Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Zmiany demielinizacyjne w istocie białej obu półkul mózgu

Zmiany demielinizacyjne w istocie białej obu półkul mózgu

Rodzaj badania: MR mózgowia bez kontrastu iv.Opis badania: Badanie wykonano w sekwencjach T1 TSE, T2 TSE, T2 TIRM dark-fluid.Drobne, rozsiane ogniska wysokiego sygnału w istocie białej obu półkul mózgu śr.do ok.6mm-cechy zmian demielinizacyjnych.Łącznie widocznych do 10 ognisk w obrębie struktur nadnamiotowych, większa ilość w lewej półkuli mózgu.Zmiany położone przeważnie obwodowo.Nie uwidoczniono ognisk w móżdżku i pniu mózgu.Układ komorowy nie poszerzony , nie przemieszczony.Ciało modzelowate prawidłowej szerokości.
Czy to Sm? badanie neurologiczne w normie neurolog kazała powtórzyć badanie z kontrastem za pół roku

kasia 2011-02-19, 13:11

Niestety nie jestem w stanie wykluczyć ani SM ani boreliozy na podstawie samego opisu, często nie jest to możliwe w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Można wykonać dodatkowe badania np. płynu mózgowo-rdzeniowego, powtórzyć MR.

neuron 2011-02-19, 23:13

Rozumie zapytałam dlatego, że badanie MR robiłam troche na wyrost wyprosiłam o skierowanie bo bałam się że mam guza, bo miałam takie zasłabniecia bez utraty przytomnośći, szybkie bicie serca, potliwość dłoni, później po takim incydencie bałam się wyjść z domu stany lękowe miałam czasmi zakręciło mi się w głowie ale nie były to silne zawroty dosłownie sekudnowe i Pani neurolog stwierdziła że to na tle nerwowoym. Teraz po tym wyniku jestem w szoku że wyszły takie ogniska problemów ze wzrokiem nie mam, badanie neurologiczne ok.A czy te ogniska które mam są rozłożone typowo jakw SM?i czy 10 ognisk to dużo? Mam zrobić jeszcze badanie na bolerioze z krwi ogólnie to jestem w szoku siedze i rycze bardzo boje się że to SM.

kasia 2011-02-20, 08:03

Badanie MR głowy wykazuje układ komorowy nieposzerzony, nieposzerzony.
Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowe.
W istocie białej obu półkul mózgu okołokomorowo, w obu środkach półowalnych, w moście oraz w prawym moście zębatym stwierdza się liczne oraz różnej wielkości okrągłe i owalne ogniska hyperintensywne w obrazach T2 zależnych i sekw. FLAIR mające charakter zmian demielinizacyjnych
Nieliczne ogniska widoczne są również na granicy korowo-podkorowej prawego płata czołowego i ciemieniowego.

Proszę o interpretacje powyższych wyników:/

Kasia 2012-07-21, 19:37

Witam Serdecznie,
Moja Siostra otrzymała tak opis po rezonansie...
*Pojedyncze drobne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 położone w pod komorowej i wokoło komorowej istocie białej obu półkul mózgu.
Największa zmiana 6mm w pod korowej istocie białej prawego płata ciemieniowego. Ognisko wysokiego sygnału w T2 wielkości 4mm widoczna jest także na granicach mostka i prawych kanałów móżdżka. Po podaniu kontrastu nie uwidoczniono cech wzmocnienia tych ognisk. Obraz nie jest specyficzny może odpowiadać zmianom demilizacyjnym.*
Reszta w normie. Bardzo proszę o odpowiedź.

Tomek 2013-04-17, 23:30

Badanie MR głowy przed i po podaniusrodka kontrastowego. Wbadaniu uwidoczniono- w istocie białej podkorowej prawego płata ciemieniowego i na pograniczu czołowo-ciemieniowym po stronie prawej ogniska hiperintensywne w obrazach T2 Zaleznych i FLAIR, mniejsze zmiany o tej samej morfologiia pograniczu ciemieniowo-potylicznym po stronie lewej. opisywane zmiany nie ulegaja wzmocnieniu kontrastowemu. Bez zmian w obrebie ciała modzelowatego i podnamiotowo..obraz MR nie spełnia kryteriów rozpoznania SM, jednak w róznicowaniu nalezy je uwzglednic przede wszystkim...wniosek:zmiany demielinizacyjne lub naczyniopochodne w istocie białej obu półkul mózgu

Agnieszka 2013-06-27, 16:52

W istocie białej okołokomorowej obu półkul mózgu, widoczne są pojedyńcze drobne patologiczne ogniska o wysokim sygnale w obrazach T2, Flair zależnych, prawostronnie o wym 2,5 mm, lewostronnie o wym 4,5 mm, bez cech ograniczenia dyfuzji-charakter ognisk prawdopodobnie naczyniopochodny.
Poza tym nie wykazano patologii ogniskowej w obrębie mózgowia,sygnał istoty białej i szarej bez zmian. komory boczne ustawione prawidłowo, nieposzerzone,symetryczne. tylna jama w normie.
Ciało modzelowate odpowiedniej szerokości, bez ognisk o odmiennym sygnale.

MARZENA 2014-03-20, 12:36