Forum neurologiczne » Neurologia » Opóźniona mielinizacja

Opóźniona mielinizacja

Witam, przepiszę kartę informacyjną ze szpitala klinicznego i prosiłabym o pomoc w zrozumieniu o co w tym chodzi, i z czym może się wiązać w przyszłości to co jest tam napisane.
Rozpoznanie: obserwacja w kierunku padaczki nieukończona
wyniki badań morfologia:
Hb(g%) 11,4
erytr 4,2
Ht(%) 33
plt 219
leukoc. 7,16
neut(%) 21,69
limf(%)68,37
mono(%) 8,72
eoz(%) 1,02
bazo(%) 0,20
Białko CRP 0,10
glukoza(mg%)76
Biochemia
azotan mocznika 16,5
kreatynina(mg%) 0,46
Ca(mg/dl) 9,9
P nieogr(mg/dl) 5,5
Mg (mg/dl) 2,4
Enzymy:
ASPAT(U/l)35
ALAT (U/l) 15
Kinaza kreatynowa 143
Elektrolity
Na (mEq/l) 139
K(mEq/l) 4,9
Badanie EEG
Badanie wykonano we śnie spontanicznym, bez leczenia. W trakcie badania dziecko na rękach u matki w związku z tym zapis zawiera liczne artefakty ruchowe uniemożliwiające pełną interpretację zapisu. Cechy bioelektryczne snu zaznaczone. Wrzeciona snu raczej symetryczne o amplitudzie nawet do 100 mikroV. Dodatkowo bardzo liczna czynność wolna theta ok 6c/sek o ampl. 180 mikroV, miejscami fale o nieco zaostrzonym rysunku, głównie w okolicach czołowych i centralnych bez wyraźnej przewagi stron. Wn. Zapis z nieco zbyt liczną czynnością wolną wysokonapięciową głównie w okolicach czołowych i centralnych, bez czynności napadowej.
Badanie TK mózgowia
Badanie wykonano bez i po dożylnym podaniu 15 ml Visipaque, bez powikłań. Na sklepistości po stronie prawej widoczny jest w badaniu bez CM hipotensyjny obszar o średnicy 9mm słabo wydzielający się po wpo CM-obraz pozorny. Wskazana weryfikacja w badaniu MR. Poza tym mózgowie bez cech krwawienia, bez cech obrzęku, bez zmian ogniskowych. Układ komorowy ustawiony pośrodkowo. Tylna jama bez zmian. Przyścienne zgrubienia śluzówkowe w obu zatokach szczękowych. Struktury kostne bez zmian.
Badanie MRI mózgowia
Badanie wykonano w sekwencji RFFAST, FSE, FLAIR, w obrazach T1, PD i T2-zależnych, w trzech płaszczyznach. W wykonanym badaniu zmian ogniskowych w obrębie strugtur mózgowia nie stwierdza się. Widoczne jest natomiast niewielkiego stopnia podwyższenie intensywności sygnału istoty białej wokół trójkątów komorowych komór bocznych-zmian tych nie widać w obrazach T1-zależnych. Obraz ten może odpowiadać opóźnionej mielinizacji - do Ew. kontrolnego badania w zależności od stanu klinicznego. Poza tym innych zmian nie wykazano. Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, normalnej szerokości. Obraz struktur tylnej jamy czaszki w normie.
Wn. W sekwencji FLAIR stwierdza się dyskretne podwyższenie intensywności sygnału istoty białej trzykomorowej wokół trójkątów komorowych i roków tylnych komór bocznych-cechy opóźnionej mielinizacji?, do ewentualnego badania kontrolnego w zależności od stanu klinicznego.
EPIKRYZA
Chłopiec 21 mies bez wyraźnych obciążeń ciążowo-okołoporodowych, rozwijający się prawidłowo, przyjęty został do kliniki z podejrzeniem padaczki. W wywiadzie trzy incydenty napadowe- pierwszy w styczniu 2009 roku, następny po trzech dniach, kolejny 9.03 br, polegające na tonicznych skurczach kończyn górnych. Dwa pierwsze incydenty trwały ok. 5 minut, ostatni przebiegający z bólem, dużym niepokojem dziecka-do 40 minut i zakończył się utratą przytomności. Badaniem neurologicznym nie stwierdza się nieprawidłowości. Chłopiec przyjęty był do kliniki po raz kolejny na badanie MRI mózgowia, ze względu na niejednoznaczny obraz TK głowy. W badaniu MRI mózgowia - opisane zmiany - prawdopodobne cechy opóźnionej mielinizacji - nie tłumaczą incydentów napadowych. Ze względu na niejednoznaczny obraz kliniczny, brak zmian napadowych i elementów padaczkoształtnych w badaniu eeg pozostawiono chłopca bez leczenia do dalszej obserwacji klinicznej.

Chciałabym aby mi ktoś powiedział, co może oznaczać opóźniona mielinizacja oraz podwyższona intensywność sygnału istoty białej wokół trójkątów komorowych i rogów tylnych komór bocznych. Na co powinnam zwrócić uwagę, jeśli chodzi o rozwój i zachowanie dziecka?

Teresa 2011-10-15, 21:01