Forum neurologiczne » Neurologia » Rezonans magnetyczny przysadki i głowy.

Rezonans magnetyczny przysadki i głowy.

Witam, mam 22 lata. W maja dowiedziałam się o hiperprolaktynemii. Lekarz ginekolog dał mi bromergon pół tabletki na zbicie. We wrześniu byłam na corocznej kontroli u okulisty. Sprawdził przy okazji badania dna oka przysadkę czy może tam nie ma gruczolaka i powiedział bym zrobiła RMI przysadki. Otrzymując wynik RMI okazało się, że oprócz rezonansu przysadki zrobili mi też i rezonans głowy. Udałam się do neurologa, który niestety nie był w stanie powiedzieć co to może być i w głowie i czy moja przysadka jest *zdrowa*. Dodam, że ja już 14 lat temu przychodziłam rezonans, który był powodem podejrzenia padaczki.
Chciałabym prosić o interpretację wyników.
29.10.2014:
badanie MR przysadki mózgowej wykonano w sekwencjach FSE, obrazach T1/T2-zależnych oraz sekwencjach FLAIR oraz w obrazach T1-zależnych po dożylnym podaniu środka kontrastującego.

W siodle tureckim przysadka mózgowa z dobrym zróżnicowaniem na część gruczołowa i nerwową, wymiary cz. gruczołowej: h=6mm, ap=9 mm, szer=12 mm. Miąższ gruczołu bez zmian ogniskowych; po podaniu środka kontrastującego wzmacnia się jednorodnie.
Lejek nieprzemieszczony, o typowym przebiegu, jednorodny.Skrzyżowanie nerów wzrokowych i podwzgórze bez zmian.
W sekwencji T2-zal. widoczne rozlane obszary hyperintensywne okołokomorowe po stronie lewej z asymetrycznie szerszą lewą komorą boczną- zmiany ubytkowe?
Podam jeszcze opis wyniku z 2000 roku:

Badanie RM głowy.
Badane wykonano w sekwencjach SE, FSE, przed i po podaniu środka kontrastującego.
W istocie białej okołokomorowej okolicy czołowo-ciemieniowej lewej półkuli mózgu widoczne obszary hipersygnału odp. zmianom bliznowatym z towarzyszącym poszerzeniem światła LKB.
Obraz RM przemawia za przybytym dawniej procesem niedokrwienno-niedotlenieniowym. Struktury tylnej jamy czaszki w normie.
Dodam, ze od jakiś 4 miesiący mam drętniewie rąk i nóg. Dodatkowo mam hashimoto i badania prolaktyny i RMI przysadki zrobiłam ponieważ staram się z mężem o dziecko.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Marta 2014-11-03, 13:39