Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Antoni chyba zle zrobiles lezca trzy tygodnie z implantem. Z implantem raczej trzeba jak najwiecej sie ruszac, nie lezec.23 miesiace po opercaji wstawienia implantu to malo, czasem trzeba rok i dwa lata czekac na rezultaty. Ja tak naprawde dopiero pol roku po moglam cokolwiek powiedziec. A sadze,ze mi co miesiac troche lepiej , a opercaje mialam w pazdierniku 2012 roku. Jeden lekarz mi powiedzial,ze do dwoch lat moze sie tam wszystko ukladac, regenerowac jak implanty sa. Inna rzecz,ze myslalm,ze bedzie lepije. Bole mam mniejsze o jakies 40%-50%. Ale nie ustapily...

gosia 2014-02-16, 11:10

Witajcie :-)
Jestem juz po wizycie u neurologa i neurochirurga z opisem kontrolnego rezonansu. Stan zapalny to nic takiego i powinno po lekach minac. Natomiast moje dalsze bole to niestety zrosty ktore sie zrobily. Blizny owinely sie w okol nerewu i stad bol w ledzwiach, ciagniecie nogi i czasem dretwienie.
Neurochirurg powiedzial ze trzeba bedzie usuwac natomiast zastanawiam sie czy jakos rehabilitacja mozna zmniejszyc dolegliwosci. Nie mam ochoty sie kolejny raz kroic.

Krzysiek 2014-02-16, 15:04

Krzysiek spróbuj pój¶ć na rehabilitacje chociażby prywatnie. A co po drugiej operacji zrostów nie będzie, jedne usun± to zrobi± się nowe. Mi wydaje się, że za szybko chc± Cię znowu kroić. Przecież to jeszcze nie jest do porz±dku wygojone. Ja też na pewno mam zrosty bo mi noga drętwieje i boli mnie w pachwinach jak fix . Lekarz kazał czekać na prawę, powiedział że po czasie to powinno min±ć Jestem teraz w czasie rehabilitacji i widzę malutk± poprawę i mam nadzieję że będzie dobrze. Bardzo dobry jest laser i ultradżwięki. Ja na Twoim miejscu na razie bym się nie godziła na operację ,tylko się rehabilitowała. Decyzja oczywi¶cie należy do Ciebie.

Wanda 2014-02-16, 22:12

Wando liczyłem na twoje słowo :-)
Na pewno nie mam zamiaru sie kroić. Już sie naczytałem o tym co sie póĽniej dzieje. To jak kumulacja w lotto z każdym razem coraz wiecej.

Tylko musze przygotować się na starcie z ZUS bo bedę się starać o zasiłek rehabilitacyjny. Niestety 182 dni upływaj± mi 31.03.

Krzysiek 2014-02-17, 08:36

Mam nadzieję że dostaniesz ten zasiłek w końcu to jest kręgosłup -dżwignia naszego organizmu. A na rehabilitację idż czym prędzej, mi lekarz powiedział im szybciej tym lepiej. Pod laserem ładnie goi mi się rana, już o połowę się zmniejszyła a miałam j± bardzo szerok±, za chwilę zostanie cienki pasek. Więc zrosty w ¶rodku też chyba malej± bo przecież laser wnika w gł±b organizmu. Nie roozumiem tego Twojego lekarza, że tak szybko proponuje Ci ponown± operację, przecież to jeszcze wszystko jest ¶wieże i w trakcie gojenia. Powodzeni±

Wanda 2014-02-17, 12:42

Krzysiek też mam problem ze zrostami o bliznowcami , jestem już prawie 2 lata po operacji i wiem że w takim przypadku rehabilitacja pomaga. Wiem też że nie uniknę kolejnej operacji , ale staram się odci±gn±ć j± w czasie ile tylko się da. Mi bardzo pomogły masaże . Dobry masażysta wie jak popracować nad blizn± , żeby było lepiej. Ważne jest też zeby¶my ćwiczyli w domu. Trzeba tylko mieć dobrze dobrane ćwiczenia.

ewa 2014-02-18, 09:28

Do Marka
Odezwij się co z Tob±??? Jak potoczyły się dalej Twoje losy. Jeste¶ już po jakiej¶ operacji ? Jak się czujesz??

Wanda 2014-02-19, 10:57

Witam. Piszę bo zastanawiam się co mnie czeka . Mam zwyrodnienie kręgosłupa lędĽwiowego praktycznie na całym odcinku od L1-nawet do S1 poza tym przepuklinę i wypadł mi dysk a raczej wylał się mi±ższ i uciska na nerw. Od blisko roku **ci±gnie **mnie noga lewa od po¶ladka przez udo ,łydkę do palców, ogranicza mnie to ruchowo a przy dłuższym chodzeniu noga boli strasznie a jak stanę noga drętwieje a w stopi czuję mrowienie .Nie wiem czy modę pozwolić sobie na leczenie farmakologiczne ? ponieważ jestem nosicielem wzw typ B i po leczeniu Interferonem pól roku temu zakończone zostaje pewnie rehabilitacja ale czy będzie skuteczna albo operacja Jutro konsultacja u neurochirurga ciekaw jestem co on na to i czy mnie zakwalifikuję do zabiegu .A CO WY O TYM SˇDZICIE????????

