Forum neurologiczne » Neurologia » Wp³yw na zdrowie kilku rezonansów magnetycznych z kontrastem

Wp³yw na zdrowie kilku rezonansów magnetycznych z kontrastem

Witam , podczas ostatniego MRI z kontrastem wysz³o mi nieznaczne podwy¿szenie sygna³y w p³acie czo³owym- mo¿liwe artefakty. W zwi±zku z tym mam powtórzyæ badanie za 3 miesi±ce. Dodatkowo okaza³o siê, i¿ mam drobn± malformacjê ¿ylna DVA w mó¿d¿ku, w zwi±zku z która neurolog zaproponowa³a mi angio MR. Czy 3 badania rezonansu z kontrastem w ci±gu 3 m-cy s± bezpieczne dla mojego zdrowia? i czy przedstawione wy¿ej wyniki s± gro¼ne dla mojego ¿ycia/zdrowia? chcia³abym zacz±æ siê staraæ o dziecko, wieæ staram siê mo¿liwie jak najbardzoej przyspieszyæ badania i ewentualne leczenie.

a¶ka 2011-04-10, 22:35

Badanie MR nie jest tak szkodliwe jak np. CT czy rtg. Mo¿na je wykonywaæ czê¶ciej bez szkody dla zdrowia. Je¶li chodzi o kontrast, to je¶li po poprzednich podaniach nie wyst±pi³y ¿adne dzia³ania uboczne to nie ma przeciwwskazañ do wykonania kolejnego badania. Kontrast szybko usuwa siê z organizmu.
Je¶li chodzi o malformacjê ¿yln± w mó¿d¿ku to ju¿ musi oceniæ j± bezpo¶rednio neurolog, nie wiem nawet czy wystêpuj± u Pani niepokoj±ce objawy, które mog³yby siê z ni± wi±zaæ.

neuron 2011-04-10, 22:45

Malformacja wysz³a przypadkowo, MR mialam robiony w zwiazku z zawrotami g³owy i poniewa¿ w rodzinie wystapil przypadek SM, ale wysz³o tylko nieznaczne wzmocnienie sygna³u w przednim placie czolowym, ok 1 cm ale niespecyficzne dla demielinizacji...dlatego mam powtórzyæ badanie za 3 miesi±ce. i zastanawiam siê czy w czasie oczekiwania na nie moglabym sobie ju¿ prywatnie zrobic angio MR we w³asnym zakresie.martwi± mnie te wyniki, a chcia³abym zacz±c starac siê o dziecko. Je¶li moglabym, to czy moge to zrobic bez zadnego skierowania? i czy to badanie jest w jakis sposób bolesne?
dziêkujê za odpowied¿

a¶ka 2011-04-10, 23:03