Forum neurologiczne » Neurologia » Zanik korowy i ogniska w wysokim sygnale

Zanik korowy i ogniska w wysokim sygnale

Witam.
Proszę o *przetłumaczenie* wyniku na MR głowy na chłopski rozum.
Treść:

Uogólniony wobszarze nad i podnamiotowy zanik korowy z poszerzeniem przestrzeni płynowych przymózgowych.
Liczne różnej wielkości nietkóre powyżej 5mm ogniska o wysokim sygnale w obr T2-zal i FLAIR położone podkorowo oraz parakomorowo w obu płłkulach mózgu najpewniej o typie demielinizacyjnym. Tego typu zmiany widoczne również w ciele modzelowatym oraz w obrębie struktur tylnego dołu czaszki w prawej półkuli móżdżku.

Pytam, gdyz kilka lat temu w pewnych okolicznościach ktoś powiedział ze mogę być chory na sm, w chwili obecnej mam mimowolne naciągania się mieśni *policzkowych* chwilowo miałem problem z synchronizacją obrazu obu oczu przy np. patrzeniu na prawą strone. Zaleceno mi przyjmowac wit z gruby B.

Sylwester 2013-11-21, 20:35

Radiolog opisuje zmiany jako demielinizacyjne czyli takie, które występują m.in w stwardnieniu rozsianym,jednak żeby mieć pewność należy poszerzyć diagnostykę o punkcję lędźwiową.

Ola 2013-11-21, 22:09

Ola dzieki za odpowiedz. Tak dodam jeszcze, ze punkcje mialem robioną bo wykryto mi borelioze, ale w plynie podobno nic nie bylo. w 2007 r po pirwszym rmi w plynie mr wynik byl opisany: wodojasny, przejrzysty, skrzep nieobecny, cytoza 14, glukoza 56, bialko 29, chlorki 131, kom.limfo 92%, kom.mono 8%.
a co przy sm moglo by byc w tym płynie?

Sylwester 2013-11-22, 19:26

Płyn mózgowo rdzeniowy bada się dodatkowo w kierunku prążków oligoklonalnych, 90% chorych ma je obecne, chociaż nie są one charakterystyczne. Musi Pan się skonsultować z dobrym neurologiem ,skoro już kiedyś było podejrzenie sm.

Ola 2013-11-22, 22:21