Forum neurologiczne » Neurologia » Zmiany demielizacyjne - czy to SM?

Zmiany demielizacyjne - czy to SM?

Dzień dobry,
od jakiegoś czasu męczą mnie bóle głowy, lekkie mrowienie nóg oraz senność. Postanowiłam zrobić badanie MR głowy, mam 26 lat. Poniżej wynik. Bardzo proszę o interpretację, ponieważ się martwię... a jeszcze trochę mnie czeka do wizyty u specjalisty

Wynik badania:
Badanie wykonano w sekwencji SE T1, FLASH T1, TSE T2, DWI, FLAIR oraz SE T1, FLASH T1 po dożylnym podaniu kontrastu, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2mm, 3mm, 5mm.
Pojedyńcze drobne do śr. 4 mm ogniska o podwyższonym sygnale w obrazach T2-zależnych i w sekwencji FLAIR zlokalizowane w istocie białej podkorowej płatów czołowych odp. najpewniej zmianom o charakterze niespecyficznej demielizacji i/lub nietypowym dyskretnie poszerzonym przestrzeniom okołonaczyniowym Virchoffa-Robia. Poza tym asymetrycznie w sąsiedztwie rogu czołowego prawej komory bocznej widoczne ognisko o podobnym sygnale i śr. 7mm mogące odp. ognisku demielinizacji pierwotnej lub wtórnej.
Innych zmian ogniskowych, cech ograniczenia dyfuzji ani ognisk nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia nie stwierdzam. Dyskretnie poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe Virchoffa-Robina o typowym obrazie.
Ciało modzelowate i struktury tylnojamowe prawidłowe.
Układ komorowy nieprzemieszczony, nieuciśnięty. Szczelinowata rorbiel przegrody przeźroczystej.
Rowki sklepistości, przestrzenie płynowe przymózgowe bez istotnego poszerzenia.
Dyskretne przyścienne zmiany śluzówkowe zatoki szczękowej prawej i sitowia po prawej. Zmniejszczenie owitrzności piramidy lewej kości skroniowej - niewielkie zmiany zapalne.
Wnioski - pojedyncze ogniska demielinizacji mózgowia nadmiotowo w badaniu MR.

Ewelina 2016-09-08, 20:21