Forum neurologiczne » Choroby otępienne, zaburzenia pamięci i koncentracji » Zaburzenia pamięci przy zmianach naczyniopochodnych różnoczasowych w istocie białej około- i nadkomorowej

Zaburzenia pamięci przy zmianach naczyniopochodnych różnoczasowych w istocie białej około- i nadkomorowej

Witam,
odebrałam dziś wynik rezonansu głowy - wykonany z powodu zaburzeń pamięci. Ponieważ do wizyty u neurologa minie wiele dni, proszę bardzo o jego interpretację:
*Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistości mózgowia poszerzone zanikowo.
Układ komorowy nie poszerzony, położony pośrodkowo.
W istocie białej około- i nadkomorowej, głównie podkomorowo oraz w płatach czołowych, stwierdza się różnej wielości zmiany hyperintensywne w orazach T2-zależnych i w sekwencji FLAIR, o cechach zmian na pierwszym miejscu naczyniopochodnych różnoczasowych. Pojedyncze, podobnej morfologii i charakteru zmiany w strukturach głębokich mózgu na poziomie jąder podkomorowych.
Nie wykazano wzmocnienia pokontrastowego żadnego z ognisk.
Poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe Virchoffa-Robina na sklepistości mózgu.
W przedniej części szczeliny międzypółkulowej na sklepistości mózgu stwierdza sie obszar zmian hyperintensywnych w obrazach T1-zależnych, izointensywnych w obrazach T2-zależnych, nieulegajacych wzmocnieniu po kontraście.
Zmiana ma wymiary - 26 x 16 x 10 mm.
Sugeruje sie tłuszczaka w szczeinie międzypółkulowej.
Zmian ogniskowych podnamiotowo nie stwierdza się.
Ciało modzelowate obraz w normie.
Brak znamion MRI procesu rozrostowego.

Okresowa kontrola MR ze względu na wiek pacjentki, celem różnicowania ognisk naczyniopochodnych i demielinizacyjnych.*

Dodam, że mam 33 lata. Będę wczęczna za interpretację wyniku.

ERRATA:
zamiast:
Pojedyncze, podobnej morfologii i charakteru zmiany w strukturach głębokich mózgu na poziomie jąder podkomorowych.

powinno być:
Pojedyncze, podobnej morfologii i charakteru zmiany w strukturach głębokich mózgu na poziomie jąder PODKOROWYCH.

Joanna 2011-10-20, 17:24

Najpewniej są tą zmiany naczyniopochodne i wtórny zanik komórek nerwowych co odpowiada za Pani dolegliwości. Ważny jest w tym wypadku dokładny wywiad lekarski w kierunku objawów klinicznych oraz czynników ryzyka tj. miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca i naczyń, cukrzyca czy nieprawidłowy tryb życia. Więcej będzie w stanie powiedzieć neurolog na wizycie.

neuron 2011-10-23, 12:53

Jestem po wizycie u neurologa. Tak na prawdę nie miała do powiedzenia nic - poza wypisaniem skierowania do ośrodka alzheimerowskiego. Ciągnieta przeze mnie za język - powiedziała, że zmiany są charakterystyczne dla osób starszych, nie wie, skąd mogły się wziąć u mnie i powinnam się położyć w ww. ośrodku. I to tyle.

Joanna 2011-11-16, 22:53