ARES 2014-02-19, 14:22

Na pewno można się leczyć farmokologicznie, tylko o tym musi zdecydować lekarz. Operację też na pewno robi±, no bo co tacy pacjenci jak Ty byli by pozbawieni leczenia. Na pewno neurochirurg wszystko Ci wytłumaczy. Daj znać czego się dowiesz.

Wanda 2014-02-20, 13:42

Witam jestem już po konsultacji u doktora Dlimata z warszawskiego WIM . Zakwalifikował mnie do operacji kręgosłupa lędĽwiowego tylko z uwagi na problemy urologiczne które u mnie występuj± od m-ca(Problemy z czuciem i problemy ze wzwodem ) (im dłuższe czekanie tym gorzej) , I dał skierowanie do szpitala . w Płocku na oddziale pan doktor powiedział ze nie podejmie się tej operacji z uwagi na zaburzenia urologiczne . Wróciłem zatem do pana Delimata który owe skierowanie mi wystawił ,lecz stwierdził ze on mi nie pomoże bo ma terminy na 2 lata do przodu i sam muszę szukać sobie szpitala w Polsce i lekarza który przeprowadzi ta operacje . Zostałem z tym sam i muszę szukać . Mam już umówion± wizytę tym razem prywatna u doktora Jóżwiaka ze szpitala we Włocławku może on mi pomoże a jak nie będę szukał dalej, a na końcu okaże się że za póĽno i o dzieciach mogę zapomnieć

ARES 2014-02-20, 17:12

My¶lę że nie będzie tak żle. Jak pójdziesz prywatnie do lekarza to szybciej dostaniesz się na operację. Nie rozumiem dlaczego lekarz nie chciał Cię operować z powodu zaburzeń neurologicznych. Przecież większo¶ć z nas decyduje się na operacje dopiero po wyst±pieniu jakich¶ zaburzeń neurologicznych.

Wanda 2014-02-20, 20:20

Ares problemy urologiczne powinny Cię kwalifikować do natychmiastowej operacji, gdyż wynikaj± one z porażenia nerwów. Mi moi lekarze (rechabilitacji, ortopeda i neurochirurg) jak bym zauważył objawy które opisałe¶ kazali się natychmiast zgłaszać do szpitala.

zibi_p 2014-02-20, 22:47

Witajcie
Mam 30 lat i od niedawna również borykam się z problemem kręgosłupa, a konkretnie przepukliny L5 S1. Widzę, że jest to problem, który dotyczy do¶ć sporej ilo¶ci osób i mnie niestety też to dopadło. Pocz±tkowo były to bóle odcinka lędĽwiowego, które nie przeszkadzały mi w codziennym funkcjonowaniu ale stopniowo ograniczały moje możliwo¶ci fizyczne. Z końcem 2013 roku objawy się nasilały jednak nie poddawałem się i starałem się żyć normalnie. W połowie stycznia podczas wysiadania z auta co¶ strzyknęło i zostałem w pozycji embrionalnej. Od tego momentu pojawiła się rwa kulszowa do prawej nogi, uczucie wiecznego skórczu wszystkich mię¶ni nogi, drętwienie, problemy z chodzeniem... itd. Zacz±ł się jednym słowem koszmar. Wstanie z łóżka i przej¶cie dosłownie 10 kroków było dla mnie wypraw± ekstremaln±, w trakcie której musiałem się 3 razy położyć na podłodze aby dotrzeć do celu... nie wspominaj±c o staniu b±dĽ siedzeniu... niesamowity ból. Niezwłocznie udałem się do ortopedy, konkretnie dr A. Barczyńskiego w Katowicach. Dostałem sterydy w kręgosłup, które miały pomóc jednak nie przyniosły zamierzonego efektu. Udałem się do rehabilitanta, który poprzez masaż kręgosłupa i mię¶ni nogi sprawiał, że czułem delikatn± ulgę. Po 2 tygodniach rehabilitacji zostałem skierowany na rezonans magnetyczny. Niezwłocznie umówiłem się na badanie i po kilku dniach otrzymałem wynik jak poniżej:
*... Na poziomie L4-L5 niewielkie okrężne uwypuklenie pier¶cienia włóknistego kr±żka międzykręgowego -
bulging z dużym odcinkowym przerwaniem struktury wewnętrznej pier¶cienia włóknistego w czę¶ci tylnolewej.
Uwypuklony kr±żek przylega do korzeni L5 po stronie lewej.
Patologia kr±żka oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych powoduj± obustronn± stenozę
otworow± z przewag± po lewej.
Kanał kręgowy bez cech stenozy.

