Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Plamiste strefy podwyższonego sygnału w istocie białej płatów ciemieniowych

Plamiste strefy podwyższonego sygnału w istocie białej płatów ciemieniowych

Badanie wykonano w sekwencjach se t1 t2 flair i t1 - po wzmocnieniu kontastowym, w przekrojach poprzecznych, strzałkowych
pojedyncze plamiste strefy podwyzszonego sygnalu w istocie bialej platow ciemieniowych: na poziomie trojkata komory bocznej lewej,przykomorowo przy czesciach srodkowych komor bocznych i wysoko w prawym placie ciemieniowym, zmiany odpowiadaja najpewniej pierwotnej demielinizacji.
układ komorowy w normie szerokosci,bez przemieszczen.
szerokosc przestrzeni pod pajeczynowkowej w normie.
polipowata zmiana w lewej zatoce szczekowej.
na rezonans zostałam skierowana z powodu mrowienia w dwoch palcach lewej ręki, oraz w lewej nodze - obecnie objaw ustąpil.
w 2008 roku z powodu zawrotów glowy przebywalam na oddziale neurologicznym wówczas stwierdzono podrażnienie nerwu przedsionkowego wywołane zatruciem pokarmowym. Dodam że mam ograniczenie ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym -zwęzenie przestrzeni międzytrzonowej C5/C6 oraz mniejsze C6/C7. Czy to może być SM??

Małgorzata 2011-05-02, 19:49

Dziękuję za opis i wymienione objawy.
W zasadzie zmiany demielinizacyjne oraz objawy mogą sugerować SM. Należy wykonać dalszą diagnostykę, czyli m.in. badanie płynu mózgowo-rdzeniowego i ewentualnie powtórzyć badanie MR głowy za jakiś czas i porównać z opisanym powyżej.

neuron 2011-05-03, 22:35