Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Zmiany demielinizacyjne współistniejące z naczyniopochodnymi

Zmiany demielinizacyjne współistniejące z naczyniopochodnymi

Badanie MR mózgowia wykonano w obrazach T1, T2, Pd zależnych, w sekwencjach FSE, frFSE, FALIR, DWI, w płaszczyźnie strzałkowe, czołowej i poprzecznej, także po dozylnym podaniu paramagnetyku.
Badanie MRI wykazało obecność licznych, rozsianych korowo-podkorowych ognisk hiperintensywnych w czsach T2 i Pd oraz sekwencji Flair, niewidocznych w czasie T1 ani po i v podaniu kontrastu.
Największe z nich widoczne są w centrum semiovale po stronie prawej o wym do 1 cm oraz w warstwach podstawnych lewego płata skroniowego o wym 6 mm.
Po podaniu kontrastu nie stwierdza się ognisk patologicznego gromadzenia środka cieniującego.
Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, symetrycznie, nieposzerzony.
Obraz MRI niejednoznaczny-zmiany demielinizacyjne współistniejące z naczuyniopochodnymi?
Masywne zmiany zapalne we wszystkich zatokach.

Bardzo proszę o interpretację wyniku. Czy ten znak zapytania sugeruje dalsze badania. Czy to może być SM? Mam 34 lata jestem mężczyzną.

Krzysztof 2012-06-26, 22:46

W podkorowej istocie białej w lewym zakręcie czołowym górnym,w prawej wyspie i w dolnej części prawego zakrętu przedśrodkowego widoczne są trzy niecharakterystyczne ogniska wielkości 6mm,hyperintensywne w sekwencji FLAIR i obrazie T2-zależnym,nie
wykazujące efektu wzmocnienia kontrastowego.
Czy to oznacza że mam SM czy stwardnienie rozsiane?

zosia 2012-06-29, 22:28