Forum neurologiczne » Neurologia » Zmiany na izointensywne obserwowanych w mózgowiu ognisk

Zmiany na izointensywne obserwowanych w mózgowiu ognisk

Witam. Jestem mama córki w wieku 17 lat córa ma podejrzenie fakomatozy. Co dwa lata ma kontrolne badanie MRI mózgowia.
Córkę ostatnio często bolała głowa. Córka ma ok. 15 plam koloru kawy z mlekiem, piegi pod pachami, 9 guzków Lischa, skrzywienie kręgosłupa.

W obrazie MRI córka od 2002 roku miała zmiany hiperintesywne w skanach T2- zależne i PD w jadrach podstawy i pniu mózgu

MRI wykonane w tym roku :

Dziś odebrałam wynik MRI mózgowia mojej córki. Ne wiem co znaczy wynik. A do lekarza z córką mam dopiero za pół roku czyli na początku listopada. Proszę o interpretacje.

MRI przeglądowe mózgowia wykonano dwufazowo w trzech czasach w sekw. SE Zmiany obserwowane od 2002r w strukturach głębokich prawej półkuli stały się izointensywne na obrazach PD i T2-zal z jądrami podstawy oraz obszar nieostro odgraniczonego wzmożenia sygnału w zakresie prawegokonaru mózgu nie wykazują progresji.
Mózgowie bez innych jednoznacznie wydzielonych zmian ogniskowych w wykonanym badaniu. Układ komorowy bez cech wodogłowia, nieprzemieszczony, o zaznaczonych rogach
potylicznych komór bocznych jak poprzednio.

Co oznaczają zmiany izointensywne ?
Czy powinnam za kolejne 2 lata powtórzyć te badanie ?

Julia 2011-05-23, 09:05

Brak postępu zmian obserwowanych we wcześniejszych badaniach MR. Zmiany izotensywne są to te same zmiany hiperintensywne opisane wcześniej, a wynika to z miejscowej przebudowy tkanki nerwowej. Jeśli neurolog tak zaleci to prawdopodobnie za te 2 lata znów będzie trzeba powtórzyć badanie.

neuron 2011-05-24, 22:17