Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Ogniska demielinizacji przy niedoczynności przysadkowo-podwzgórzowej

Ogniska demielinizacji przy niedoczynności przysadkowo-podwzgórzowej

Witam, mam 25 lat, od 6 lat leczę się hormonalnie, bo została u mnie stwierdzona niedoczynność przysadkowo podwzgórzowa. Jednak nie znany był do tej pory powód owej niedoczynności.
W lutym tego roku wykonałam badanie MR głowy. Pozwolę sobie przytoczyć teraz jego opis:
Ciało modzelowate prawidłowej szerokości, jednorodne.
W obrębie istoty białej, na wysokości i nieco powyżej rogów czołowych komór bocznych obustronnie, widoczne są strefy podwyższonego sygnału w sekwencjach z długim TR, nie wzmacniające po dożylnym podaniu kontrastu.
Obraz MR niejednoznaczny - ogniska niespecyficznej demielinizacji? Wskazana kontrola MR.
Poza tym sygnał istoty szarej i białej prawidłowy.
Układ komorowy nieprzemieszczony.
Szerokości układu komorowego i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej w normie.

Szczególnie zaniepokoiła mnie informacja o demielinizacji. Co to właściwie oznacza w moim przypadku? Czy może to mieć związek z jakąś inną chorobą np.SR? Czy to SR może być powodem NP-P?? Co powinnam zrobić, gdzie mogłabym się zgłosić po pomoc?

Aktualnie leczę się tylko u ginekologa i endokrynologa, raz na rok odwiedzam także hematologa i onkologa (profilaktycznie). Biorę systematycznie leki, ćwiczę (bo mam również stwierdzoną osteoporozę), staram się stosować odpowiednią dietę. Mój styl życia podporządkowany jest różnym dolegliwościom, które wiążą się z NP-P.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje, pozdrawiam.

Karina 2010-03-14, 11:48

Należy przeprowadzić dalszą diagnostykę w kierunku SM. Sam MR nie jest jednoznaczny w tym wypadku, nie daje zadowalającej odpowiedzi. Należy wykonać MR techniką DWI lub FLAIR.

neuron 2010-03-14, 16:58

Czy to badanie MR techniką DWI lub FLAIR da się wykonać na kasę chorych?? A jeśli nie to gdzie je można zrobić i ile ono kosztuje??
Czy to jedyny sposób na 100% zdiagnozowanie SM czy są jakieś inne?? Jak tak to jakie??
Po jakim czasie od badania MR można wykonać kolejne (tak żeby ono nie szkodziło)??

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

Karina 2010-03-16, 21:35

Trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie odnośnie refundacji badania. Wszystko zależy od placówki. Można jeszcze wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego i to powinno zostać wykonane w szpitalu na oddziale już raczej na kasę chorych. Z kolejnym MR się chwilowo wstrzymać i wykonać je dopiero na zlecenie lekarza prowadzącego.

neuron 2010-03-17, 15:38

Dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam.

Karina 2010-03-21, 12:48