kręgosłupa i lewej nogi wraz z biodrem. Badanie MR jest dla mnie nie bardzo zrozumiałe. Proszę o ocenę, czy mam się bać kolejnej operacji.
Lordoza lędźwiowa spłycona z lewowypukłą skoliozą, z rotacją trzonów kręgów wzdłuż osi długiej. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Rozległe strefy mieszanej obrzękowo-tłuszczowej przebudowy zwyrodniniowej w obrębie trzonów L5-S1, z nierównościami blaszek granicznych trzonów(Modic I/II).Cechy tłuszczowej przebudowy dolnych segmentów kości krzyżowej. Poza tym sygnał trzonów kręgów jest zachowany.
Cechy dehydratacji krążka międzykręgowego L4/5 oraz L5/S1 z obniżeniem ich wysokości, nasilonym na poziomie operowanym tj. L5/S1. Poza tym wysokości pozostałych krążków międzykręgowych są zachowane.
Drobne zaostrzenia wytwórcze na krawędziach trzonów wielopoziomowo.
Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego jest zachowanywynosi 15-17mm.
Stawy m-kręgowe są nieposzerzone, z wtórnymi zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego
Rdzeń kręgowy w widocznym odcinku zmian nie wykazuje. Stożek końcowy na poziomie L2.
Na poziomach L1/2 oraz L2/3 dyskretne szerokopodstawne uwypuklenia tylnych obrysów krążka m-kr.na ok.1.5-2mm dokanałowo, z modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego, bez cech kolizji ze strukturami nerwowymi.
Na poziomie L3/4 szerokopodstawne uwypuklenie tylnego obrysu krążka m-k na ok.2-2,5mm dokanałowo z cechami lewostronnej lateralizacji w kierunku dolnego piętra lewego otworu m-kr bez cech kolizji ze strukturami nerwowymi.
Na poziomie L4/5 szerokopodstawne uwypuklenie tylnego obrysu krążka m-k na ok.5mm dokanałowo z cechami prawostronnej lateralizacji w kierunku dolnego piętra prawego otworu m-kr bez cech kolizji ze strukturami nerwowymi.
Na poziomie L5/S1 szerokopodstawne uwypuklenie tylnego obrysu krążka m-k na ok 5mm dokanałowo oraz w kierunku dolnych pięter otworów m-kr; lewy otwór m-kr dodatkowo znacznie zwężony przez zmiany wytwórcze w stawie m-kr z cechami ucisku lewego nerwu L5. Poza tym struktury nerwowe na tym poziomie bez cech ucisku

Barbara 2018-10-02, 18:12