Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Ogniska demielinizacji w przebiegu stwardnienia rozsianego

Ogniska demielinizacji w przebiegu stwardnienia rozsianego

W istocie białej okołokomorowej obu płatów ciemieniowych, prostopadle do ciała modzelowatego okrągłe i owalne, ułożone asymetrycznie ogniska zmienionego sygnału widoczne w badaniu jak hyperintensywne w obrazach T2-i PD-zależnych oraz w sekwencji FLAIR oraz izo-i hypointensywne w obrazach T1-zależnych. Zmiany wyraźnie większe po stronie lewej, wielkosci do ok. 12x14 mm. Po stronie prawej do ok.6x4 mm. Podobne drobne, punkcikowate ogniska zmienionego sygnału widoczne także w obrębie pnia ciała modzelowatego; po podaniu i. v.śr kontrastowego bez cech wzmocnienia. Poza tym tkanka nerwowa mózgu i móżdżku o prawidłowej intensywności sygnału, bez zmian ogniskowych. Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, nieprzemieszczony, nieposzerzony, z niewielką asymetrią szerokości rogów skroniowych (P>L) i potylicznych komór bocznych (L>P). Struktury tylnej jamy prawidlowe w badaniu mR. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Wn. obraz zmian w O.U.N odpowiada ogniskom demielinizacji, prawd. w przebiegu SM.

W czesci objetej badaniem- w rdzeniu kregowym, na wys. C3-C4, ognisko zmienionego sygnału wielkości ok 16x9 mm o podobnej morfologii jak zmiany opisywane w obrębie O.U.N; po podaniu i.v. śr kontrastowego widoczne obrączkowate wzmocnienia się ogniska; rdzen kregowy na tej wysokosci nieco poszerzony.

Czy to faktycznie może być SM ?

Karolina 2012-11-17, 11:42

Tak jak w opisie rezonansu- obraz zmian w oun odpowiada ogniskom demielinizacji, czyli może być to stwardnienie rozsiane.

Ola 2012-11-18, 17:42