Forum neurologiczne » Zawroty głowy i zaburzenia równowagi » Zawroty głowy, upadki przy bieganiu

Zawroty głowy, upadki przy bieganiu

Witam, około pół roku temu doświadczyłam dziwnej sytuacji. Wyszłam, jak co weekend pobiegać (robię to od 20 lat, mam 35) i po przebiegnięciu spokojnym tempem około kilometra, poczułam nagle zawroty głowy. Z tym że nie towarzyszyło temu zmeczenie, był to dopiero początek biegu. Od tego momentu taka sytuacja powtarzała się dokładnie w tym samym miejscu. A raczej po przebiegnięciu tego samego dystansu, gdyż zmieniłam trase, aby zobaczyć, czy nie działa tu też nastawienie psychiczne. Z tym że po tych zawrotach głowy, które zmuszały mnie do zatrzymania się, przykucnięcia na minutę, mogłam biec dalej. Ale teraz - mniej wiecej 2 mce temu - sytuacja sie pogorszyła: po pierwszym takim ataku nie jestem już w stanie biec, lub mówiąc dokładniej - jestem w stanie, ale coraz krótsze dystanse, tak że do domu wracam juz idąc. W ostatnią sobotę (styczen 2012) zrobiłam znów takie doświadczenie i sytuacja sie powtórzyła, z tym że do tego wszystkiego było mi jeszcze niedobrze. A jak mówię, nie gra tu roli zmeczenie, bo biegłam bardzo spokojnie. Oczywiście nie lekceważę tej sytuacji i próbuję ją diagnozować. Przeszłam następujące badania: morfologia, mocz, cukier, cholesterol (wyniki w normie), EKG i echo serca (OK), badanie laryngologiczne (niestety na razie bez prób błędnikowych. Z tego co stwierdzono, to krzywa przegroda nosowa, ale to przecież nie jest od pół roku, tylko od 35 lat), badanie neurologiczne, po którym zostałam skierowana do okulisty (nie stwierdzono żadnych anomalii) i na badanie USG tętnic szyjnych. Przy tym ostatnim badaniu okazało się, że tutaj jest w porządku, ale za to w tętnicach kręgowych lekarz odnotował zespół podkradania. Mam powtórzyć badanie, udac się jeszcze raz do neurologa. Ale piszę jednak, bo cała sytuacja mnie niepokoi. Czy ten zespół podkradania może *uaktywniać się* tylko podczas biegania? Ja też intensywnie ćwiczę jogę (i nie są to bynajmniej ćwiczenia tylko statyczne), pływam. I podczas tej aktywności nigdy nie odnotowałam tego nieprzyjemnego uczucia zachwiania równowagi. Ewidentnie widać, że sytuacja się pogarsza, ale wywołuje ją tylko określona aktywność. Korzystając z okazji spytam również, czy nie powinnam jednak też zrobić prób błędnikowych? Jeśli tak, bardzo prosiłabym o podanie informacji, gdzie coś takiego mogę wykonać? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Z góry dziękuję za poradę i serdecznie pozdrawiam.

Klara 2012-01-30, 21:40

Badanie błędnika należy oczywiście wykonać. Podczas biegu, wzrasta czynność serca, możliwe, że po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wysiłku zespół podkradania objawia się. Można zatem rozważyć wykonanie próby wysiłkowej, w ramach poradni kardiologicznej.

neuron 2012-02-11, 22:18

Witaj mam pytanie do ciebie co w końcu udało ci sie ustalić co jest skutkiem tego objawu? Posiadam podobny problem tylko że u mnie to jest nie zawsze i jak biegnę i mam zawroty to po chwili uspokojenia tępa albo przerwy wszystko wraca do normy. Czytałem trochę ze może to złe oddychanie albo co. Jak mozesz to odpisz na forum to sie skontaktujemy

radek 2012-04-16, 16:53

Przyczyna najpewniej ma podłoże kardiogenne. Warto udać się do lekarza osobiście.

neuron 2012-05-20, 17:01