Wynik rezonansu

Witam, miałam 2 lata temu robiony rezonans magnetyczny z własnej chęci ponieważ mama, a także ś.p. dziadek chorują/-wali na SM więc chciałam wiedzieć czy jestem obciążona. Po wyniku nie byłam u lekarza bo dobrze się czułam i do teraz tak jest, aczkolwiek wszyscy mnie straszą, że ten wynik jest jak podejrzenie SM. W dodatku teraz jestem w ciąży i nie wiem co zrobić...
Badanie wykonano w sekwencjach FSE i FAST uzyskując obrazy T1 i T2 - zależne w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej, FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej, T2 - zależne w płaszczyźnie czołowej, T1 - zależne po podaniu środka kontrastowego w trzech płaszczyznach.
W istocie białej podkorowo kilka drobnych hiperintensywnych (T2, FLAIR) ognisk. Podobne ognisko przy rogu przednim lewej komory bocznej. Zmiany mają charakter łagodny, ale są niespecyficzne. Jeśli występuje kliniczne podejrzenie choroby demielinizacyjnej (nie można jej radiologicznie wykluczyć) to opisywane zmiany wymagają kontroli odpowiednio do stanu klinicznego pacjenta. Poza tym obraz mózgowia bez zmian. Układ komorowy nieposzerzony. Patologicznego wzmocnienia po podaniu kontrastu nie wykazano.
Proszę pomóżcie, bo jestem w rozsypce.

Inez 2014-08-16, 10:45

Przede wszystkim źle Pani postąpiła wykonując badanie Mri, czując się zdrowo. Nie jest potwierdzone, że stwardnienie rozsiane jest chorobą genetyczną, jednak są takie przypadki- jak u Pani w rodzinie. Jeżeli jest Pani młoda to taki wynik rezonansu może oczywiście niepokoić. Jednak dopóki nie będzie Pani mieć jakichkolwiek neurologicznych objawów, rzutów tej choroby, oraz nie zostaną wykonane dodatkowe badania żaden lekarz nie postawi Pani diagnozy. Takich zmian w mózgu się nie leczy- dopiero jeżeli choroba daje kliniczne objawy i zmiany hiperintensywne tworzą swoisty *wzór* wtedy wprowadza się leki mające za zadanie powstrzymać dalszą degenerację mózgu. Dlatego uważam za głupotę to co Pani zrobiła, bo będzie Pani żyła w stresie od rezonansu do rezonansu a ewentualna diagnoza może przyjść nawet za kilkanaście lat. Ma Pani zamiar się do tego czasu wykończyć? Proszę żyć tak jak Pani żyła przed badaniem i nie myśleć o głupotach.

Ola 2014-08-31, 16:20