Forum neurologiczne » Neurologia » Zawroty głowy, światłowstręt i nudności.

Zawroty głowy, światłowstręt i nudności.

Witam,

Od 4 tygodni mam powyższe zaburzenia, w szpitalu zostało wykluczone zapalenie opon mózgowych, borelioza i zmiany w rtg szyi. Zrobiłam mri głowy z kontrastem z którego wynika:
*Badanie: MR głowy z podaniem środka kontrastowego Siemens Magnetom Spectra 3 Tesle.
Opis: Badanie MR mózgowia, sekwencje TSE, fl2d obrazy T1-, T2-zal, T2-tirm dark fluid i Tl-zal GAD w trzech płaszczyznach wykazało:
- w istocie białej obu półkulach mózgu widoczne niezbyt liczne, drobne( do 4 mm) ogniska hiperintensywne w obrazach T2- zal i T2- tirm dark fluid oraz w prawej okolicy czołowej w okolicy bruzdy przedśrodkowej słabo wydzielające się, o podwyższonym sygnale w obrazach T2- zal i T2- tirm dark fluid ognisko śr ok 6 mm, powyższe zmiany bez cech patologicznego wzmocnienia po podaniu środka kontrastowego - zmiany naczyniopochodne? demielinizacyjne? do kontroli;
-poza tym półkule mózgu i móżdżku bez zmian ogniskowych, bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego;
-pień mózgu prawidłowy;
-układ komorowy symetryczny, nieposzerzony;
- struktury środkowe nieprzemieszczone;
-przestrzenie przymózgowe w normie;
-przysadka mózgowa nieco węższa z widoczną nieznacznie wpuklającą się w obręb siodła przestrzenią podpajeczynówkową;
-kompleksy nerwów VII i VIII nieposzerzone, prawidłowo otoczone płynem w przewodach słuchowych wewnętrznych.
- asymetria zatok poprzecznych mózgowia - prawa węższa;
- niewielkie przyścienne najpewniej zapalne zmiany w zatokach szczękowych, sitowiu i przedziale przednim zatoki klinowej.
Wnioski: W istocie białej obu półkul mózgowych widoczne drobne, niezbyt liczne zmiany- naczyniopochodne? demielinizacyjne? Do kontroli. Przysadka mózgowa nieco węższa z widoczną nieznacznie wpuklającą się w obręb siodła przestrzenią podpajeczynówkową. Niewielkie zmiany zapalne w zatokach szczękowych, sitowiu i zatoce klinowej.*
Z forum wyczytałam, że mogą być to początki SM. Czy na podstawie powyższych objawów i MRI można wyciągnąć jakieś wnioski, czy potrzebne są dalsze badania?Ewentualnie jakie?
Pozdrawiam

Ewa 2014-12-08, 18:47