Forum neurologiczne » Neurologia » Przemijające objawy neurologiczne w przebiegu spondylozy L-S

Przemijające objawy neurologiczne w przebiegu spondylozy L-S

Witam chciałabym zapytać o interpretację wyników i co dalej.Objawami mojej dolegliwości były osłabienie kończyn dolnych,mrowienie drętwienie,uczucie zimnych nóg do tego dochodziły zawroty i ból głowy i mdłości tak było przez około tydzień potem straciłam władzę w nogach .Byłam tydzień na oddziale neurologii porobione badania CT i MR kręgosłupa ,dolegliwości częściowo ustąpiły ,nadal jest ból kręgosłupa i drętwienie ,nie mogę dłużej ustać na nogach bo zaraz drętwieją czuję ucisk w krzyżu i biodrach i robi sie słabo .Pracuję fizycznie kończy się zwolnienie lekarskie i co dalej boję się że po przeciążeniu dolegliwości mogą wrucić ze zdwojoną siłą .oto wyniki badań ;CT kręgosłupa L-S .Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana .Wysokość trzonów zachowana oraz krążków międzytrzonowych L1-L5.Na poziomie L3-L4;niewielkiego stopnia dokanałowa protruzja krążka m-kręgowego.Na poziomie L4-L5,L5-S1;szerokopodstawna protruzja krążka m-kręgowego z impresją na worek oponowy i obustronnym uciskiem na korzenie nerwowe.Na poziomie L5-S1 widoczne ponadto zmiany degeneracyjne krążka m-kręgowego z jego obniżeniem i zmianami typu vacuum phenomen.Przewężenie i asymetria przestrzeni m-kręgowych L4-L5,L5-S1 bardziej nasilone po stronie lewej.Zmiany zwyrodnieniow0-wytwórcze ,pod postacią zaostrzeń i osteofitów na przednich krawędziach trzonów L5-S1, oraz w stawach międzykręgowych L5-S1, Blaszki miażdżycowe w obu tt.biodrowych. badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego;Badanie wykonano aparatem Avanto Siemens 1,5 T .Zastosowano sekwencję TSE,TSE fatsat .Badaniem ojęto odcinek Th 11-S kręgosłupa ;Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana.Poziome ustawienie górnej części kości krzyżowej.Trzon kręgów o prawidłowej wysokości i morfologii sygnału.Obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej Th 11/Th 12. Obniżenie IS na obrazach T2 zależnych tarcz międzykręgowych Th11/Th12 ,L4/L5 oraz L5/S1 o cechach dehydratacji. Uwypuklenie typu bulging krążka międzykręgowego Th11/Th12 z impresją na przestrzeń płynową. Uogólniona szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego L4/L5 z uciskiem worka oponowego i obustronną redukcją światła otworów międzykręgowych .Centralno-lewostronna protruzja krążka międzykręgowego L5/S1 z uciskiem przestrzeni płynowej i redukcją światła lewego otworu międzykręgowego.Morfologia sygnału rdzenia kręgowego,stożka rdzenia,korzeni ogona końskiego i tkanek miękkich okołokręgosłupowych w badanym odcinku prawidłowa.

Ewa 2016-08-21, 11:34