Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Ryzyko powikłań przy operacji przepukliny odcinka lędĽwiowego kręgosłupa

Anja i Janie, dzięki za odpowiedĽ. U mnie nie pracuj± zginacze stopy lewej. Ale mimo że jestem dopiero tydzień po operacji to już mam rehabilitację. Masaż i galwanizacja. Zauważyłam też dzisiaj, że zaczynam ruszać palcami, no i stopa nie zachowuje się jak płetwa. Ale cały czas utykam, a przez to boli mnie łydka. Nie poddaję się. Na ¶więta idę do domu, a ok 15 kwietnia (będę wtedy miesi±c po operacji) idę na oddział rehabilitacji. PóĽniej mam w planach sanatorium. Wiem że muszę się uzbroić w cierpliwo¶ć, ale.... Wiecie jak to jest.

Małgosia 2013-03-27, 16:21

Zastanawia mnie to,ze w niektorych osrodkach po operacji kieruja na rehabilitacje. W innych nie, pozostawia sie pacjenta totalnie samego. Ja zadnej rehabilitacji nie mialam. Niebawem bedzie pol roku od operacji. Choc czytam,ze wczesna i niewlasciwa rehabilitacja moze pogorszyc. Jade 3 czerwca do sanatorium, do Kolobrzegu.To bedzie moja pierwsza rehabilitacja. W sumie to potrzebuje zwiekszyc ruchomosc i wytrzymaloscna dzwiganie kregsolupa. Tego jeszcze potrzebuje. Bo na pozor, to nikt nie pozna,ze ja cos z kregoslupem mialam. Ale, wiecie, miewam epizody, tak raz na tydzien, dwa tygodnie, kiedy wraca mi taki bol i objawy jak sprzed operacji. To mija nastepnego dnia. Co sadzicie? Czy to jeszcze objaw gojenia, wracania nerwow do sprawnosci, czy tez oznaka czegos niepokojacego? Dobrze,ze 5 kwietnia mam wizyte w poradni, bo jednak nazbieralo mi sie troche pytan. Pozdrawiam wszystkich....

gosia 2013-03-28, 06:43

Gosiu, zadajesz teraz to samo pytanie co ja parę dni temu, tyle, że ja jestem 2 miesi±ce po operacji a Ty więcej i masz implanty, jednak mimo tych różnic my¶lę, że nasze obawy s± dla nas tak samo niepokoj±ce i póki co pozostan± bez odpowiedzi.
Ty masz wizytę niedługo, ja miałam wczoraj wizytę u mojej internistki, słucha mnie dokładnie i sama zadaje dużo pytań, nie bagatelizuje, ale cóż odpowiedzi dla mnie i tak nie ma. Wzięłam się też za załatwienia rehabilitacji państwowo więc mam też za parę dni państwow± wizytę u lekarz rodzinnej a potem z tego co wiem to trafia się do ortopedy, który kieruje dalej i może jeszcze te wizyty przynios± mi jakie¶ odpowiedzi. Inna sprawa, że zanim do nich dojdzie to i tak nie wiadomo co będzie.

Małgosiu, t± rehabilitacje masz faktycznie szybko. Jak Ci się to tak szybko udało? Czy to szpital Cię skierował, Twój lekarz? Pytam bo zupełnie nie wiem jak to się załatwia. Ja do tej pory byłam na rehabilitacji prywatnej, w przyszłym tygodniu idę dopiero pierwszy raz do lekarki państwowo wła¶nie po to żeby dostać się gdzie¶ państwowo na reh., tylko spodziewam się, że i tak będę czekać na termin parę miesięcy. Może Ty masz pierwszeństwo ze względu na objawy neurologiczne? Tak ciekawo¶ci pytam :)

Anja 2013-03-29, 08:51

Tak w ogole, to coraz czesciej mam wrazenie,ze lekarze nas , po operacji, jakby troche ignorowali. Wychodza z zalozenia chyba,ze oni swoje zrobili. I tak czlowiek pozostaje sam. Zadnej rehabilitacji, rodzinny zas zazwyczaj niewiele wie o neurochirurgii. Maja szczescie ci, co trafiaja na lekarzy, ktorzy wysylaja na rehabilitacje. Moja pierwsza rehabilitacja bedzie w czerwcu, sanatorium, czyli osiem miesiecy po wstawieniu implantow. Coz, pewnych rzeczy nie przeskoczymy, szczegolnie tego bezdusznego systemu opieki zdrowotnej, gdzie kolejki wielomiesieczne i limity. Pozdrawiam serdecznie.

