Forum neurologiczne » Neurologia » Zaniki korowe móżdżku, poszerzenie komory IV i niewielkie obszary malacji tkanki mózgowej

Zaniki korowe móżdżku, poszerzenie komory IV i niewielkie obszary malacji tkanki mózgowej

Witam serdecznie, mam 32 lata, od pół roku wciąż robię badania po epizodzie omdlenia z drgawkami w lipcu. Poprzedzone było to 2 tygodniowym silnym bólem głowy (potylica i kark) oraz godzinnym *zaniewidzeniem* na obydwoje oczu (2 dni przed)- zygzaki i mroczki jak przed zemdleniem. Obecnie dokuczają mi tylko bóle głowy - jednostronne po lewej stronie promieniujące od oka do karku i niżej wzdłuż kręgosłupa oraz czasami lekkie zachwiania równowagi. Biorę leki wspomagające krążenie mózgowe oraz polocard.
Opis MRI:
Zaniki korowe móżdżku (obu półkul i robak, z przewagą zmian w lewej półkuli móżdżku),poszerzenie komory IV. Niewielkie obszary malacji tkanki mózgowej obejmujące między innymi konar móżdżku górny lewy oraz nieznaczne przemieszczenie robaka móżdżku w części środkowej na stronę lewą - prawdopodobnie z mechanizmu pociągania. Torbiel przestrzeni podpajęczej od strony lewej wpuklająca się w zbiornik wielki. Poza tym intensywność sygnałów z istoty białej i szarej mózgu jest prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy symetryczny , nieposzerzony, nieprzemieszczony. Obszarów zawierających hemosyderynę nie stwierdzono. Badanie dyfuzyjne prawidłowe. Nerwy przedsionkowo ślimakowe prawidłowe.
Będę wdzięczna za pomoc, bo tak naprawdę przez te pół roku nie dowiedziałam się niczego poza tym że torbiel nie jest groźna.

Kasia 2011-12-16, 13:15

Należy wykonać także badanie usg tętnic zewnątrzczaszkowych, eeg oraz rozważyć konieczność badania anio-CT celem wykluczenia np. rozwarstwienia jednej z tętnic. Oczywiście nalezy wykluczyć przyczyny kardiologiczne, choroby przewlekłe.

neuron 2011-12-18, 16:50

Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj odebrałam wyniki badania angio MR - jest prawidłowe,podobnie jak holter ekg oraz echo serca. Kontrolne badanie eeg też prawidłowe (pół roku temu po tym incydencie, eeg było na granicy normy - z pojedynczą falą tetha w okolicy skroniowej). usg tętnic zewnątrzczaszowych wykonywane również pół roku temu wykazało osłabienie przepływu w tętnicy kręgowej prawej. Internistycznie- usg tarczycy oraz jamy brzusznej prawidłowe, badania krwi i moczu pod kątem chorób przewlekłych prawidłowe, płuca - rtg i spirometria prawidłowa, kręgosłup szyjny tomografia - zniesienie lordozy - poza tym w normie. Czy to wnosi cokolwiek do tej sprawy? Jestem coraz bardziej zniechęcona ale chyba jest jakaś przyczyna? Sześć lat temu w rezonansie nie było takich zmian. :(

Kasia 2011-12-21, 20:51

Zatem większość badań została już wykonana. Nie pozostaje nic innego jak skonsultować się jeszcze z neurochirurgiem oraz pozostawać pod kontrolą neurologa i jak narazie leczenie zachowawcze.

neuron 2012-01-06, 11:57