Forum neurologiczne » Zawroty głowy i zaburzenia równowagi » Zawroty głowy, osłabienie i ból kręgosłupa szyjnego

Zawroty głowy, osłabienie i ból kręgosłupa szyjnego

Mam częste zawroty głowy, omdlenia osłabienie organizmu, nasilający się ból kręgosłupa szyjnego szczególnie u podstawy czaszki. Badanie tomograficzne mózgowia i przestrzeni płynnych śródczaszkowych jest w granicach normy. Układ kostny czaszki bez istotnych cech patologii.
Natomiast badanie radiologiczne kręgosłupa szyjnego wykazało zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w postaci wyosterzeń i sklerotyzacji tylno-górnych krawędzi trzonów kręgowych i powierzchni stawowych międzywyrostkowych oraz zwężenie przestrzeni miedzykręgowej C5/C6. Czy właśnie takie zmiany w kręgosłupie szyjnym mogą być przyczyną zawrotów głowy i omdleń?

Beata 2012-04-11, 14:04

Tak, takie zmiany mogą powodować chwilowy ucisk na tętnice kręgowe i właśnie objawiać się pod postacią takich objawów. Pozycje szczególnie predysponujące to unoszenie ramion do góry (wieszanie firanek, mycie okien), odginanie głowy do tyłu. Warto wykonać jeszcze ewentualnie usg tętnic szyjnych.

neuron 2012-04-15, 11:47

Dziękuję za odpowiedź. Badanie takie miałam wykonane - wynik w granicach normy. Badania laryngologiczne wykluczyły również błędnik jako przyczynę zawrotów głowy i omdleń. Natomiast w ostatnich dniach zauważyłam, że w trakcie obracania głowy słyszę jakby ktoś nadepną na piasek lub drobny żwirek. i mrowienie kończyn górnych i dolnych Mam skierowanie na wykonanie rezonansu magnetycznego głowy i zastanawiam się czy w tej sytuacji nie trzeba byłoby rozszerzyć go również na kręgosłup szyjny, ponieważ słyszałam, że takie badanie można wykonywać tylko raz na pół roku. Czy to prawda?

Beata 2012-04-15, 15:10

Z kolejnym rezonansem faktycznie najlepiej zaczekać około pół roku, mam podobny problem od roku i jestem w trakcie rehabilitacji. Sugeruję wykonać czynnościowe usg tętnic szyjnych doppler, gdyż może dochodzić do ucisku tętnic kręgowych przy skrętach głowy, pozdrawiam.

Milena 2012-05-19, 14:39

Rezonans magnetyczny to pole magnetyczne, nie jest to to samo co tomografia i nie dochodzi tu do napromieniania. Nie ma potrzeby ograniczania badania jeśli są wskazania. Jak najbardziej wskazany jest MR odcinka szyjnego.

neuron 2012-05-20, 09:09