Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Poprawa stanu zdrowia w stwardnieniu rozsianymi bez stosowania sterydów

Poprawa stanu zdrowia w stwardnieniu rozsianymi bez stosowania sterydów

Witam.
prosiłabym bardzo o interpretacje moich 3 wyników MR jeden wykonany lipiec 2011 oto on: obustronnie w istocie białej około i przykomorowowidoczne są liczne rozsiane nieprawidłowe obszary o podwyższonej IS w obrazach T2-zaleznych, PD i w sekwencji FLAIR o charakterze plak demielinizacyjnych, Pojedyncze podobne zmiany zlokalizowane są podkorowo. Największa z pośród plak osiąga 1,5cm i położona jest bocznie od rogu skroniowego prawej komory bocznej. 3 plaki ulegają wzmocnieniu kontrastowemu w badaniu po podaniu paramagnetyku, jedna położona podkorowo w prawej okolicy ciemieniowej oraz dwie zlokalizowane przy rogu potylicznym prawej komory bocznej. Ciało modzelowate o zachowanej wysokości z obecnością drobnych zmian jak opisane powyżej. Niewielki obszar malacyjny przyśrodkowo w prawej półkuli móżdzku. układ komorowy symetrysczny nie poszezony nieprzemieszczony. w badaniu po podaniu paramagnetyku nie stwierdza się innych obszarów patologicznego wzmocnienia kontrastowego. nie stwierdzono cech wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Morfologia sygnału opon mózgowo - rdzeniowych prawidłowa. Obecna jama przegrody przezroczystej.
wynik z 28.05.2012: tak jak wyzej tylko że obszary wysokosygnałowe( czy to jest to samo co podwyzszone IS i co to oznacza?) wzmocnieniu kontrastowemu ulegają dwie drobne wymienione zmiany położone przy rogu potylicznym lewej komory bocznej oraz że zmieniła sie morfologia pojedyńczych zmian(co to oznacza?)
wynik 19.10.2012: wszystko tak jak wyzej jedynie co to żadna z opisywanych zmian nie ulega wzmocnieniu po podaniu paramagnetyku. w badaniu po podaniu paramagnetyku nie stwierdza się cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego.
dodam jeszcze ze od 1,5 roku lecze sie na neuroborelioze nigdy nie zgodziłam sie na podanie sterydów mimo ze w czasie 2 MR leżałam w szpitalu po punkcji gdzie wyszły prążki oligoklonalne. od 3 mies byłam na dożylnym biotraksonie 2g.
czy patrząc na te wyniki MR można mówić o poprawie czy w SM takie wyniki bez leczenia sterydami też są możliwe.
z góry dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam. G

Kasia 2012-10-22, 23:02