Forum neurologiczne » Neurologia » Ogniska hiperintensywne odpowiadające niespecyficznym demielinizacjom

Ogniska hiperintensywne odpowiadające niespecyficznym demielinizacjom

W kwietniu 2010 roku wykonywałam MR głowy ,sekwencja SET1,TSET2i flair w pł poprzecznych TSET2 , i w pł. strzałkowej oraz DWI w pł.poprzecznych.Po podaniu kontrastu wykonano skany strzałkowe czołowe i poprzeczne w sekwencji SET1 . W opisie , drobne ogniska hiperintensywne w sekwencjach T2- zależnych w siedzibie komór bocznych oraz słabo zaznaczone ognisko o podobnych sygnałach wiel.12x8mmw płacie potylicznym lewym- odpowiadające niespecyficznym demielizacjom . Ognisko o sygnałach płynowych wie.12x8mm w okolicy prawego hipokompa( odcinkowe poszerzenie pajęczynówki ?-torbielowate) , poza tym ok . Byłam u lekarza , wykonałam testy na bolerioze , są ok , w tej chwili czekam na kolejne Mr głowy i coraz bardziej się denerwuje .

ewa 2011-03-27, 01:15

Demielinizacja to proces rozpadu osłonek mielinowych komórek nerwowych. Przykładem choroby demielinizacyjnej jest stwardnienie rozsiane.

neuron 2011-03-27, 19:48

Właśnie dzisiaj otrzymałam kolejny wynik badania , i nie wiem o co chodzi ? wcześniej opisałam poprzednie badanie . W tym badaniu miałam wykonane wszystkie sekwencje jak w poprzednim tylko zmieniono kontrast na gadolin.
w istocie białej obu półkul mózgowych w sąsiedztwie trzonów rogów tylnych komór bocznych obserwujemy niewielkie obszary podwyższonego sygnału w obrazach t2 , które nie demontują ograniczenia dyfuzji , jak również nie wzmacniają się po dożylnym podaniu kontrastu - obraz Mr przemawia za przewlekłymi zmianami niedotleniowo-niedokrwiennymi . Komory boczne dyskretnie poszerzone . W okolicy prawego hipokampa torbiel wielkości 12 mm. a reszta ok . Czy to znaczy że kiedyś przechodziłam udar ? nie wiem jak się odnieś do poprzedniego badania ? proszę o pomoc

ewa 2011-04-13, 23:37