Forum neurologiczne » Zawroty głowy i zaburzenia równowagi » Zaburzenia równowagi i zawroty głowy przy ogniskach demielinizacyjnych w płacie ciemieniowym

Zaburzenia równowagi i zawroty głowy przy ogniskach demielinizacyjnych w płacie ciemieniowym

Witam, mam 32 lata, jestem z podkarpacia.Do zajrzenia na Waszą stronę skłoniły mnie watpliwości. od szkoły średniej pamiętam dziwne uczucie opadania w środku ciała, unoszenia się, czegoś co nazwałam zaburzeniem równowagi. Ostanio tzn w listopadzie tamtgo roku miałam potworne zawroty głowy, trwające kilka dobrych godzin, takich ze unimożliwiały mi normalne chodzenie, musiałam leżeć i czekac aż miną, no i minęły, myślałam ze od wysokich butów czy od kręgosłupa. bo fakt ze w tamtym okresie dosc dużo chodziłam mimo iż mam siedzącą pracę, ale jakies sklepy , piętra itp. Teraz w tamtym tygodniu znow powtórka rano się budze, mimo ze w nocy coś czułam ze cos jakby mi sie kreci w głowie, ale myslałam ze moze zaspana jestem albo ze za długo siedziałam przy kompie, bo gdzies do 23 a oprócz tego cały dzien w pracy przy kompie, ale rano próbuje sie podniesc a tu wirujące zawroty głwoy uniemozliwiające mi wstanie z łóżka, dopiero około 15 godziny wstalam do wc i jakos zaczełam normalniej chodzic tzn mogłam juz wstac z łożka było owszem niestabilnie ale juz po domu sobie wędrowałam. Robiłam mri kręgosłupa szyjnego i piersiowego prócz naczyniaków nic nie wyszło, za to zrobiłam mri głowy i taki oto opis:

MR GŁOWY+C
w sekwencjach SE(T1 ax), FSE (ax,sag,cor), IRFSE (ax) oraz SE (t1 ax, sag, cor po kontraście iv)
dwa drobne do 4 mm ogniska, hiperintensywne w obszarach T2 zależnych i sekw. IRFSE, niewidoczne w T1, bez cech wzmocnienia po kontraście podanym iv, lokalizuje się podkorowo, w płacie ciemieniowym prawej półkuli mózgu drobne ogniska demielinizacyjne. poza tym struktury mózgowia prawidłowe, bez zmian ogniskowych, układ komorowy nieposzerzony, bez przemieszczania.

co o tym myślicie? czy to sugeruje SM? do neurologa czekam dopiero na wizyte a umieram z nerwów.nic poza tym nie zauwazam u siebie prócz tego praktycznie stałego *unoszenia si ę* czasem faktycznie dośc nieznośnego,ale często przechodzącego no i często wracającego.
Magda

magda 2011-04-01, 11:27

Pani objawy nie wskazują na SM. Zmiany demielinizacyjne mogą być naczyniopochodne, co oznacza, że czynnikiem ich powstania była miażdżyca naczyń, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Poza tym tworzą one się wraz z wiekiem. Myślę, że nie mają one u Pani większego znaczenia klinicznego. Co do zaburzeń równowagi wymagają one dalszej diagnostyki. Mierzyła Pani kiedykolwiek ciśnienie tętnicze? Takie ranne zaburzenia równowagi, bez bólu głowy, nudności i wymiotów mogą wiązać się ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym.

neuron 2011-04-08, 18:21