Forum neurologiczne » Neurologia » Rozmiękanie istoty białej mózgu noworodkapo niedotlenieniu okołoporodowym

Rozmiękanie istoty białej mózgu noworodkapo niedotlenieniu okołoporodowym

Witam,
Pomóżcie proszę. Potrzebuję pomocy w interpretacji wyników badania KT u miesięcznego dziecka (niedotlenienie okołoporodowe) oraz jakie mogą być rokowania. Czy w tym przypadku te uszkodzenia mózgu mogą się jeszcze pogłębiać?

Badanie przeprowadzono bez środka cieniującego. Badanie wykazało rozmiękanie istoty białej mózgu noworodka. Szczegóły poniżej.

*Dół tylny czaszki o zmniejszonej objętości zawiera hipoplatyczny móżdżek. Torbiel pajęczynówki porodkowo w tylnym dole czaszki łączy się ze światłem zbiornika wielkiego. Obwodowo w lewym płacie móżdżku hipodensyjny obszar o charakterze zmian niedotleniowo-niedokrwiennych, malacyjnych.
Nadnamiatowo w obwodowych partiach prawej półkuli mózgu - w płacie skroniowym, potylicznym i ciemieniowym rozległy hipodensyjny obszar o podobnym charakterze - zmian malacyjnych porencefalicznych.
Okołokomorowe hipodensyjne obszary leukoaraiozy nasilone w lewej półkuli. Wśród hipodensyjnychzmian niedokrweinnych na pograniczu wartstw górnokomorowych i podszczytowych centrum semiovale lewej półkuli drobne ok 5mm hiperdensyjne ognisko-drobne zwapnienie? krwawienia śródmózgowego. W płącie czołowym przystrzałkowo hiperdensyjne, drobne ogniska układające się wzdłuż zakrętów korowych - mogą odpowiadać krawieniu podkorowemu w fazie ewolucji lub bardzo drobnym zwapnieniom. Głębokie zaniki korowe.
Poszerzenie asymetryczne światła prawej komory boczne - wyniki zmian malacyjnych prawej półkuli i/lub asymetrycznych zaników podkorowych.*

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Robert 2010-05-10, 23:40

Nie napisał Pan jaki jest stan ogólny dziecka, czy jest to wcześniak i coś więcej o porodzie (dodatkowo skala Apgar). To bardzo ważne informacje.
Mózg małego dziecka jest bardzo plastyczny. Na pewno część zmian ulegnie wchłonięciu. Nie powinien stan neurologiczny się już pogarszać. Postaram się jeszcze skonsultować wynik.

neuron 2010-05-10, 23:46

Stan ogólny jest jak u normalnie rozwijającego się noworodka. Miał jedynie lekkie napięcie mięsni (spastyczne) ale po kilku rehabilitacjach pozostały jedynie chwilowe napięcia. Apgar wynosił 3 tuż po porodzie. 5 po 5 minutach.

robert 2010-05-11, 20:33

Dziecko urodziło się 4 dni po terminie przez cc (wymuszone-dawało słabe oznaki życia w badaniu kontrolnym KTG) )(doszło do zakażenia wewnątrzmacicznego - bezobjawowe). Ważyło w dniu porodu 4,5kg. 4 dni pod respiratorem. W ciągu miesiąca szybko następowała regeneracja, zaowocowała wypisem ze szpitala.

robert 2010-05-11, 23:20

Zmiany pokrwotoczne mogą ulec poprawie. Niepokojące są jednak zmiany hipoplastyczne móżdżku. W zasadzie bez dokładniejszebo badania i badań kontrolnych trudno powiedzieć czy będzie mieć to poważny wpływ na rozwój dziecka. Czy ta tomografia jest świeżym badaniem? Czy wykonano jeszcze inne lub kolejne badania kontrolne? Czy opis jest podobny ?

neuron 2010-05-13, 23:10

TK była robiona 2 tygodnie temu. Nie wykonywano później żadnych badań. W najbliższy poniedziałek udało mi się umówić na wizytę do neurologa. Postaram się poruszyć u niego temat dalszych badań. Czy uważa Pan, że dodatkowe badanie TK będzie wystarczające, czy może powinniśmy wykonywać (przynajmniej postarać się) badanie MRI?
W poniedziałek napiszę czy udało nam się zdobyć skierowanie na dalsze badania.

robert 2010-05-14, 10:25

Witam,
Synek obecnie ma 7 miesięcy. Nie robiliśmy jeszcze rezonansu z uwagi na zalecenia lekarza. Po 6 miesiącach intensywnej rehabilitacji metodą Voyty, Bobath i stymulacji rozwoju (m.in. też nauka czytania i matematyki itp wg metody Domana), obraz dziecka jest bardzo dobry w oczach rehabilitantów.
Oczywiście istnieją jeszcze zagrożenia padaczką i inne, jednak jesteśmy bardzo dobrej myśli patrząc na postępy naszego dziecka. Chciałbym tym samym dodać otuchy i zachęcić mamy, tatusiów do niepoddawania się i intensywnej pracy nad swoimi pociechami.
My świadomi istniejących zagrożeń , pracujemy dalej.

robert 2010-11-10, 00:25

Jak dziecko rozwija sie obecnie?

gosc 2012-07-14, 11:50