gosia 2013-03-29, 09:14

Gosiu, ale co z tego, że ja akurat miałam/mam rehabilitację? Co mi ona dała? Póki co nie przyniosła nic. Żadnej ani zmiany ani tym bardziej poprawy. Jestem dokładnie na tym samym etapie co byłam gdy j± miesi±c temu zaczynałam. Mam za sob± 4 tygodnie bardzo regularnych i żmudnych ćwiczeń a ból jak był tak jest (jak biorę co¶ przeciwbólowo to przechodzi i 2 dni póĽniej wraca) i nie wiem co on oznacza i nie umie mi tego powiedzieć NIKT: ani lekarz rodzinna ani neurochirurg, który mnie operował ani rehabilitanci i nie s±dzę żeby w ogóle ktokolwiek umiał.
Tak jak pisałam wcze¶niej, dziewczyna, która była operowana ze mn±, od kwietnia wraca do pracy i jak sama mówi, co¶ tam j± od czasu do czasu zaboli ale nic konkretnego się nie dzieje, ona nie pojechała nawet do prof. na kontrolę pooperacyjn±! I tak jak pisałam niedawno nie miała też żadnej, ŻADNEJ rehabilitacji. Więc wychodzi na to, że można żyć i bez tego a jak się co¶ komu¶ chrzani to się będzie chrzanić czy masz rehabilitację czy nie i czy masz dobr± opiekę lekarsk± czy nie. Bo tak się składa, że ja teraz mam naprawdę bardzo dobr± lekarkę rodzinn±, nie zbywa, dokładnie słucha wszystkich objawów i nawet je analizuje, wizyta u niej była bardziej szczegółowa niż ta pooperacyjna u neurochirurga, dużo dokładniej wysłuchała co się teraz u mnie dzieje ale niestety również nie umiała powiedzieć mi z czym ten ból jest zwi±zany ... więc widzisz mnie i tak nic nie daje to, że lekarz mnie nie ignoruje, ja i tak jestem z tym wszystkim sama.

Anja 2013-03-29, 21:45

Z okazji ¦wi±t Wielkanocnych wszystkiego najlepszego oraz końca problemów z kręgosłupem.

Tak naprawdę należało by chyba wyci±gn±ć choinki i ubrać je w jajka:)). Bo w tym roku na Wielkanoc jest więcej ¶niegu niż na ostatnie Boże Narodzenie. Chyba ruski miał rację co do rychłego nadej¶cia epoki lodowcowej w ci±gu najbliższych 10 lat.

zibi_p 2013-03-29, 22:01

Oj, tak, wstalam a tu sniegu co niemiara. Cos sie chyba pieprzy ze wszystkim. na Boze Narpodzenie bylo na plusie, na Sylwetsra siedem stopni nawet powyzej zera a teraz...balwana lepic. Jak to dobrze,ze wygralam boj z ZUS o sanatorium. Chcieli mnie 9 kwietmia wyslac na wies, tam, gdzie 150 osob mieszka. A tak, mam od 3 czerwca Kolobrzeg.Do Anji, wiesz, to najgorsze, ze nikt nic nie wie, jak napisalas. Twoja rodzinna cos wie, moja jest totalnie zileona w zakresie neurochirurgii.Nikt nie wie, czemu mi sie te zapadniecia kregoslupa zrobily w miejscu implantow. A...i wracac mi zaczyna co kilka dni bol i rwa, jak przed operacja. Niekiedy mysle, ze bylam juz za stara na te implanty, trzeba miec mocne kosci a ja mam od lat osteopenie, czyli wtsep do osteoporozy. Ale, coz, nic nie poradzimy, trzeba dalej zyc, ale jestesmy juz malymi inwalidami na zawsze. Zycze Wam wszystkim milych i zdrowych swiat.

gosia 2013-03-30, 07:10

A ja mam wrażenie, że ten ¶nieg jest i będzie już zawsze... takie miałam wielkie plany na spacerowanie od marca, a tu nie ma jak, ja się nie nadaję do chodzenia w tak± pogodę, już pomijam, że się boję, że się gdzie¶ wyłożę ale do tego mam niedoci¶nienie i jest mi potwornie zimno nawet jak jest O stopni! Nie rozgrzewa mnie rytmiczne chodzenie ani takie tam,ostatnio nawet termiczne ubranie nie dało rady, telepało mnie cały spacer gdy wyszłam w zeszły weekend :/

Gosiu a ja często my¶lę o tym, że lepiej jest mieć taki implant wstawiony. Z jakiego¶ powodu nie wstawiaj± tego ludziom od razu i ja nie wiem czemu, dla mnie (laika) logiczne jest, że implant jest zabezpieczeniem dla uszkodzonego kręgosłupa i jest chyba lepszym rozwi±zaniem niż samo wycięcie kawałka dysku. Chciałabym żeby kto¶ znaj±cy się w temacie wytłumaczył mi kiedy kwalifikuj± do implantów a kiedy nie i od czego zależy taka decyzja. Tak czy inaczej Tobie Gosiu mam nadzieję, że się dobrze wszystko zro¶nie, jak do tej pory jeste¶ na forum chyba jedn± z osób najlepiej funkcjonuj±cych po operacji :)
O te wgłębienia spytasz teraz na wizycie w kwietniu i zobaczymy co Ci powiedz±.
Co do rwy to u mnie w jej miejscu pojawia się czasami takie dziwne uczucie, po prostu co¶ czuję przez parę chwil, jak idę czy jako¶ nie tak usi±dę, potem przechodzi, też się zastanawiam sk±d się to bierze...

