Forum neurologiczne » Neurologia » Zmiany metastatyczne w obu półkulach mózgowych

Zmiany metastatyczne w obu półkulach mózgowych

Wynik TK głowy ze środkiem kontrastowym jest następujący:w obu półkulach widoczne są ogniska hypodensyjne otoczone pierścieniowatym rąbkiem wzmocnienia po podaniu kontrastu-zmiany metastatyczne. Największe z ognisk znajduje się na sklepistości po stronie lewej-średnict 24 mm, otoczone palczastym obrzękiem. Pozostałe: w lewym płacie czołowym śr.16 mm, w prawym płacie skroniowym śr.19mm. Nie można wykluczyć ogniska średnicy 10 mm w prawym płacie potylicznym oraz na sklepistości po prawej. Obustronne w strukturach głębokich pojedyncze drobne ogniska hypodensyjne średnicy do 5mm-najpewniej naczyniopochodne. Nie stwierdza się cech krwawienia wewnątrzczaszkowego. Uklad komorowy symetryczny, nieposzerzony ustawiony pośrodkowo. Zbiorniki postawy wolne.Struktury kostne bez zmian. Co to oznacza?

Jagoda55 2011-02-21, 20:01

Zmiany metastatyczne to zmiany przerzutowe (wtórne ogniska nowotworowe). Pozostałe zmiany są pochodzenia naczyniowego, czyli najpewniej niedokrwienne. Z wynikiem niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Czy choruje Pani na nowotwór, jest po operacji? Jeśli nie to pilnie należy ustalić ognisko pierwotne.

neuron 2011-02-21, 23:10

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. To wynik TK mojego mężą. Nie choruje na raka, ale w swięta grudniowe dostał ataku podobnego do padaczki skroniowej (diagnoza wstępna lekarza z pog.rat.). Początkowo ataki były z częsttliwością nieregularna i ca co 2- 3 tygodnie, ostatnio wczoraj a dziś nawet 2x dziennie. Choruje na cukrzycę, jest po 3 zawałach, po balonikowaniu, dna moczanowa, nadcisnienie tętnicze. Mąż ma 62 lata, od 28 lat na rencie. Pozdrawiam

Jagoda 2011-02-22, 18:53