Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » SM a neuroborelioza

SM a neuroborelioza

Proszę o informacje odnośnie mojego wyniku badań z MR głowy podkreslam że jestem leczona na borelioze przewlekłą z uszkodzeniem kładu nerwowego. A oto moje wyniki: obustronnie w istocie białej około- i przykomorowo widoczne są liczne, rozsiane, nieprawidłowe obszaryo podwyższonej IS w obrazach T2-zależnych, PD i w sekwencji FLAIR o charakterze plak demirlinizacyjnych. Pojedyńcze, podobne zmiany zlokalizowane są podkorowo.największa pośród plak osiąga 1,5cm i położona jestbocznie od rogu skroniowego prawej komory bocznej. Trzy plaki ulegają wzmocnieniu kontrastowemu w badaniu po podaniu paramagnetyku: jedna położona podkorowo w prawej okolicy ciemieniowej oraz dwie zlokalizowane przy rogupotylicznymlewej komory bocznej. Ciało modzelowate o zachowanej wysokości z obecnością drobnych zmian jak opisano powyzej. Niewielki obszar malacyjny przyśrodkowo w prawej półkuli móżdzku. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. W badaniu po podaniu paramagnetyku nie stwierdza się innych obszarów patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Nie stwierdzono cech wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Morfologia sygnału opon móżgowo-rdzeniowych prawidłowa. Obecna jama przegrody przezroczystej.
Wniosek: obraz MR aktywnego procesu demielinizacyjnego.
Czy te wyniki świadczą o SM czy jest to skutek boreliozy?
z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Gosia 2011-07-12, 22:33

W zasadzie sam opis wygląda bardziej na chorobę demielinizacyjną tj. SM. Czy badano u Pani przeciwciała na boreliozę oraz płyn mózgowo-rdzeniowy? Nie można wykluczyć, że występuje i jedno i drugie. Warto wynik skonsultować jeszcze z lekarzem prowadzącym.

neuron 2011-07-14, 15:55

Tak badano wyszły pozytywnie, jestem już na antybiotyku 4 miesiąc a płynu jeszcze nie ponieważ czekałam na RM 4 miesiące... z tego co dziś wyczytałam takie zmiany są możliwe... ja na borelioze choruje najprawdopodobniej 18 lat dopiero podczas ciąży się uaktywniła...
P.S. w 1 poscie zapomniałam dodać że moja pani neurolog podczas badania w przychodni nie stwierdziła jakichkolwiek zmian neurologicznych więc mam nadzieje że jednak to wszystko przez boreliozę... Ten wynik skonsultuję dopiero pod koiec lipca z neurologiem i poczatek sierpnia z dr który leczy mnie na boreliozę...
Bardzo dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Gosia 2011-07-14, 22:36