Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Stwardnienie rozsiane a zmiany naczyniopochodne

Stwardnienie rozsiane a zmiany naczyniopochodne

Witam mam pytanie w sprawie mojego męża lat 38. W 2011 1 listopada u męza lewej pojawił się rano niedowład stopy . Lekarz rodzinna skierowała go do neurologa i w grudniu mąż był hospitalizowany. MRI kręgosłupa wykazało niewielką dyskopatie , badanie przewodnictwa nerwowego niewielkie uszkodzenie nerwu strzałkowego . Po rehabilitacji niedowład miną całkowicie . Na moją prośbę w marcu wykonano MRI głowy W sekwencji SE,TSE,FLAIR w czasie T1,PD,T2 ,Które wykazało w prawej półkuli w ciemieniu na wysokości trójkątów komorowym widoczne ognisko o wysokim sygnale w czasie T2 zależnym i niskim w czaste T1 wąskie dł 5mm położone poprzecznie osią dluga do osi strzałkowej jest podejrzenie o ognisko demielinizacyjne. Podobne ognisko 5mm i podobnie połozone jest w istocie białej. Badanie plynu mózgowo rdzeniowego b/z .Prążków oligoklonalnych nie wykazało . MRI odcinka szyjnego B/z . Mąż czuje się dobrze .W2012 2 listopada pojawił sie niewielki niedowład tej samej stopy , który ustąpił po 3 dniach. Ostatni opis MRI w tych samych sekwencjach i czasach brzmi tak ; w istocie białej okolokomorowej i podkorowo są nieliczne , drobne ogniska o podwyższonym sygnale , niespecyficzne , być może naczyniopochodne. Bardzo drobne ognisko o podobnym sygnale jest też w prawym konarze mózgu. Ognisko w istocie bialej prawej okolicy ciemieniowej ok 5/3mm jak w badaniu poprzednim . Badanie dna oko b/z . Co robić dalej ? Czy to SM? A może udar ? Wizyta u specjalisty dopiero w marcu . Z góry dziekuje za pomoc.

Magda 2012-02-25, 21:03

Trudno powiedzieć czy to zmiany demielinizacyjne czy wynik niedokrwienia. Najlepiej aby wynik MR ocenił doświadczony radiolog. Wiek jest charakterystyczny dla SM. Można za jakiś czas powtórzyć badanie prążków oligoklonalnych.

neuron 2012-02-26, 00:19