Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » SM w późnym wieku

SM w późnym wieku

Badanie wykonano aparatem Avanto 1,5 T w sekwencjach echa spinowego, FLAIR i DWI w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych przed i po wzmocnieniu kontrastowym - Omniscan (6ml). W obrębie mózgowia zarówno nad jak i podnamiotowo ogniska demielinizacyjne, lokalizacja oraz kształt zmian typowy dla SM. Zmiany te zlokalizowane głównie wzdłuż komór bocznych w tym w okolicach trójkątów komór bocznych, wzdłuż rogów skroniowych i potylicznych. Ponadto ogniska demielinizacyjne widoczne są w obu konarach móżdżku. W okolicy potylicznej po stronie prawej drobna zmiana ogniskowa o podwyższonym sygnale w sekwencji FLAIR przy niskim w sekwencji T1 zależnych wzmacniająca się po podaniu środka kontrastowego, jest to najpewniej drobny przypadkowo znaleziony oponiak, zmiana wielkości ok. 0,7 cm. Układ komorowy nieposzerzony. Struktury tylnojamowe wykształcone prawidłowo. Wzmocnienia w obrębie plak nie uwidoczniono. Ograniczonej dyfuzji w ich obrębie nie uwidoczniono. U neurologa badanie odruchów, koordynacji typu palec-nos, utrzymania równowagi, drżenia rąk itp - O.K. U okulisty zaburzenia widzenia pozagałkowe (leczenie sterydami doustnie). Poza tym anemia, za mało żelaza, OB 2 mm, CRP 8,44 mg/l, D-Dimery 0,38 mgFEU/m, LDL 164,2 mg/dl, HDL 74,6 mg/dl, triglicerydy 141 mg/dl. Od ok. 10 lat przyjmuję Nootropil, Flixodite 100 w dysku (2 miesiące temu odstawiony). Jestem sprawna fizycznie, intensywnie pracuję (umysłowo). Do okulisty zgłosiłam się z powodu zaburzeń widzenia. Czy to naprawdę może być SM: mam 49 lat?! I czym grozi ten oponiak?

Sabina 2011-07-20, 09:54