Forum neurologiczne » Neurologia » Ognisko w prawej półkuli mózgu

Ognisko w prawej półkuli mózgu

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji SE/T1, T2 FLAIR oraz DWI w płaszczyznach poprzecznych oraz w sekwencji SE/T1 w płaszczyznach strzałkowych. Badanie MR sekwencyjne z kontrastem wykonano po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego W sekwencji SE/T1 i FSPGR w płaszczyznach strzałkowych. Grubość warstw 5 mm
W prawym płacie ciemieniowym, podkorowo, widoczne jest ognisko o wymiarach przekrój 8x4,5 mm, hiperintensywne w sekwencjach SE/T2 i FLAIR, hiperintensywne w sekwencji FLAIR nie wykazujące restrykcji wody w badaniu dyfuzyjnym, nie ulegające wzmocnieniu po kontrastowemu.
Obraz odpowiada najprawdopodobniej ostremu ognisku degeneracyjno-demielinizacyjnemu. W innej lokalizacji podobnych ognisk nie stwierdzono.
Poza tym intensywność sygnałów z istoty białej i szarej mózgu jest prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Struktury tylno jamowe bez zmian. Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdzono obszarów jego patologicznego gromadzenia. Nerwy przedsionkowo-ślimakowe i wzrokowe prawidłowe.

Czy jest możliwość otrzymania prostej interpretacji tego badania??

Piotr 2011-07-27, 21:00

Trudno o prostą interpretację z tego względu, że nie napisał Pan jakie objawy kliniczne występują. Zmiany demielinizacyjne mogą wynikać z np. choroby SM lub zaburzeń naczyniowych.

neuron 2011-07-30, 11:36

Miałem 3 *ataki padaczkowe* czułem wykręcenie lewej strony, oraz wykręcenie języka w lewą stronę, brak możliwości oddechu po czym utrata przytomności takie objawy miałem podczas dwóch pierwszych ataków do których doszło nad ranem. 3 atak też był nad ranem obudziłem się i wiedziałem że za chwilę nastąpi atak. Atak był słabszy w porównaniu do tych dwóch poprzedzających, byłem pełni świadomy. od około 7 tygodni nie miałem żadnych ataków!!!

Piotr 2011-08-01, 00:43