Forum neurologiczne » Zawroty głowy i zaburzenia równowagi » Zaburzenia równowagi przy poszerzeniu przestrzeni płynowej w okolicy otworu wielkiego móżdżku

Zaburzenia równowagi przy poszerzeniu przestrzeni płynowej w okolicy otworu wielkiego móżdżku

Na początku roku nagle dostałem zawrotów głowy(prawie całkowity brak równowagi).Najpierw było badanie TK-Opis*W tylnym dole czaszki obwodowo przestrzeń płynowa o gęstości płynu mózgowo-rdzeniowego,bez efektu masy,łącząca się płynowym pasmem z poszerzoną komorą IV.Obraz TK może odpowiadać poszerzonemu zbiornikowi móżdżkowi-rdzeniowemu do różnicowania z torbielą pajęczynówki*.Obecnie brak równowagi zmniejszył się o jakieś 80% i jest prawie normalnie(lekkie otępienie).
Kilka dni temu miałem robiony MR głowy z kontrastem-78-Opis*Badanie wykonane w sekwencji SE,TSE,FLAIR,w obrazach T1,T2 zależnych oraz T1 zależnych po podaniu kontrastu uwidoczniło poszerzenie przestrzeni płynowej w okolicy otworu wielkiego móżdżku do ok. 25 mm.W przedniej części gałki bladej po stronie lewej drobne owalne ognisko wzmocnienia kontrastowego o śr. 5 mm.Niewielkie hiperintensywne w sekw.FLAIR obszary w istocie białej okołokomorowej okolicy czołowej lewej.
Bardzo proszę o pomoc co to oznacza i czy wróci pełna równowaga.

Darek 2011-04-18, 17:55

Zaburzenia równowagi są wynikiem poszerzenia komory IV oraz przestrzeni płynowej. Co do zmian w gałce bladej i okolicy czołowej są one niewielkie i prawdopodobnie nie mają znaczenia klinicznego. Warto jeszcze osobiście skonsultować wynik badania z neurologiem. Myślę, że na razie zmiany są do obserwacji.

neuron 2011-04-21, 08:41