Forum neurologiczne » Neurologia » Zahamowanie procesu zmian demielinizacyjnych

Zahamowanie procesu zmian demielinizacyjnych

Witam,

W wakacje 2011r uległam wypadkowi. Upadając na twarde podłoże uderzyłam twarzą, w wyniku czego miałam złamany nos i głębokie rozcięcie skóry u nasady noża( 6 szwów). Ani w czasie wypadku ani po nim nie straciłam przytomności ani nie wymiotowałam.
Od tego czasu pojawiają się bóle głowy i coraz już na szczęście rzadsze zawirowania równowagi. Narasta też zmęczenie które nie jest adekwatne do wysiłku.
1 rezonans z kwietnia br. miał w opisie: badanie MR mózgowia z kontrastem obrazy T1 T2 zal Flair, DWI/ADC. okołokomorowo widoczne dość liczne ogniska o podwyższonym sygnale w obrazach T2 zależnych i flair najpewniej zmiany demielizacyjne. Największe w okolicy ciemieniowej prawej 7 mm. Pojedyńcze widoczne również w obrębie ciała modzelowatego bez przemieszczeń. Prawidłow ezbiorniki opony twardej. Nie uwidoczniono ograniczenia dyfuzji.
2 badanie rezonansu z kontrastem było wykonane we wrześniu br.
Opis: liczne ogniska wielkości 5mm, hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR zlokalizowane są przykomorowo w obu półkulach mózgu. Pojedyńcze drobne ognisko w pniu ciała modzelowatego po stronie prawej. Żadne z ognisk nie ulega wzmocnieniu kontarstowemu. Obraz może odpowiadać zmianom demielizacyjnym, do różnicowania z naczyniopochodnymi. Układ komorowy przwidłowej szerokości, symetryczny.
Poza tym było wykonane jednocześnie danie płynu m-rdzeniowego: po odwirowaniu wodojasny, barwa b.lekko krwisty. Przejrzystość niezupełna. Odczyn Pandy*ego ujemny. Pozostałe parametry chem. wszystkie w normie. Badanie w kierunku prążków oligoklonalnych:ujemne. Borelioza wykluczona.

Moje pytania są następujące:
1/ Czy i w jaki sposób można zapobiegać zmianom demielizacyjnym- sposoby opis leczenia?
2/ czy możliwa jest odtworzenie sprzed zmian demielizacyjnych- jeśli tak to w jaki sposób?

Bardzo dziękuję za odwrotną odpowiedź- mój adres mailowy tylko i wyłącznie do wiadomości redakcji.

Pozdrawiam
Dorota

Dorota7 2012-09-23, 19:23