Forum neurologiczne » Neuroinfekcje, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych » Stwardnienie rozsiane lub neuroborelioza

Stwardnienie rozsiane lub neuroborelioza

Witam...
oto moje wyniki MR i proszę o interpretacje.

Obustronnie w istocie białej i około- i przykomorowo widoczne są liczne, rozsiane, nieprawidłowe obszary o podwyższonejIS w obrazach T2-zależnych, PD w sekwencji FLAIR o charakterze plak demielinizacyjnych.pojedyńcze, podobne zmiany zlokalizowane są podkorowo. Największa pośród plak osiąga 1,5cmi położona jest bocznie od rogu skroniowego prawej komorybocznej. trzy plaki ulegają wzmocnieniu kontrastowemu w badaniu po podaniu paramagnetyku: jednapołożona podkorowo w prawej okolicy ciemieniowej oraz dwie zlokalizowane przy rogu potylicznym lewej komory bocznej.
ciało modzelowate o zachowanej wysokości z obecnością drobnych zmian jak opisano powyzej. Niewielki obszar malacyjny przyśrodkowo w prawej półkuli móżdzku. układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. w badaniu po podaniu paramagnetyku nie stwierdza się innych obszarów patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Nie stwierdzono cech wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Morfologia sygnału opon mózgowo - rdzeniowych prawidłowa. Obecna jama przegrody przezroczystej. WNIOSEK: obraz MR aktywnego procesu demielinizacyjnego
chciałabym zaznaczyć ze te wyniki były robione w czasie leczenia boreliozy (po 4 mies leczenia) wyniki po 7 mies leczenia na boreliozę wciaz wychodza pozytywnie... nie miałam robionego płynu móżgowo -rdzeniowego gdyz leczę sie prywatnie i nie wiem gdzie mozna go wykonać omijając całą biurokrację.
Zwracam się z prośbą o udzielenie mi informacji na temat mojego wyniku MR czy takie zmiany są możliwe w boreliozie(na którą choruje prawdopodobnie od 18 lat) czy jednoznacznie wskazują na SM
z góry dziękuje za odpowiedz...
pozdrawiam

Małgorzata 2012-05-07, 18:50

Konieczne jest wykonanie badania płynu mózgowo-rdzeniowego. W tym celu konieczna jest hospitalizacjia. Bez badania płynu mózgowo-rdzeniowego, objawów klinicznych trudno powiedzieć czy to SM czy borelioza.

neuron 2012-05-08, 18:35

Z objawów klinicznych miałam prawie wszystko typowe dla SM i póżnej boreliozy tzn cierpnięcie nóg zaburzenie równowagi, swedzenie i pieczenie skóry, zmeczenie, depresje, skoki temperatury, ból głowy( tyłu),trzeszczenie karku i kolan, bóle zatok, szczęki, zębów, zapalenie uszu, jajników, oka, częste infekcje, kolatanie i bóle serca ze skokami ciśnienia i nagłym spadkiem oraz drgawkami, zamglony wzrok, niewyraźna mowa, zaniki pamięci, pocenie się. Musze jeszcze dodac ze poza boreliozą dodatnio wychodzi mi również mykoplazmoza. W badaniu neurologicznym nie mam żadnych odchyleń.. wszystkie objawy które opisałam wyzej występują na przemian co 4 tygodnie w różnym stopniu jedynie gdy brałam unidox były one lżejsze.
już ponad rok lecze się na boreliozę i mykoplazmozę teraz jestem na minocyklinie i jest gorzej a najgorsze jest to ze nie wiem co mi tak naprawde jest chociaż przyznam ze już nastawiłam się na to SM.
Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem
pozdrawiam M.

