Forum neurologiczne » Neurologia » Zmiany demielinizacyjne w obrębie obu półkul mózgowia

Zmiany demielinizacyjne w obrębie obu półkul mózgowia

Witam,
Odebrałem wynik rezonansu:
*W obrębie obu półkul mózgowia, w obrębie ciała modzelowatego, prawej półkuli móżdżku oraz prawego wzgórza liczne rozsiane ogniskowe zmiany o charakterze demielinizacyjnym.
Największa zmiana w obrębie płata ciemieniowego prawego 10 mm.
Po podaniu kontrastu widoczne wzmocnienie w pojedyńczych zmianach: w obrębie zmiany w przedniej części prawej półkuli móźdżku i w obrębie obwodowej części prawego płata skroniowego.
Układ nerwowy nadnmiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, komora boczna lewa szersza.
Poza tym w mózgowiu nie uwidoczniono innych zmian patologicznych.
Wielkość przysadki w granicach normy.
Rezerwa objętościowa otworu wielkiego zachowana.
Wnioski: Rozsiane zmiany demielinizacyjne mózgowia z obecnością wzmacniających się po konraście ognisk aktywnych.

Dodam, że nie mam żadnych zmian klinicznych. Miałem rezonans 10 lat temu i wynik był OK. Skierowanie dostałem jako rutynowa kontrola, ponieważ cierpła mi ręka i czułem mrowienie po prawej stronie na brzuchu.

O czym może świadczyć ten wynik?

Jeżeli jest to SM, to dlaczego nie chcą mi podawać leku, który opóźni kolejne rzuty. Jaki badanie pstawi ostateczną diagnozę. Czekam na kolejny rezonans, ale lekarz powiedział, że nawet jak wynik się powtórzy, to nie będziemy z tym nic robić jak nie ma objawów klinicznych.

Mam jeszcze takie pytanie. Czy istnieje możiwość, że zmiany te wystąpiły np. w skutek jakiejś przebytej infekcji?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Czy może być tak, że zmiany się cofną?

Adam 2011-12-28, 10:55

To mogą być objawy sugerujące SM, także wynik badania. Nie znam szczegółów dotyczących Pana choroby. Można skonsultować się z innym lekarzem. Istnieje wiele programów lekowych, do których być może Pan się zakwalifikuje.
Zmiany opisane w MR raczej nie ulegną wycofaniu.

neuron 2012-01-03, 22:54