Wesołych, rodzinnych ¦wi±t Wam życzę :)

Anja 2013-03-30, 10:07

Witam ! mam 19 lat i 20 kwietnia 2012 roku miałam usuwan± przepuklinę oraz wstawiony stabilizator coflex. wszystko zaczęło się od tego że pewnego dnia 2011 roku (przełom marca i kwietnia) wstałam z okropnym bólem, wyl±dowałam w szpitalu. Nikt nie wiedział co mi jest, a ja nie mogłam się ruszać. po kilku badaniach okazało się że mam wysunięte dyski na dwóch poziomach oraz przepuklinę ok.10mm. jeĽdziłam od lekarza do lekarza, na różne rehabilitacje, nastawianie itd. w końcu pewien lekarz skierował mnie do neurochirurga. Ten mi powiedział żeby odłożyć operację bo jestem za młoda, lecz ja miałam takie straszne bóle, odrętwienia nóg, osłabienie prawej nogi oraz zaczynała mi opadać prawa stopa. pewnego dnia w szkole stwierdziłam że co¶ jest nie tak z moj± nog±... nie mogłam na niej stan±ć , podnie¶ć jej przez pewien czas. PóĽniej już wszystko wróciło do normy. ale to przeżycie to był koszmar !!! W końcu stwierdzili że nie ma na co czekać tylko się operować. Zoperowali mnie, wszystko było okej, nogi nie drętwiały było jak w niebie, jedynie bolało jak to po operacji. po około 3 miesi±cach znowu zaczęły się okropne bóle, wszyscy lekarze mówili że to dlatego że organizm się regeneruje i wgl. ale ja nie dawałam za wygran± bo ja wiedziałam jak mnie boli po operacji a jak przed mnie bolało, więc poprosiłam o rezonans. okazało się że mam nawrotow± przepuklinę wielko¶ci około 4mm. lekarze mówi± że to jest niewielka przepuklina i że nie warto się operować więc wysłali mnie na rehabilitację. wła¶nie na niej jestem 2 tydzień i dostałam takich bóli kręgosłupa i prawej nogi że nie mogę spać, cały czas dostaję zastrzyki, ale nikt mi nie wierzy że mnie strasznie boli- jedynie mama... co mam robić, operacji się boję, zreszt± nie chc± mnie operować bo twierdz± że nie warto, a rehabilitacja jak widać nie przynosi oczekiwanych efektów.? Pomóżcie proszę ! :(

Patrycja 2013-03-30, 16:30

Patrycjo a na czym polega ta rehabilitacja, po której tak pogorszył się Twój stan? Co to były za ćwiczenia? I co na to pogorszenie mówi rehabilitant, który Cię prowadzi? Miała¶ okazję w ogóle powiedzieć, że tak się pogorszyło czy stało Ci się to nagle po jakim¶ ćwiczeniu w domu? Ja naciskałabym rehabilitanta o opinię i swojego lekarza również.
Trzymaj się.

Anja 2013-03-30, 21:17

Witam wszystkich miałem operację 19.03.2013 jestem prawie dwa tygodnie po i czuje jeszcze lew± nogę .a tak to wracam do zdrowia ,operował mnie prof.Podgórski polecam w 100% .

Konrad 2013-03-30, 22:09

Ja juz glupieje. Bo im wiecej czytam , tym mniej wiem. Bardzo wiele osob pisze, ze im sie po rehabilitacji pogarsza. Niektorym sie poprawia, ale przeciez celem rehabilitacji jest poprawa a jak sie tak wielu ludziom pogarsza, to cos chyba znaczy. Tylko, co? Czasem mam wrazenie,ze za szybka rehabilitacja to nic dobrego. A chyba tez ci od rehabilitacji nie zawsze sie znaja komu i jakie rzeczy aplikowac. Ja to sie troche martwie,ze pol roku jestem bez zadneh rehabilitacji. Tyle,ze od poczatku chodzilam iwle i po miesiacu zaczelam pedalowac na stacjonarnym rowerku. A dopiero za dwa miesiace jade do sanatorium. Ale, jak Wam pisalam, bole mi jakies wracaja, moze to taki etap gojenia, bo ponoc i rok i poltora trwa zrost kosci z implantami. Martwie mnie te nawroty przepukliny u wielu z Was. Tez dziwne,ze tak od razu po operacji to sie dzieje. Ja mam troche watpliwosci na swoj temat, wiec musze jeszcze do piatku, do wizyty w poradni wytrzymac.
Wesolego Alleluja....

