Forum neurologiczne » Neurologia » Poszerzona przestrzeń przymózgowa i zmiany poniedotlenieniowe u niemowlęcia

Poszerzona przestrzeń przymózgowa i zmiany poniedotlenieniowe u niemowlęcia

Witam,
Mój synek 01 marca skończył dwa miesiące. Dziecko od narodzin źle układało ciało. Chirurg dziecięcy stwierdził kręcz szyjny prawostronny czego nie potwierdził neurolog stawiając diagnozę - asymetria ciała i zlecił rehabilitację. Dziecko w chwili narodzin otrzymało pkt w skali Apgar (lekarze stwierdzili, że mała ilość punktów jest wynikiem braku płaczu), w dniu wypisu ze szpitala dziecko otrzymał 9 pkt. W dniu dzisiejszym dziecko zostało poddane badaniu usg przezciemiączkowym. Wynik jest następujący:
układ komorowy symetryczny. Nieposzerzony. Sploty naczyniowe symetryczne. Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych. Przestrzeń przymózgowa nieco poszerzona do 4,2 mm po prawej i 5,6 mm po lewej. Szczelina wielka 6,9 mm. Obraz zmian poniedotlenieniowych. kontrola za 3ms.
Podczas obserwacji nie stwierdziłam jakichkolwiek opóźnień (dziecko gaworzy, wodzi wzrokiem, podąża główką za dźwiękiem). W dniu narodzin ważyło 3050 i mierzyło 50 cm. Obecnie 6 kg i mierzy 62 cm.

Zwracam się z zapytaniem czy mam jakiekolwiek powody do obaw. co trzeba i powinno się zrobić by pomóc mojemu Maleństwu.

pozdrawiam

Marika 2011-03-17, 09:56

Na razie należy obserwować dziecko, wykonać kontrolne usg w wyznaczonym terminie. Powstałe zmiany związane są z porodem i niedotlenieniem jakie miało miejsce, zmiany powinny ustąpić. Należy ćwiczyć z dzieckiem, tak jak na rehabilitacji, a zauważalne przez Panią objawy powinny się unormować. Narazie proszę się nie martwić, dziecko rozwija się prawidłowo.

neuron 2011-03-17, 16:32