Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Ukłucia szpilek w okolicach dłoni, osłabienie czucia w rękach i bóle głowy

Ukłucia szpilek w okolicach dłoni, osłabienie czucia w rękach i bóle głowy

Witam, od 6 tygodni czuję ukłucia szpilek w okolicach dłoni (w dzień, gdy coś robię) oraz osłabienie czucia w rękach (bark odczuwania temperatury) w 4 i 5 palcu oraz w stopach, mam często gorące dłonie i stopy. Poza tym średnio raz na 2 – 3 tygodnie boli mnie głowa (jednostronnie, po prawej lub lewej stronie od potylicy do oczodołu, oraz przy ruchu gałka oczną - w badaniu dna oka wszystko ok.). Dodam, że wcześniej także w ten sam sposób bolała mnie głowa. Czuję także drżenia w szyi, rękach i pośladkach, brak płynności ruchów w nadgarstkach, czasami mam problemy z równowagą oraz w pozycji leżącej w nocy z lokalizacją ułożenia kończyn.
Wit. B12 , TSH, poziom cukru, morfologia, mocz, oraz TK głowy w normie. Przeciwciała ANA ujemne, borelioza ujemna, nieznacznie podwyższony poziom potasu.
Poniżej MR mózgowia i kręgosłupa szyjnego
„MR mózgowia wykonano w sekwencji SE (obrazy T1-zal.) FRFSE (obrazy T2-zal.) oraz FLAIR i DWI-EPI w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych.
Poza tym obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych w granicach normy. W sekwencji DWI-EPI w obrębie mózgowia nie wykazano obszarów ograniczonej dyfuzji, w tym wczesnych zmian niedokrwiennych.
Badanie angio-MR koła tętniczego mózgu i tętnic mózgowia wykonano metodą 3D-TOF w sekwencji SPGR. W badaniu fazy tętniczej nie wykazano obecności naddatków sygnału mogących odpowiadać tętniakom, ani innych malformacji naczyniowych. Obraz koła tętniczego mózgu i tętnic mózgowia w granicach normy.

Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji SE (obrazy T1-zal.) FRFSE (obrazy T2-zal. Fat-Sat) oraz MERGE w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych.
Odprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej z nieco kyfotycznym ustawieniem w odcinku C3-C5. Na poziomie C4/C5 widoczne nieznaczne uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu „building disc” modelujące worek oponowy. Na poziomie C5/C6 widoczna szerokopodstawna pośrodkowa wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego nieznacznie uciskająca worek oponowy. Na poziomie C6/C7 widoczna jest przyśrodkowo-prawoboczna dootworowa wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy i przylegająca do prawego korzenia C7 a w obrębie otworu do nerwu rdzeniowego. Krążki międzykręgowe C5/C6 i C6/C7 wykazują obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Wypuklinom na poziomach C5/C6 i C6/C7 towarzyszą osteofity brzeżne tylnych krawędzi trzonów dodatkowo uciskające worek oponowy i zwężające otwory międzykręgowe obustronnie. W trzonie C7 głównie po stronie prawej i w odcinku górnym widoczna jest strefa podwyższonego sygnału w obrazach T2 z saturacją tłuszczu, obniżonego T1-zależnych do różnicowania pomiędzy zmianami obrzękowymi pourazowymi/stłuczenie szpiku a zmianami degeneracyjnymi szpiku typu Modic I 9zwyrodnioenowy obrzęk). Poza tym obraz kręgosłupa, kanału kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.”
W badaniu neurologicznym stwierdzono brak odruchów brzusznych i podeszwowych, oraz problem w próbie palec-nos.
Czy to możliwe, że za to wszystkie rzeczy, które się ze mną dzieją odpowiadają: depresja, przewlekły stres i zdiagnozowany zespół szyjny??? Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Jowi 2011-10-08, 17:23

Dziękuję za szczegółowy opis. Pani objawy wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Żadnych nieprawidłowości wskazujących na Sm w badaniach nie opisano. Warto skonsultować się z neurochirurgiem i rozważyć możliwości leczenia, w tym operacyjnego. Oczywiście rehabilitacja jak najbardziej potrzebna.

neuron 2011-10-09, 22:35

Witam, serdecznie dziękuję za poradę. jestem po 10 dniowej rehabilitacji (laser, prądy), wykonuję ćwiczenia izometryczne, niestety jeszcze nie zauważam poprawy. Zwrócę się do neurochirurga.

Jowi 2011-10-10, 13:21