Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » W obu półkulach mózgu ogniska uszkodzenia istoty białej o niejasnej etiologii

W obu półkulach mózgu ogniska uszkodzenia istoty białej o niejasnej etiologii

Skierowano mnie na rezonans głowy z podejrzeniem SM .Oto wynik badania
Badanie wykonano sekwencjach SE/FSE/FLAIR w obrazach T1,T2,PD-zależnych oraz T1-zależnych po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego.
W obu półkulach mózgu widać dość liczne ogniska uszkodzenia istoty białej o niejasnej etiologii,lokalizujące się głównie w sąsiedztwie trzonów i rogów potylicznych komór bocznych-5-6 ognisk wielkości do 7 mm w półkuli prawej oraz 7-8 ognisk o wielkości do 5mm w lewej półkuli mózgu.
Torbiel szyszynki wielkości 6x4 mm
Poza tym mózgowie w normie-bez nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego.
Układ komorowy nieposzerzony,nieuciśnięty i nieprzemieszczony
Proszę o rozjaśnienie sytuacji

Agnieszka 2012-05-17, 19:27

Ważny jeszcze jest wywiad kliniczny. Diagnostykę należy poszerzyć o badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Sam opis może wskazywać na proces demielinizacyjny.

neuron 2012-05-17, 20:26

Nie miałam jeszcze robionego badania płynu mózgowo-rdzeniowego.
Od dwóch lat mam problemy z chodzeniem (leczyłam kolano) ale okazało się ,że kolano jest zdrowe.Mam wyraźnie słabą nogę prawą,szybko się męczę , potykam,opada mi stopa,problemy chwilowe z równowagą,ogo zmęczenie

Agnieszka 2012-05-18, 08:14

Do rozważenia także MR odcinka L-S kręgosłupa. Ważne czy występują jeszcze inne dolegliwości niż skoncentrowane w kończynie dolnej, np. zaburzenia widzenia, osłabienie kończyny górnej. Ostatecznie wskazane jest badanie płyny mózgowo-rdzeniowego, w tym prążków oligoklonalnych.

neuron 2012-05-18, 20:03

Zrobiłam rezonans kręgosłupa lędźwiowego -
Na poziomie L 4-5 odwodnieniekrążka m-k i centralna wypuklina na 0,5 cm bez ucisku korzeni nerwowych
Poza tym kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy w normie
Kanał kręgowy bez stenozy,otwory m-k nieprzewężone
Stożek rdzenia kręgowego w normie

Z kończynami górnymi w chwili obecnej nie ma problemu,zaburzeń widzenia też nie ma.Czasami jedynie zachwiania równowagi.Miałam wcześniej problem z nerwem strzałkowym ale po zabiegach jest już poprawa.

Agnieszka 2012-05-20, 22:52