Forum neurologiczne » Neurologia » Zmiany ogniskowe w istocie białej przy i podkomorowej płatów czołowych i ciemieniowych

Zmiany ogniskowe w istocie białej przy i podkomorowej płatów czołowych i ciemieniowych

Witam,mam 34 lata ,tydzień temu miałam robione mr głowy proszę o interpretację;Prawidłowy obraz MR kory mózgu oraz jąder podkorowych.W istocie białej przy i podkomorowej płatów czołowych i ciemieniowych zmiany ogniskowe max 8mm,zlewające sie w podstawnych partiach obu płatów czołowych ,hiperintensywne w obrazach T2zależnych oraz sekwencji Flair.Szerokie przestrzenie okołonaczyniowe w jądrach podkorowych z cechami gliozy.Szerokość układu komorowego prawidłowa .Cech przemieszczenia nie stwierdza się .Przestrzenie płynowe na sklepistościach mózgowia prawidł.szer.W badaniu angio MR prawidłowy obraz naczyń koła tętniczego mózgu oraz dogłowych odcinków tętnic szyjnych wew i kręgowych .Słaby poziom sygnału z zatoki poprzecznej prawej.Nie mam generalnie rzadnych objawówa badanie zrobiłam z ciekawosci

Hanna 2011-10-21, 17:23

Witam,
Generalnie opis wyniku nie jest zły, a dodatkowo nie występują żadne neurologiczne objawy.
Opisane zmiany u podstawy płatów czołowych są najpewniej zmianami naczyniopochodnymi, czyli wynikają np. z zaburzeń krzepnięcia krwi, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy tętnic, cukrzycy lub trybu życia (palenie, nadwaga/otyłość, dieta, brak odpowiedniego wysiłki fizycznego). Najlepiej udać się do lekarza POZ i wykluczyć te czynniki ryzyka.
Słaby sygnał z zatoki poprzecznej może wskazywać na jej nieprawidłową anatomię lub zaburzenie w przepływie, zwężenie naczynia do wyjaśnienia.

neuron 2011-10-26, 12:39

Witam dziekuję za odpowiedz.Chciałam jeszcze dopytać o te cechy gliozy czy mają coś wspólnego z tymi ogniskami zapalnymi?Jezeli chodzi o badania to wykonano mi borelioze i przeciwciała przeciwkardiolipinowe ig a gi igm oraz beta2 glikoproteinie -1i wszystko w normie.Dodam że ciśnienie mam 90 na 60 .Lekarz też nie powiedział mi nic konkretnego pytał czy miałam problemy z nauką,czy jestem nerwowa [jestem i to bardzo]i czy miałam jakieś urazy[gdy miałam 4 mies miałam drgawki na wskutek prawdopodobnie uczulenia nalek i leżałam miesiąc w szpitalu]po czym zlecił ww badania

Hanna 2011-10-26, 13:51

Mam wynik z Rezonansu Magnetycznego w czasie T1iT2 zależnymw trzech płaszczyznach.W istocie białej podkomorowej obu półkul mózguw czole iciemnieniu widoczne ogniska podwyzszonego sygnału wczasie T2 zaleznym wielkości 6mm.Zmiany podejrzane o szerokopojęty naczyniopochodny charakter do ewentualnego różnicowania zogniskami demielinizacyjnymi.układ komorowy ustawiony pośrodkowo,nieporzerzony.Co to wogóle znaczy,to było robione(REZONANS)w zeszłym roku a w tym mam kontrolny nic nie rozumiem o co tu chodzi a bardzo bym się chciała dowiedzieć ,, Gośka :

Gośka 2013-04-11, 22:11

W istocie białej okołokomorowej prawego płata czołowego oraz obu płatów ciemieniowych widoczne są pojedyncze, drobne do 4 mm ogniska podwyższonego sygnalu w sek Flair i obrazach T2 zależnych o niejednoznacznym charakterze - mogące odpowiadać zmianomnaczyniopochodnym, ale nie można wykluczyc charakteru demielinizacyjnego

Ola 2013-09-18, 18:56