Małgorzata 2012-05-09, 17:22

Jeśli jeszcze nie zostało wykonane badanie płyny mózgowo-rdzeniowego to jest ono niezbędne celem dokończenia procesu diagnostycznego.

neuron 2012-05-09, 21:50

Zdania co do zasadności badania płynu m-r w celu diagnozy róznicowej są podzielone. Neuron-bardzo prosze napisz, jakie zmiany w płynie m-r sa typowe dla sm a jakie dla neuroboreliozy.

mi 2012-08-25, 00:14

Raczej nikt Ci nie poda takiej różnicy ponieważ te choroby są identyczne, a interpretacja wyników zalezy od lekarza... neurolog gdy zobaczy w płynie prążki mówi że to SM pomimo ze występują też one w nielicznych przypadkach przy boreliozie a lekarz który zna sie cokolwiek na boreliozie( a takich w Polsce jest bardzo mało) twierdzi ze to neuroborelioza... i jak zwykle decyzja zalezy tylko od pacjenta na co chce sie leczyć... czy chce umrzeć czy walczyć o życie oczywiście na swój koszt koszty leczenia zarówno jednej jak i drugiej choroby nie są małe SM ok 5000tyś zaś neuroborelioza ok 1500zł na miesiac...
widzicie jak nam dobrze w tym kraju mamy nawet czasami wybór na co chcemy chorowac... CZYŻ TO NIE JEST CUDOWNE???
Pozdrawiam i trzymam kciuki za tych, którzy mają taki sam dylemat jak ja...

Małgorzata 2012-09-23, 18:01

Witam Cię Małgorzata. sama choruję na boreliozę, która u mnie ma też koło 18 albo wiecej lat. Czytając Twoje objawy wydaje mi się a raczej ejstem tego pewna ze są one spowodowane właśnie boreliozą a może też jakąs inna koinfekcją?? ( o mykoplazmie juz wiesz) Na Twoim miejscu leczyłabym sie na BOreliozę u jednego z 5 lekarzy ILADS. U mnie ta choroba, nieleczona wywołała probolemy kardilogiczne postaci wypadania zsatawek oraz arytmii, neurologiczne w postaci padaczki, hematologiczne ( wieczna anemia), ginekologiczne ( cycty, zaburzenia hormonalne), operacje kolan itd mogłabym wymieniać bez końca. Mija właśnie 4 miesiąc leczenia , jestem na biotraksonie i paru innych antybiotykach. Czesc objawow ustapila ale najgorsza jest głowa/
Zycze Ci wytrtwalosci i powodzenia w tym trudnym leczeniu.
Co do SM ogladnij sobie a moze juz widzialas amerykanski film UNder our skin, w ktorym jeden z lekarzy wypowiada sie na temat SM. Ta ostatnia moze byc wywolana przez nieleczona borelkę, albo też borelka może ją tak *dobrze* imitować

Agata 2012-10-29, 22:40

Witam i dziekuje za otuche... ja obecnie jestem po 120 wlewach biotraksonu za sobą i czuje sie nieźle... nawet mój mózg przestał sie świecić jak choinka w święta ;). więc jestem dobrej myśli... obecnie zaczełam leczenie ziołami na boreliozę myśle ze słyszałaś coś o nich... aaa czytałam że w pełnie chorzy na bb czują się gorzej i faktycznie mnie boli w klatce piersiowej i skacze tętno tylko jeszcze musze sprawdzić przez kilka pełni...
Pozdrawiam i życze sukcesów i wytrwałości w leczeniu

Małgorzata 2012-11-01, 19:33

Czy to SM czy neuroborelioza czy borelioza to polecam medycynę naturalną - hirudoterapię czyli leczenie pijawkami zapewniam że dużo tańsze a efekty dużo lepsze.
Jeżeli nie spróbujecie to nigdy nie uwierzycie.
Nic nie boli jedynie wymaga poświęcenia trochę czasu bo zabieg trwa nawet do 3 godzin a potrzeba jest kilka zabiegów w zależności od wieku i czasu trwania choroby ale naprawdę warto.

Bożena 2013-09-17, 11:56

Dzień dobry, moja siostra jest chora na neuroboleriozę, jej stan jest bardzo poważny, jednak ona nie chce się leczyć ( co wynika z zaburzeń neurologicznych ) a jest pełnoletnia. Czy ktoś wie do kogo się zwrócić z problemem oraz jak można leczyć osobę która sama nie chce iśc na badania i do lekarza.

Klaudia 2015-02-11, 23:46