Atrofia korowa płatów ciemieniowych

Dzień Dobry
Niedawno miałem wykonane badanie rezonansu magnetycznego głowy. Wynik był następujący: *Nie stwierdza się obecności zmian ogniskowych w obrębie mózgowia. Hipokampy prawidłowej wielkości, symetryczne. Okolica skrzyżowania wzrokowego i zatoki jamiste prawidłowe. Pień mózgu i móżdżek bez zmian ogniskowych.
Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony. Cechy atrofii korowej płatów ciemieniowych niewielkiego stopnia.*
Co właściwie oznacza wynik tego badania? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Jarosław 2012-04-13, 18:48

Duże znaczenie ma Pana wiek. Proces zaniku kory jest naturalny i fizjologiczny jeżeli jest wprost proporcjonalny do wieku i bez występowania dolegliwości.

neuron 2012-04-15, 11:58

Mam 25 lat. Powinienem dodać, że cierpie na pewne dolegliwości neurologiczno-psychiczne ( różnego rodzaju lecz nie o dużym nasileniu). Miałem wykonywane kilkakrotnie badanie EEG, które wyszło nieprawidłowo w związku z czym zdiagnozowano u mnie padaczke. Od tego czasu ( około dwóch lat) zażywam regularnie *depakine chrono*. Również dwa lata temu miałem wykonane pierwsze badanie MRI głowy ale wówczas wszystko wyszło absolutnie poprawnie ( nie było żadnej atrofii).
Czy proces zaniku kory pozostaje w jakimś związku z padaczką lub przyjmowaniem depakiny? Czy może on wpływać na pogorszenie pamięci i koncentracji lub innych ważnych zdolności umysłowych (np. obniżenie poziomu inteligencji) ? Czy mówiąc innymi słowy, jeżeli proces ten będzie postępował to będę stawał się coraz głupszy?

Jarosław 2012-04-15, 23:08

Taki zanik może wpływać na pogorszenie pamięci, koncentracji. Może to być wynik choroby podstawowej. Można stosować leki tj. memotropil.

neuron 2012-05-20, 17:00