Na poziomie L5-S1 niewielkie, okrężne uwypuklenie pier¶cienia włóknistego kr±żka międzykręgowego z
tylno-centraln± szerokopodstawn± protruzj±, która wpukla się do kanału kręgowego na głęboko¶ć ok 8mm oraz
współistniej±c± tylno-centralno lewoboczn± przepuklin± która wpukla się do kanału kręgowego na głęboko¶ć ok
12mm powoduj±c dużego stopnia ucisk korzeni S1 po stronie prawej.
Korzenie S1 po stronie lewej modelowane/uci¶nięte w mniejszym stopniu.
Otwory międzykręgowe obustronnie miernie zwężone bez widocznych kompresji zwojów L5.
Rezerwa płynowa worka oponowego na tym poziomie zachowana.*

Z wynikiem udałem się ponownie do lekarza prowadz±cego.
Zalecenie: OPERACJA.
Termin przyjęcia do szpitala nr 5 ¶w. Barbary w Sosnowcu mam na przyszły tydzień... koniec lutego. Oczywi¶cie jak zawsze w takiej sytuacji pojawiaj± się w±tpliwo¶ci i różne my¶li.
Obecnie mój stan pozwala na swobodne poruszanie się po mieszkaniu, jednak po krótkim czasie pojawia się kłuj±cy ból w odcinku lędĽwiowym, który z każd± sekund± zaczyna się nasilać i promieniować do prawej nogi. Ponadto brak odruchu skokowego w prawej nodze co potwierdza ucisk na korzeń S1 oraz zaburzone czucie w prawej stopie i zewnętrznej czę¶ci lewego uda.
Można powiedzieć, że w porównaniu z pocz±tkowym, najgorszym momentem dolegliwo¶ci jest poprawa, ale to w dalszym ci±gu sprawia, że praktycznie cały czas leżę. Oczywi¶cie zgodziłem się na operację, ponieważ poprawa jest niewielka. Próbowałem wielu rozwi±zań jednak nie jestem w stanie dłużej tak funkcjonować. Mamy 1,5 roczn± córkę, która chce się bawić, wszystkie obowi±zki przejęła żona, ponadto życie zawodowe... nie wyobrażam sobie dalszego funkcjonowania w obecnym stanie.
Prawda jest taka, że im więcej czytam tym większe mam w±tpliwo¶ci ale z drugiej strony chyba nie mam zbyt wiele do stracenia. Jest to pierwszy tak poważny incydent z którym się spotkałem w wykonaniu mojego kręgosłupa ale obawiam się, że je¶li teraz nic z tym nie zrobię to sytuacja będzie się powtarzała i każdy tego typu kolejny atak bólu będzie skutkował większym zagrożeniem powikłań zwi±zanym z operacj±.
Proszę doradĽcie co robić, czy trzymać się tej operacji czy czekać? Czego się obawiać ewentualnie? Jestem raczej dobrej my¶li bo chyba o to chodzi żeby było lepiej ale tak jak wspomniałem obawy przed takimi zabiegami s± zawsze.
Pozdrawiam serdecznie.

jedrusdg 2014-02-22, 00:14

Witam Jedrusdg mogę Ci poradzić chodĽ pewnie sam nie uniknę operacji kręgosłupa wypadnięty dysk z uciskiem na nerwy i rdzeń kręgowy ból lewa noga . Wiesz do dzi¶ pracuję chodĽ większo¶ć czasu spędzam w aucie pozycja siedz±ca niesprzyjaj±ca ale ból narasta po przej¶ciu kilku metrach ale nie o tym . Mam już skierowanie na szpital , ale operacja to ogromne ryzyko może przynie¶ć ulgę albo posadzić na wózek dlatego postanowiłem jeszcze zasięgn±ć jeszcze jednej fachowej oceny u specjalisty a dopiero wtedy podejmę decyzję co z tym skierowaniem zrobię . Przemy¶l to jeszcze raz może umów się jeszcze do specjalisty i popro¶ o poradę i ocenę . Wiem że łatwo się piszę i mówi , jestem w podobnej sytuacji co Ty . Życzę szybkiego powrotu do zdrowia

ARES 2014-02-22, 10:35

Panowie nie my¶lcie zaraz o wózku. Teraz lekarze maj± inne techniki operacji, w czasie których wogóle nie ma stycznosci z rdzeniem kregowym, i nie ma możliwo¶ci uszkodzenia go. Zakładaj± teraz bardzo nowoczesne implamty międzywyrostkowe i jest to operacja małoinwazyjna a skuteczna.
Jeżeli kto¶ ma bardzo uszkodzony kręgosłup i trzeba zakładać ¶ruby i stabilizatory wokół rdzenia no jest już poważna sprawa, ale do wyleczenia jeżeli znajdzie się odpowiedniego fchowca.
Neurochirurdzy s± dzisiaj dobrze przeszkoleni . Trzeba tylko znależć dobrego lekarza i mu zaufać .

Wanda 2014-02-22, 11:23

Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118  119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 |