Zapalenie nerwu wzrokowego

Witam,
Ostatnio (początek maja) przeszłam pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego w leweym oku, trafiłam na oddział neurologiczny i podawano mi solumedrol łacznie 5gramów przez 5 dni, po kilkunastu dniach stan oka wrócił do normy. Podejrzewając sm zlecono wykonanie kilku badań. Jednak nie potwierdziły one diagnozy. Dodam jeszcze, że 4 lata temu przeszłam lewostronne zapalenie nerwu twarzy - wyleczone anybiotykami i rehabilitacją (nagrzewanie lampą solux, prądy i ćwiczenia), a 2 lata temu pojawiły sie u mnie w odcinku lędzwiowym bóle korzenne ( leczenie antybiotykami). Wtedy po konsultacji z lekarzami stwierdzono, że najprawdopodobniej przyczyną było przewianie...
Co do wyników badań wykonanych w szpitalu w maju tego roku: potencjały wywowałane zrobiono po podaniu ostatniego wlewu solu medrol i wyniki wyszly prawidłowo. W krwi i płynie mr nie wykryto boreliozy. Tomografia głowy wykazala powiększenie szyszynki, a badanie mri głowy (wykonano w sekwencji FSE [obrazy t2 zalezne] FLAIR i DW-EPI w plaszczyznach poprzecznych, czolowych i strzalkowych przed podaniem sr.kontrastowego orwaz w sekwencji FSPGR ( obrazy T1-zalezne) przed i po podaniu sr.kontrastowego) potwierdziło powiększenie szyszynki ok 1,3cm i w jej oklicach kilka ognisk o sygnale płynowym, o łącznym wymiarach ok.1,4x1,3x0,9cm. Po podaniu kontrastu nie wykazano ognisk patologicznego wzmocnienia w ich obrębie. Poza tym obraz mozgowia i wewnatrzczaszkwych przestrzeni plynowych w granicach normy. W sekwencji DWI nie stwierdzono obszarów ograniczonej dyfuzji. Zmian demielizacyjnych także nie wykryto. W badaniu okulistycznym stwierdzono odnosowe zastarcie granicy tarczy nerwu wzrokowego lewego. Co do wyników płynu mózgowo-rdzeniowego: współczynnik albuminowy Qalb = 2,58, wskaznik linka i tiblinga Index IgG=0,63 PMR detekcja prązków oligoklonalnych metodą izoelektoogniskowania: PMR: Alb -114,1; igG - 21,8; IgM-0.204; IgA-1.48; SUR: Alb-44,5; IgG 13.4; IgM- 0.785; IgA 2.02; komentarz pod badaniem: W badanym płynie wykryto krązki oligoklonalne w klasie IgG i na kolejnej stronie: Inflammatory proc. in CNS.
Po odebraniu wyników plynu mr nie miałam okazji skonsultować ich jeszcze z neurologiem, czy całość tych wyników może już o czymś świadczyć, a jeśli nie to czy należy jakieś badanie powtórzyć lub dodatkowo zrobić aby pogłębić diagnozę.
Dziekuję za odpowiedź

Aneta 2014-05-28, 20:03

Prążki oligoklonalne wystęują u większości osób ze stwardnieniem rozsianym tak samo jak zmiany demilinizacyjne- jednak może być tak, że u Pani pojawią się one z czasem. Na pewno za jakiś czas należy powtórzyć mri mózgu i odcinka szyjnego kręgosłupa. Powinna Pani również znaleźć dobrego neurologa specjalizującego się w sm. Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego można traktować jako rzut więc dobry neurolog będzie w Pani przypadku nieoceniony, żeby potwierdzić ewentualną diagnozę i rozpocząć terapię.

Ola 2014-05-29, 15:29