Forum neurologiczne » Zawroty głowy i zaburzenia równowagi » Obraz zmian w obu półulach mózgu może odpowiadać zmianom naczyniopochodnym lub demielinizacyjnym

Obraz zmian w obu półulach mózgu może odpowiadać zmianom naczyniopochodnym lub demielinizacyjnym

Witam!proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego głowy z uwzględnieniem przysadki mózgowej wykonane w sekwencji FSE,SE, i FLAIR w czasie T1 i T2 zależnym w projekcji strzałkowej i poprzecznej.

przysadka mózgowa nie powiększona bez widocznych zmian ogniskowych przed i po podaniu środka kontrastoweo.
W lewej pókuli mózgu w okolicach wyspy widoczna jest zmiana hyperintensywna w czasie T2 zależnym śr 9 mm która w sekwencji FLAIR w części przedniej jest hyperintensywna w tylniej hypointensywna,częśc tylna ma śr 4 mm,ta częśc widoczna jest też w czasie T1 zalęznym hypointensywna.
w płacie czołowym zmiana hyperintensywna w czasie T2 zależnym i sekwencji FLAIR śr.ok 4 mm.
Podobne drobne zmiany śr, do 3 mm widoczne sa obustronnie przy rogach czołowych komór bocznych oraz w płatach skroniowych w istocje białej i częsciowo na granicy korowo podkorowej śr, do 4 mm.
W obu półkulach mózgu widoczne sa drobne jamki poudarowe śr, 2 mm,jedna przy rogu potylicznym prawej komory bocznej i trzy w okolicach przedmórza.
Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdza się patologicznych wzmocnień pokontrastowych w strukturach mózgowia.
Układ komorowy nieposzerzony bez przemieszczen.
Przestrzenie podpajęczynkowe prawidłowej szerokości.
WNIOSEK:
Obraz zmian w obu półulach mózgu może odpowiadac zmianom niedokrwiennym naczyniopochodnym lub zmainom demielinizacyjnym.konieczne badanie kontrolne.
podam jeszcze ze mam lat 36.
i mam pytanie czy plastry antykoncepcyjne mogły przyczynić sie do mojego stanu zdrowia,nadal mam zaburzenia równowagi i zawroty i bóle głowy,w czesniej miała jeszcze zaburzenia widzenia,proszę o odpowiedz. Z góry serdecznie dziękuje.
Z poważaniem
Basia

Basia 2011-11-07, 22:23

Najlepiej zrezygnować na jakiś czas z antykoncepcji hormonalnej. Wynik badania nie daje odpowiedzi czy są to zmiany niedokrwienne związane z czynnikami ryzyka (tj. przyczyny kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca tętnic, otyłość/nadwaga, palenie papierosów, przyczyny endokrynologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi czy choroby naczyń) czy związane są z demielinizacją wynikającą np. z SM. Wymagana jest dalsza diagnostyka neurologiczna. Także wynik należy osobiście zweryfikować z badaniem neurologicznym.

neuron 2011-11-08, 10:21