Forum neurologiczne » Neurologia » Strefy podwyższonego sygnału w obrazach T2 - zależnych

Strefy podwyższonego sygnału w obrazach T2 - zależnych

Moje badanie RM głowy wykazało:
Nieostro ograniczone, plamiste, niewielkie strefy podwyższonego sygnału w obszarach T2 - zależnych, w istocie białej okołokomowej, na poziomie rogów tylnych trzonów i trójkątów komór bocznych.
Obraz odpowiada zmianom o charakterze niespecyficznej demielinizacji. Poza tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Cech nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia nie uwidoczniono. Ciało modzelowate o jednorodnym sygnale, prawidłowej szerokości.
Asymetria układu komorowego - szersza prawa komora boczna głownie w zakresie trójkąta i rogu potylicznego. Poza tym układ komorowy nie poszerzony, bez przemieszczeń i bez ucisku.
Bardzo się niepokoje, proszę o interpretacje wyników.

Bogusia 2011-12-12, 21:11

Taki obraz może sugerować zmiany demielinizacyjne związane z SM. Ważny jest przede wszystkim wywiad chorobowy i występujące objawy kliniczne, które są podstawą do rozpoznania choroby.

neuron 2011-12-18, 16:57

Byłam u lekarza z wynikiem. Mówiłam o swoich objawach, które są według mnie podobne do tzw. rzutów, które są SM. Ostatnio odczuwałam je następująco. Ból głowy w różnych jej partiach, drętwienie lekkie stóp i prawej nogi, drętwienie nosa i potem twarzy, lekkie nudności i podrażnienie błony śluzowej także w przewodzie pokarmowym , dzwonienie w uszach, rozluźnienie zwieraczy. Takie złe samopoczucie odczuwałam przez dwa tygodnie. Powoli wszystko ustąpiło. Nie było to pierwszy raz. Podobne samopoczucie miałam około dwóch miesięcy wcześniej. Takie objawy zdarzały mi w różnych odstępach przypuszczalnie od kilku lat. Gdy powiedziałam o tym lekarce , pytała,czy jestem osoba nerwowa i lękliwa. Odpowiedziałam, że trochę tak. Natomiast na temat tego wyniku, pani doktor odpowiedziała mi , że nie mam czym się niepokoić, że to nie jest na pewno stwardnienie rozsiane, że w moim wieku (49) to ma się już jakieś zmiany. A przy SM to miałabym inne wyniki Przepisała mi tylko lek przeciw depresyjny pramolan oraz nilogrin do zażywania w okresach tych moich objawów. Mówiąc szczerz nie jestem spokojna. Co mam zrobić. Jakie inne badania mogą mnie uspokoić i upewnić, ze to nie jest SM. Pani doktor ,zadnich innych badań nie wzięła pod uwagę.

Bogusia 2011-12-20, 20:42

Faktycznie w tym wieku SM jest mniej prawdopodobne. Można udać się do neurologa, zajmującego się na co dzień leczeniem SM i skonsultować wynik oraz występujące objawy.

neuron 2012-01-06, 11:38