gosia 2013-03-31, 06:32

Ja jestem na rehabilitacji 5cio tygodniowej, mam ćwiczenia , fizykoterapię, mój rehabilitant twierdzi że to po prostu z ćwiczeń mnie bol± mię¶nie, ale ja wiem kiedy mam zakwasy czy bóle mię¶ni a kiedy kręgosłupa, chodziłam z tym rok więc potrafię to rozpoznać... we wtorek idę do lekarza który mnie operował żeby mi powiedział co mi jest , ponieważ ja już nie wytrzymuje z tego bólu

Patrycja 2013-03-31, 09:26

Witam,
Mam 26 lat i mam pewien problem tj. 2 tygodnie temu w trakcie schylania się złapał mnie silny ból w okolicach pleców, który momentalnie położył mnie na podłogę. Nie mogłem się kompletnie ruszyć, dopiero żona mnie *wsunęła* do mieszkania, wezwana karetka stwierdziła, że to korzonki i pomogła doczłapać się do łóżka, karz±c i¶ć do lekarza... Wezwany lekarz z kolei stwierdził wysunięcie kręgu i kazał leżeć. Min±ł tydzień od tego zdarzenia a ja nie jestem w stanie nawet usi±¶ć, w Poniedziałek spędziłem cały dzień w szpitalu na badaniach.
Z badania rezonansem wynika iż:

*Badanie wykazało cechy zachowania lordozy L. Obecno¶ć zmian degenerac. kr±żków międzykręg. od L3 do S1. Na wys. L3/L4 widoczna jest duża tylno/boczna prawa, przewlekła i podwiezadlowa przepuklina jadra miazdzystego z duzym uciskiem na struktury worka oponowego i splyceniem zachylka bocznego lewego L4. na wys. L5/S1 widoczna jest szeroka, tylna przewlekla i podwiezadlowa przepuklina jadra miazdzystego z lekkim uciskiem na struktury worka oponowego. Stozek rdzenia bez zmian.*

Wniosek z tego, że mam 2 przepukliny, które uciskaj± na worek oponowy ;(

Je¶li chodzi o objawy to po tych 2ch tygodniach to:
zwykle z rana boli mnie najbardziej (przypuszczam, że po spaniu które jest teraz udręk±, chodzi o szukanie wygodnej pozycji), boli mnie lewy po¶ladek i okolice nad pasem z tyłu, a jak próbuje wstać z łożka to ból promieniuje na cał± lew± nogę , tak jakby spinały mi się mię¶nie tam. Oczywi¶cie po jakim¶ czasie (w ci±gu dnia) ból robi się słabszy i jestem w stanie chodzić, staram się chodzić cały czas, żeby rozruszać kręgosłup, natomiast siadać na długo nie mogę bo zaraz boli, chyba że znajdę jak±¶ pozycje siedz±c± w której da radę siedzieć i da się wytrzymać ból, ale to tez nie na długo. Staram się też wykonywać drobne ćwiczenia.

Neurochirurg stwierdził, ze jedyne rozwi±zanie to operacja, natomiast Neurolog że można próbować rehabilitacj± jak±¶, a operacja to ostateczno¶ć... Sam już nie wiem co robić ;( We wtorek idę jeszcze do Ortopedy, może co¶ więcej się wyja¶ni.. masakra ;(

Artur 2013-03-31, 21:59

Artur, przy przepuklinach neurochirurg zawsze wy¶le na operację bo taka jest rola neurochirurga, on operuje a przepukliny s± schorzeniem neurochirurgicznym. Inny lekarz lub rehabilitant zawsze powiedz±, że warto jeszcze spróbować rehabilitacji. Choć mnie osobi¶cie kilku lekarzy rehabilitację odradziło jako niebezpieczn± i ryzykowan± przy przepuklinie czemu potem oczywi¶cie rehabilitant zaprzeczył.
Niestety przy tym schorzeniu jest tak, że lekarze rozmijaj± się w teoriach i każdy z nich ma swoj± a rehabilitanci jeszcze swoj± i w końcu pacjent musi sam zdecydować, któr± wybierze drogę.
Objawy masz klasyczne... jak masz w swojej okolicy dobrego ale takiego naprawdę dobrego i polecanego rehabilitanta (nie jakiego¶ szamana) to idĽ do niego z rezonansem i zapytaj czy podejmie się rehabilitacji Twojego przypadku.

Anja 2013-04-01, 11:09

Strona: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72  73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 |