Wynik RMI

Witam!
Mam 37 lat. Rok temu w maju zacząłem odczuwać silne bóle głowy, szumy i zawroty. Leki przeciwbólowe pomagały chwilowo. Po tygodniu zesztywniała mi prawa część twarzy. Lekarz rodzinny stwierdził porażenie nerwu twarzowego i zapisał mi zastrzyki, które pomogły - sztywność twarzy ustąpiła. Ale nadal szumiało w głowie, dostałem więc skierowanie do neurologa. Neurolog skierował mnie na tomografię. W lipcu miałem zrobione ekspresowe TK głowy bez podania środka cieniującego. Wynik badania był następujący:
- na poz. prawego płata czołowego, przy kości, widoczna uwapniona struktura 8 mm (uwapniony oponiak?)
- mózgowie bez cech krwawienia, bez ognisk niedokrwiennych, bez innych uwidaczniających się bez śr. cieniującego zmian ogniskowych
- układ komorowy symetryczny, nieposzerzony
- przestrzenie podpajęczynowkowe prawidłowej szerokości
- ocena na oknie kostnym - bez innych patologii.
Lekarz neurolog skierował mnie z tym wynikiem do neurochirurga, który dokładnie obejrzał badanie i stwierdził, że na razie nic z tym oponiakiem nie będziemy robić, tylko za rok kontrolne badanie.
Jesienią szumy i zawroty czasami powracały, ale tłumaczyłem sobie to napiętą sytuacją w pracy i w domu. Cały czas byłem pod opieką neurologa, który zapisał mi na te moje dolegliwości lek - Vestibo. W styczniu br. potknąłem się tak nieszczęśliwie, że nabiłem sobie porządnego guza na czole. Na początku lutego znów zaczęła mi sztywnieć twarz i pojawiły się silne zawroty głowy. Neurolog na moją prośbę skierował mnie na RMI. Przeżyłem wstrząs po przeczytaniu wyniku. Oto on:
Badanie MR głowy(FSE, GE, obrazy T1 i T2 zależne, FLAIR, przekroje poprzeczne i strzałkowe)
W obrębie istoty białej obu półkul znajdują się liczne , umiejscowione głównie przykomorowo, w mniejszym zakresie przykorowo ogniska hiperintensywne w obrazowaniu FLAIR, o dłuższym wymiarze do około 2mm. Zmiany układają sie głównie *poprzecznie*w odniesieniu do osi mózgowia.Dalsze nieco mniejsze zmiany ogniskowe tego rodzaju są widoczne w obu półkulach móżdżkowych, w większym zakresie po prawej a także w konarach móżdżku i w prawobocznej części mostu.
Cechy zaniku korowego obu płatów skroniowych i wysp. Nie można wykluczyć dalszych zmian ogniskowych o tożsamych cechach morfologicznych w obrębie objętej badaniem szyjnej części rdzenia kręgowego.
Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. Czy to możliwe, że przez okres 7 miesięcy od badania TK nastąpiły takie zmiany? Jakie kroki powinienem poczynić, aby otrzymać pełną diagnozę?

Rafał 2014-03-09, 21:27

TK czyli tomograf komputerowy jest o wiele mniej dokładnym badaniem niż rezonans magnetyczny (RM) i rzadko jest w stanie wykryć zmiany hiperintensywne. Na pewno miał Pan te zmiany już 7 miesięcy temu, nie wiadomo tylko czy przed ten okres wzrosła ich liczba. W przytoczonym opisie nie ma żadnych wniosków, radiolog nie napisał co mogą oznaczać te zmiany? Czy są naczyniowe czy demielinizacyjne? Takie zmiany występują w wielu chorobach od stwardnienia rozsianego po vasculitis. Proponuję znaleźć dobrego neurologa, który pokieruje Pana na dalsze badania.

Ola 2014-03-10, 15:16