Forum neurologiczne » Neurologia » Przewlekłe bóle usytuowane głównie po prawej stronie ciała

Przewlekłe bóle usytuowane głównie po prawej stronie ciała

Dobry wieczór.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o interpretację wyniku MR:

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji SE/T1, T2, FLAIR DWI w płaszczyznach poprzecznych, 3D FLAIR w płaszczyznach strzałkowych oraz po dożylnym podaniu kontrastu w sekwencji SE/T1 w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych. Grubość warstw 5 i 1 mm.

Podkorowo w płatach czołowych, także w sąsiedztwie rogu czołowego komoro bocznej lewej widoczne drobne, pojedyncze ogniskowe zmiany o charakterze degeneracyjno-demielinizacyjnym naczyniopochodnym - największa ze zmian średnicy do 4 mm. Pozostała część istoty białej i szarej mózgu prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony, nieposzerzony, symetryczny. Wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe. Intensywność sygnałów ze struktur tylnojamowych (pień mózgu, móżdżek, okolice kątów mostowo-móżdżkowych) prawidłowa. Piramidy kości skroniowych prawidłowo powietrzne. Przestrzenie podpajęczynówkowe dyskretnie poszerzone w sąsiedztwie pogranicza czołowo-ciemieniowego. Po dożylnym podaniu kontrastu obszarów o patologicznej intensywności sygnału nie stwierdza się.

Skierowanie na badanie poprzedziła prawdziwa pielgrzymka po lekarzach z powodu przewlekłych bóli usytuowanych głównie po prawej stronie ciała (noga, nadgarstek, plecy, szczęka) które nie reagują ani na środki przeciwbólowe ani na rehabilitację. Wszystkie podstawowe badania (także wskaźnik reumatyczny, choroby odzwierzęce, ANA , hormony ) w normie. Dodatkowo kłopoty z pamięcią i wstawianie nieodpowiednich wyrazów w zdania. Bardzo bardzo proszę o opinię i jakąkolwiek wskazówkę
z poważaniem Magdalena

Magdalena 2011-10-20, 22:25

Oprócz opisanej niewielkiej zmiany, żadnych nieprawidłowości brak. Zmiana najpewniej niedokrwienna wiązać się może z wieloma czynnikami ryzyka tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca tętnic, zły tryb życia, zaburzenia krzepnięcia, urazy. Trudno mi powiedzieć czy zmiana odpowiada za występujące u Pani objawy, nie można tego wykluczyć. Lekarz zlecający badania powinien teraz zweryfikować opis z badaniem neurologicznym i zadecydować o dalszym postępowaniu.

neuron 2011-10-22, 18:55

Dziękuję za odpowiedź. Byłam u neurologa- wysyła mnie na oddział w celu diagnostyki neuroborelioza/ sm. Nadciśnienia brak, cukrzycy nie mam na pewno, tryb życia bardzo zdrowy (zdrowe jedzenie + duzo aktywnosci fizycznej do stycznia biezacego roku ze wzgledu na objawy i bole teraz to niemożliwe), krzepnięcie było sprawdzane - w porzadku, urazów brak. Mam troszeczke podwyzszony cholesterol. Czy to faktycznie dobry kierunek poszukiwan?

Magdalena 2011-10-22, 23:02