Forum neurologiczne » Neurologia » Średnio nasilone zmiany z cechami napadowości w okolicach tylnoskroniowych z przewagą w półkuli lewej

Średnio nasilone zmiany z cechami napadowości w okolicach tylnoskroniowych z przewagą w półkuli lewej

Dzien Dobry,
Bardzo prosze o zinterpretowanie wyniku badania elektroencefalograficznego. Sa to wyniki mojej mamy ( 55 lat ), ktore zostaly wykonane 14/07/11 ze wzgledu na czeste omdlenia.

* Czynnosc podstawowa stanowi rytm alfa o dominujacej czestotliwosci fal 10,0 - 10,5 c/sek i amplitudzie od 30 uV do 35 uV oraz pojedynczych lub zgrupowanych w krotkie serie niskonapieciowych fal wolnych 3,5 - 5,0 c/sek w okolicach czolowo-skroniowych z przewaga w polkuli lewej oraz dosc duza domieszka czynnosci beta w odprowadzeniach przednich.
Na tym tle pojawiaja sie w okolicach skroniowych liczne serie fal ostrych tworzace na ogol zespoly z iglica i wieloiglica oraz sporadycznie fala wolna o czestotliwosci 5,0 - 6,0 c/sek i amplitudzie zespolow napadowych do 120 uV z przewaga w polkuli lewej i dosc czestym uogolnianiem zmian napadowych.
HV - nasila zaburzenia napadowe
RZ - slabo wyrazona, szybko sie wyczerpuje i nie hamuje do konca czynnosci napadowej
FS - zaburzona reakcja wodzenia typu harmonicznego i subharmonicznego oznaczajaca obnizona reaktywnosc mozgowia z reakcja swietlno-napadowa
Orzeczenie:
Zapis nieprawidlowy - na tle dosc dobrze zorganizowanej przestrzennie czynnosci bioelektrycznej z obnizona reaktywnoscia w zakresie czynnosci podstawowej srednio nasilone zmiany z cechami napadowosci w okolicach tylnoskroniowych z przewaga w polkuli lewej i czestym uogolnianiem zmian.*

Bardzo prosze o zinterpretowanie tych wynikow dla mnie. Nie mieszkam w Polsce i poniewaz mama przebywa w tej chwili u mnie i nie miala czasu isc do lekarza przed wyjazdem bardzo mi zalezy na jakiejkolwiek informacji gdyz nie wiem czy jest to cos powaznego i czy mama powinna isc teraz do lekarza czy moze poczekac do powrotu do kraju.

Z gory dziekuje.

Agnieszka 2011-08-21, 20:51

Tak, należy jak najbardziej skonsultować się z neurologiem. Ważny w diagnostyce tutaj jest przede wszystkim wywiad. Opis wskazuje raczej na padaczkę. Pani mama ma 55 lat, więc należy wykluczyć wtórnej przyczyny padaczki, a tu konieczny jest wywiad, wykonanie badania obrazowego głowy.

neuron 2011-08-22, 21:45