Wynik badania MR głowy z kontrastem:
w istocie białej obu półkul mózgu widoczne są pojedyncze drobne obszary wysokosygnałowe w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR, nie ulegające wzmocnieniu po dożylnym podaniu paramagnetyku. Ogniska o średnicy 3-5mm widoczne są w płatach czołowych i ciemieniowych. Obraz MR przemawia za zmianami o charakterze naczyniopochodnym niedokrwiennym. Widoczne poszerzenie przestrzeni okołonaczyniowych Virchowa-Robina w ośrodku półowalnym i jądrach podkorowych. Pozostałe przestrzenie płynowe mózgu w granicach prawidłowych. Nie stwierdzono objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. W obrębie struktur wewnątrzczaszkowych nie stwierzono ognisk patologicznego wzmocnienia po podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego. W obrębie sitowia widoczne zmiany wysiekowo-zapalne.
Objawy: uczucie zmęczenia, spowolnienie ruchów, drżenie lewej ręki ( w mniejszym stopniu lewej nogi), pochylenie ciała do przodu, *szuranie* nogami, napięcie mięśni, napięcie tyłu głowy, częsty ból w tyle głowy, uczucie ciążenia nóg i rąk, bóle stawowe (kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, stawu biodrowego prawego i kolana prawego), częste skurcze mięśni, zmiana rytmu wypróżniania.
Ciśnienie krwi w normie. Mój wiek - 52 lata
Czy zmiany powyższe są groźne? Jaka to może być choroba?
Paweł 2011-08-20, 22:14
Dziękuję za prawidłowy opis.
W wyniku badania opisano zmiany naczyniopochodne. Powstały one najpewniej w wyniku zaawansowanej miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy chorób naczyń. Nie tłumaczą one tak naprawdę niektórych objawów. Radzę skonsultować się jeszcze z ortopedą, być może przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zaburzenia elektrolitowe lub generalnie internistyczne (np. choroby wątroby). Bóle głowy są wynikiem opisanych zmian w sitowiu, co należy skonsultować z laryngologiem.
neuron 2011-08-21, 20:09
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Paweł 2011-08-21, 21:32
Bardzo proszę o wyjasnienie mi wyniku badań z rezonansu bo nic ztego nie rozumiem.WYNIK Badanie wykonano w czasie T1iT2 zaleznym wtrzech płaszczyznach.W istocie białej obu półkul mózgu wczole iciemnieniu widoczne ogniska podwyzszonego sygnału w czasie T2 zależnym wielkosci do 6mm.Zmiany podejrzane o szerokopojęty naczyniopochodny charakter do ewentualnego róznicowania z ogniskami demielinizacynymi.Ukóład komorowy ustawiony posrodkowo nieporzezony.Proszę o odpowiedz
Małgorzata P 2013-04-12, 20:58